Skiepyti daržovių daigai vis labiau įsikaraliauja rinkoje, dažnai nukonkuruodami tradicines veisles. Šios naujienos nesikrato ir tauragiškiai – tokie pomidorų ir agurkų daigai Vitalijos ir Sauliaus Steponaičių ūkyje, prieš daugelį metų įkurtame Aukštupių kaime, tiesiog išgraibstomi. Derlingumo paslaptis paprasta – skiepyti agurkai ir pomidorai užaugina galingą šaknyną. Sutuoktiniai patikino – derliaus nespėjama raškyti.
Nukritęs „klipsiukas“ – ženklas
Skiepytais daržovių daigais Steponaičiai pradėjo prekiauti prieš penkerius metus. Ūkininkai džiaugiasi, kad tauragiškiai netruko pamėgti, kasmet tokie daigai vis populiaresni, o pernai net pritrūko.
– Patiems mums neliko, pasisodinom po vieną skiepytą agurką ir pomidorą kaip pavyzdį, kad žmonėms parodytume. Šiemet daigų dvigubai daugiau auginam, tai turėtume užtekti. Skiepyti pomidorai atsparesni ligoms ir derlius didesnis. Agurkai įskiepyti į laukinį moliūgą: šaknis – moliūgo, o viršūnėlė – pasirinktos veislės agurko. Skiepyti daigai daug greičiau auga, nes jų šaknynai didesni, jie greičiau vystosi ir daigas greičiau stiebiasi, – pasakojo Saulius.
Steponaičiai patys daržovių neskiepija, kadangi tai sudėtingas procesas, nelengva technologija, viskas atliekama Vokietijos laboratorijose, kur sąlygos idealios ir sterilios. Sugijimo procesui reikalingas geras apšvietimas ir tinkama temperatūra. Vokietija skiepytais daigais aprūpina visą Europą, iš ten jie kasmet atkeliauja ir į Aukštupius.
– Mūsų sąlygomis daigams šiuo metu reikalingas papildomas apšvietimas. Skiepytą agurką galima auginti kad ir dešimt metrų į aukštį. Geresnis variantas – paleisti tris ar keturias atžalas, tada agurkas išaugs iki 2,5 metro. Tas vienas daigas atstos 3–4 agurkų daigus, skiepyti lapų turi mažiau, kadangi augina mažiau atžalų. Priežiūra panaši kaip paprasto agurko, tik žemės plotas didesnis reikalingas – vienam augalui reikia 1 kvadratinio metro, gal net ir daugiau truputį, – patarė Saulius Steponaitis.

Štai taip atrodo skiepyti pomidorų daigai. Asmeninio albumo nuotrauka
Smalsu, gal skiepytus agurkus mažiau puola kenkėjai, ypač juos mėgstančios atakuoti voratinklinės erkės. Sutuoktiniai pripažino, kad ir erkės, ir visi kiti kenkėjai puola ne tik agurkus, nieko naujo čia neišrasi. Tačiau ūkininkai tvirtina, kad skiepyti agurkai atsparūs pašaknio ligoms, nebaisios joms tokios ligos kaip, bakteriozė ir dėmėtligė.
– Taip yra todėl, kad moliūgo šaknis daug stipresnė ir atsparesnė pašaknio ligoms. Mes patys išbandėm skiepytus agurkus, tinka ir marinavimui, ir rauginimui. Veislės „Conito“ agurkai smulkiai dygliuoti, beveik kaip „Pasalimo“ ar „Libella“, tik jų truputį storesnė odelė. Nedideli, neperaugantys, labai gražūs, traškūs, savidulkiai. Niekada nebūna kartūs, kad ir mažiau palaistyti, labai skanūs. Kas jau pabandė, tai jau kitų veislių nenori, – patikino Vitalija.
Ūkininkai sako, kad į nuolatinę vietą skiepytus agurkus galima sodinti tik tada, kai nuo skiepo nukris uždėtas „klipsiukas“. Saulius atskleidė dažnai daržininkų daromą klaidą, kai agurkai auginami „pelkėje“. Pasak jo, jei vasara karšta, juos galima auginti ir drėgniau, o vėsią vasarą gausiai laistant netruks užpulti pašaknio ligos ir augalai sunyks.
Šaknynas kaip obels
Skiepytais pomidorų daigais Steponaičiai pradėjo prekiauti dar anksčiau nei agurkų. Jie pasakojo, kad pomidorų skiepijama iki dešimties veislių – nuo vyšninių iki stambiavaisių, sveriančių net po pusę kilogramo, dažniausiai jie raudonos ar avietinės spalvos. Sutuoktiniai pastebėjo, kad tauragiškiams daržininkams svarbus kriterijus – vaisiaus dydis. Mažus, iki 30–40 gramų vaisius užauginantys, Steponaičių auginti pomidorai tauragiškių populiarumo nesulaukė.
– Skiepytas pomidoras daug tvirtesnis, auginami 4–5 stiebai. Vienam pomidorui augti reikia ne mažiau kaip kvadratinio metro. Atžalos nuo jų skabomos kaip nuo paprasto pomidoro. Jie aukštaūgiai, nebūna žemaūgių, tik vaisiai įvairaus dydžio, priklauso nuo veislės. Dažniausiai žmonės perka tuos, kurių vaisiai vidutiniai – 100–150 arba 200 gramų. Ankstyvumo beveik vienodo, vėlyvųjų nebūna. Dera labai ilgai, paskutinius pomidorus skynėme lapkričio viduryje. Jų šaknis – laukinio pomidoro, ligos nepuola, svarbiausia nepasodinti per tankiai, – patirtimi dalijosi patyrę daržininkai.
Vitalija ir Saulius pataria pomidorų neperlaistyti, laistyti rečiau nei agurkus.
– Skiepyto pomidoro šaknynas kaip obels. Mes renkamės skanesnes, miltingesnes veisles. Pavyzdžiui, „Fantazija“ – tokią veislę turim – pramoninė ir nesutęžtanti. Skiepytų pomidorų vaisiai, kaip ir tradicinių veislių, tinka viskam – ir sultims, ir konservavimui, – atviravo Vitalija, pabrėžusi, kad skiepytus agurkus ir pomidorus reikia auginti šiltnamyje, o priežiūra jų nesudėtinga.
Dažnai daržininkai diskutuoja, kada reikia nuskabyti pomidorų lapus, ar kai tik kekės susiformuoja, ar nesvarbu kada, nes lapai tuomet jau ne tokie svarbūs augalui. S.Steponaitis atsakymą žino iš ilgametės patirties.
– Kol apatinė kekė užauga, tol po ja turi būti 2–3 lapai. Šitie lapai augina pomidorus, jie reikalingi pomidorų subrendimui. Kai pomidoras pradeda balti, tada iki tos kekės galima nuskinti visus lapus. Čia pagrindinė taisyklė. Mes pomidorus auginame jau 40 metų, tai žinome, tas dalykas pasitvirtino. Jei anksčiau nuskinsi lapus, tada bus daug smulkių pomidorų, – svarbų dalyką atskleidė daržininkas.

Steponaičių ūkyje auginami ne tik agurkai, čia tikras botanikos sodas, balandis – našlaičių bumas. Asmeninio albumo nuotrauka
Braškės – voratinklinės erkės lopšys
Steponaičiai augina ne tik skiepytus daržovių daigus, turi ir keliasdešimt rūšių tradicinių veislių pomidorų ir agurkų daigų. Pasirinkimas nemažas – nuo vazoninių svyrančių iki lauko pomidorų, jie šiuo metu jau užauginę po kelis tikruosius lapelius. Saulius džiaugiasi, kad tauragiškiams patiko iki metro aukščio užaugantys pomidorų daigai, skirti auginti lauke, kadangi jiems nereikia šiltnamio, o dera gausiai.
– Neskubam dar parduoti, laukiam, kol praeis šalnų pavojus. Ne vienas pirkėjas taip yra nudegęs, iš vakaro pasodinęs ryte atvažiuoja jau kitų pirkti. Dažnai pirkėjus net atkalbam, kad nesodintų šiandien ar rytoj, nes gresia šalnos, pinigai bus į balą išmesti. Kol dirvožemis nesušyla virš 12 laipsnių, nuodėmė agurką kišti į žemę, – tvirtino sutuoktiniai.
Saulius patarė, kaip neužsiveisti voratinklinės erkės židinių. Pasak jo, svarbiausia nei šiltnamyje, nei arti jo nesodinti braškių ir žemuogių. Ant braškių erkių nematysime, tačiau šie kenkėjai ant jų išgyvena per žiemą ir ten dauginasi, kiaušinėliai bręsta ant braškių. Svarbu tiesiai iš braškyno neiti į šiltnamį, kad neperneštume kenkėjo.
Vitalija ir Saulius Steponaičiai prisipažino stebintys naujienas, naujas veisles pirma patys išbando ir tik pačias geriausias siūlo klientams. Ne tik daržovių daigais jie Tauragės daržininkus aprūpina – didžiausiuose šiltnamiuose žiedus jau krauna įvairiausios gėlės, tarpsta lapiniai augalai, stebina čia ir didžiulė daugiamečių augalų įvairovė. Sutuoktiniai teigė ir šiemet tauragiškiams parengę naujienų iš augalų pasaulio, nepamiršo ir rožių mėgėjų – parūpino jiems ypatingų veislių.