fbpx

Apleisti pastatai – seniūnijų galvos skausmas

Dalintis:

Tauragės savivaldybėje apleistų pastatų sąrašas trumpas – įtraukti tik keturi objektai, nors tokių statinių rajone yra daugiau. Gaurės miestelyje varpinės nuspręsta negriauti, nors ji ir apsunkina eismą, bažnyčiai priklausantys seni namai pamažu likviduojami, o Lomių parapijoje dėl sutrešusio statinio vyskupija dar neapsisprendė. Problema aštrėja Dapkiškių kaime – vis labiau auga nelegalus sąvartynas, nors juo buvo susirūpinęs Seimo narys.

Problema neišspręsta

Pasak Tauragės savivaldybės Architektūros ir geodezijos skyriaus vyriausiojo specialisto Šarūno Graužinio, vienas apleistas, be langų, administracinės paskirties pastatas yra Smėlynų skersgatvyje (Jovarai), į jį dažnai mėgsta įsilaužti jaunimas. Du statiniai Dapkiškių kaime – jie ūkinės paskirties ir to paties savininko, stovi šalia vienas kito. Ketvirtas raudonų plytų sandėliavimo paskirties objektas yra J.Tumo-Vaižganto gatvėje, pažymėtas 48 numeriu. Pasak savivaldybės atstovo, pernai šio objekto savininkas žadėjo jį nugriauti, tačiau iki šiol nelikviduoja.

– Apleistų pastatų sąrašą perduodame Mokesčių inspekcijai, ji paskiria 3 proc. didesnį nekilnojamojo turto mokesčio tarifą. Daug statinių negalime įtraukti į sąrašą ir apmokestinti, kadangi pagal aukštesnį Nekilnojamojo turto mokesčio įstatymą jiems numatytos išimtys. Gal ateityje pasikeis įstatymas, – svarstė Š.Graužinis. – Savininkus įspėjam raštiškai, kad susitvarkytų. Griežtesnė priemonė – apmokestinimas: ji paskatina greičiau įveiklinti pastatus ar juos nugriauti.

Už keleto šimtų metrų nuo Dapkiškių kaimo centro ne vieną dešimtmetį stovi du apleisti ūkinės paskirties statiniai, kuriuose kolūkio laikais veikė daržovių saugykla. Juos įsigijęs savininkas ten įrengė lentpjūvę, vėliau išvyko į užsienį. Šio kaimo bendruomenės pirmininkas ir seniūnaitis Albinas Stasiulis pasakojo, kad situacija sparčiai prastėja: kažkas nuardė beveik visas baltas plytas, todėl pastatai tapo nestabilūs, prie jų vis auga šiukšlių krūvos.

– Dėl šių statinių prieš keletą metų kreipėmės į savivaldybę. Žiemą Seimo narys Romualdas Vaitkus važiavo dviračiu, matė situaciją, buvo užsiėmęs šiuo klausimu, bet niekas iki šiol nevyksta – nėra sprendimo, visi tik pakalba, – teigė A.Stasiulis. – Manau, kad vietos gyventojai ten veža padangas, plėvelę, plastiką. Kažkoks beširdis pastate buvo pririšęs šunį, su gyvūnų globėju Sigitu Klymantu važiavome gelbėti. Gerai, kad kaukiantį išgirdo netoli dirbę žmonės. Savivaldybė sakė, kad ieškos savininko.

Pasak Š.Graužinio, savivaldybei situacija Dapkiškių kaime žinoma. Apleistų pastatų savininkas gyvena užsienyje, todėl sudėtinga jį rasti. Kadangi registro dokumentuose nurodytas konkretus asmuo, begriūnančių statinių nei privatizuoti, nei pripažinti bešeimininkiais savivaldybė neturi teisės.

Prašo nugriauti

Pasak Gaurės seniūnijos seniūno Vidmanto Skiriaus, buvusio avarinės būklės mokyklos bendrabučio niekas neperka. Jo nuomone, kada nors bus priimtas sprendimas pastatą nugriauti. Gaurės miestelio gyventojai spręsdami kultūros namų komplekso likimą mero Dovydo Kaminsko prašė nugriauti bendrabutį, nes jis pavojingas ten landžiojantiems vaikams, bet iki šiol pokyčių nevyksta. Savivaldybės atstovas Š.Graužinis sako, kad šį objektą pardavinėja VĮ Turto bankas, jis – valstybės nuosavybė, todėl savivaldybė negali nieko spręsti. Jei kas nors pastatą nupirktų, tuomet savivaldybė galėtų įpareigoti savininką jį sutvarkyti.

Netoli Kunigiškių kaimo likę seni buvusio komplekso šienainio bokštai, kurių vienas apgriuvęs. Tačiau jų savininką surasti sudėtinga. Gaurės seniūno V.Skiriaus nuomone, kol neįvyks nelaimė, tol niekas nieko neieškos.

V.Skirius mano, kad nugriauti reikėtų seną bažnyčios varpinę.

– Su paveldosaugininkais kalbėjau dėl Gaurės bažnyčios varpinės – neįmanoma įtikinti, kad ji turi būti patraukta nuo pagrindinio kelio. Dabar didesnė žemės ūkio technika sunkiai pravažiuoja, vienas varpinės šonas pūvantis. Jei kas varpinę tvarkytų, tai paveldo specialistai šimtą reikalavimų pateiktų vieto to, kad padėtų bendromis jėgomis ją patraukti. Prie parduotuvės, už varpinės, nėra kaip išsukti, nėra kur šaligatvio įrengti, – patikino V.Skirius.

Gaurės Šv. Arkangelo Mykolo parapijos klebonas Kazys Lesčiauskas pasakojo, kad parduoda du bažnyčiai priklausančius negyvenamus pastatus, trečią pardavė anksčiau. O varpinės, kurioje įrengtas muziejus, griauti klebonas neketina.

– Varpinės be kultūros paveldo žinios niekas nepajudins, kasmet jie ją tikrina, be jų leidimo nedažau nė šventoriaus vartų, – sakė klebonas.

Laukia sprendimo

Lomių kaimo bendruomenės pirmininkė Elena Bazinienė pasakojo, kad Lomių bažnyčiai priklausantis avarinės būklės pastatas tebestovi, nors jie daug kur kreipėsi, kad jį kuo greičiau nugriautų. Jis pastatytas ankstyvaisiais tarpukario metais, apie 1931-uosius, ten buvo parapijos salė. 1940 m. pastatas buvo nacionalizuotas.

Lomių kaimo žmonės nori, kad bažnyčia savo seną pastatą nugriautų. Reginos Genienės nuotrauka

– Mūsų nuomone, tą medinį pastatą reikia nugriauti. Dabartinis kunigas Saulius Styra juo rūpinasi – užkalė langus, tvarkosi, bet kaimo žmonės nori sprendimo, nori rezultato. Ten žiurkės pro pamatus lando, latreliai įeina, pastato vidus baisus, gerai, kad jokios nelaimės dar neatsitiko, – baiminasi bendruomenės pirmininkė.

Lomių Kristaus Atsimainymo parapijos klebonas S.Styra sakė, kad dėl nenaudojamo pastato laukia vyskupijos sprendimo.

– Mano nuomone, sprendimas toks – pastato nugriovimas ir sklypo palikimas parapijai. Jei jį parduoti, tai parapija netenka žemės sklypo ir neturės galimybės ateityje ten pasistatyti jokio pastato, – kalbėjo kunigas. – Laukiu vyskupijos sprendimo, ji svarsto, ar parduoti sklypą su pastatu, ar tik jį nugriauti.

Pasak Lauksargių seniūnijos seniūno Mindaugo Giačo, savivaldybė yra įtraukusi į juodąjį sąrašą pastatą-vaiduoklį, stovintį Lauksargių kaimo centre, prie Tilžės plento.

– Laukiame rezultato, kai savininkai gaus iš valdžios pranešimą. Apleistas pastatas labai matomoje vietoje. Savininkai – vietos gyventojai ir ne tauragiškiai. Daugiau mūsų seniūnijoje nėra apleistų pastatų, visi prižiūrimi. Kol nepadidins mokesčių už nekilnojamąjį turtą, šios problemos neišnyks, – įsitikinęs seniūnas.

Dalintis:

About Author

Regina Genienė

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ žurnalistė

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą