Batakių krašto deimantui – vargonams būtina restauracija

Dalintis:

Medinei Batakių evangelikų liuteronų bažnyčiai – 136 metai, o juose esantys vargonai skaičiuoja jau 321-uosius gyvavimo metus. Batakių vargonai – vieni vertingiausių istorinių instrumentų Baltijos šalyse. Užsienio meistrai apsiima juos restauruoti, tačiau ši paslauga brangi. Batakių evangelikai liuteronai finansinės pagalbos kreipėsi į savivaldybę.

Batakių evangelikų liuteronų bažnyčios istorinių vargonų restauracijos iniciatorė – Laura Matuzaitė-Kairienė, 20 metų vadovaujanti Lietuvos evangelikų liuteronų bažnytinės muzikos sandraugai. Vargonų remontui reikia nemažai lėšų, todėl L.Matuzaitė-Kairienė su kunigu Karoliu Skausmeniu finansinės paramos kreipėsi į merą Dovydą Kaminską.

– Šie vargonai apie 1700 metus buvo pagaminti Prūsijos meistrų Kionigsberge (Karaliaučiuje). Šių meistrų darbų Europoje jau nebėra, o Karaliaučiuje sunaikinti arba negrojami. Batakiuose vargonai vieninteliai išliko per visą tą laikotarpį, net per sovietmetį. Jie ne per daug sugadinti, nėra labai dideli, gal juos pavyks suremontuoti, – svarstė L.Matuzaitė-Kairienė – Vargonų restauracijai reikia mažiausiai 50 tūkst. Eur. Su meru kalbėjome, kad gal pavyks restauruoti iki 2023 metų, kai Tauragė taps Lietuvos kultūros sostine – bažnyčioje galėtų vykti vargonų muzikos festivaliai.

Laura Matuzaitė-Kairienė atviravo, kad mero žadėtos sumos vargonams restauruoti neužteks, todėl ir toliau ieškos finansuotojų, kreipsis pagalbos į gyventojus, rėmėjų ieškos Vokietijoje. Kadangi XIX a. Batakių parapija buvo nedidelė ir žmonės bažnyčiai nepajėgė nupirkti naujų vargonų, naudotus, bet dar gerus parsivežė iš Karaliaučiaus krašto. Batakiuose bažnyčia pastatyta 1885 metais, tais pačiais metais buvo pargabenti vargonai – juos perdarydami tikintieji panaudojo kai kurias detales, pagamintas net XVII amžiuje.

– Šie vargonai negroja jau 30–40 metų. Kunigo Jono Dikšaičio klausėme, jis sakė, kad dar atsimena šių vargonų muziką. Batakių kraštas turi tokį deimantą – istorinius vargonus, nušlifavus šį deimantą, jis sužibės ir kvies į Tauragės rajoną atvykti muzikos žinovus iš visos Europos. Senosios muzikos žinovai, turistai atvyks pažiūrėti vargonų meistro darbo, kuris vienintelis išlikęs Europoje. Tai labai svarbu, – įsitikinusi Laura, kurios iniciatyva vargonai jau suskambo Jurbarke ir Lauksargiuose. – Šiuos istorinius vargonus sumeistravo Mosengelio arba Caspari, tiksliai nežinoma.

Pasak vargonų paveldo centro, XIX a. pabaigoje šie vargonai buvo perkelti į naujai pastatytą Batakių evangelikų liuteronų bažnyčią ir perstatyti. Perdaryta jų griežykla, sumontuotos naujos dumplės, pakeista dalis registrų ir vamzdyno, pridėti pedalai su dviem registrais. Dalis vamzdžių, oro skirstymo dėžė autentiški. Batakių vargonų aukštis – beveik 3 metrai, plotis siekia 2 metrus. Įspūdingas baltos ir aukso spalvų prospektas bei trys išlikę barokiniai registrai.

Dalintis:

About Author

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ žurnalistė

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą