fbpx

Bulviakasis rajone įsibėgėja: valgysime brangesnes bulves

Dalintis:

Ūkininkams pats darbymetis – bulviakasis įpusėjo, bet derlius ne visus džiugina. Ūkininkės iš Kalėnų ir Lauksargių pasakoja kaip sekasi realizuoti derlių, ką pirkėjai labiausiai vertina, ar šiemet pigs bulvės, ar atvežtinės daržovės išstums lietuviškas.

Patikėjo sinoptikais – prarado derlių

Stanislava Cibulienė, ūkininkaujanti Kalėnų kaime (Lauksargių sen.) sako, kad nekoks šių metų bulvių derlius – užslinkusi tropinė kaitra nualino jos daržus. Moteris patikėjusi sinoptikų orų prognozėmis, daržovių auginimui pasirinko netinkamą vietą.

– Didelių bulvių nedaug, dauguma sėklinių dydžio, jei didelės, tai po kelmu tik 2-3, mažesnių yra daugiau. Man viską kaitra išdegino. Meteorologai teigė, kad bus lietinga vasara, todėl bulves sodinau į gana smėlingą žemę. Dėl to derlius labai nukentėjo, – atviravo ūkininkė, prikasusi 7-8 t bulvių. – Palyginus su pernai, šie metai mums bus labai nuostolingi. Sodinome apie pusę ha, o anksčiau visada 1 ha. Sumažinau plotą pablogėjus sveikatai, man pavasarį vaikai jas sodino. Rudenį laukus patręšiu mėšlu ir daugiau niekuo, nes aš noriu kokybiško derliaus, o ne kuo gausesnio. Mano daržovės ekologiškos.

Pasak Stanislavos, kadangi mažai bulves tręšia, todėl derlius 3 kartus mažesnis nei pas stambų ūkininką, kuris augina „ant trąšų“. Ji įsitikinusi, kad bulvės nepigs, nes daugeliui jos prastai užderėjo – prekiaudama turgelyje Žalgirių mikrorajone ji su daugeliu pasikalba ir žino.

– Šiemet bulvės daug brangesnės: turgelyje 1 kg bulvių parduoda už 1 Eur ar 80 centų, pernai didelių bulvių 1 kg kainavo 40–50. Realizuoti gana sunku, nes žmonės vertina ne kokybę, o kainą. Gal didmiesčiuose būtų kitaip, nes jaunimas labiau vertina ekologišką produktą, – svarstė darbšti moteris. – Auginantys bulves sau man sako: pasiariau ir galvoju, ar verta lenktis ir rinkti, nes jos žirnio dydžio arba beveik jų nėra. Šiemet bulvių kainos bus aukštos. Prekybos centrai didžiąją dalį pirkėjų pasiima, nes ne visi gali pirkti už 1 kg mokėdami 1 eurą. Pensininkams ar mažai uždirbantiems sumokėjus mokesčius nedaug lieka.

Bulvės. Reginos Genienės nuotrauka

Bulvių sodinimas S.Cibulienei nemažai kainuoja: ji neturi specialios technikos mėšlui paskleisti, todėl už mėšlo iškratymą ir jo nuvežimą į dirvą sumoka 500 Eur. Ji juokiasi: jei už tą sumą būtų sintetinių trąšų nupirkusi ir patręšusi, tai būtų turėjusi gausų derlių. Moteris visą gyvenimą augina daržoves, o turgelyje prekiauja 5 metus.

– Daugiausiai auginu bulvių, turgelyje parduodu pačios užaugintas daržoves: burokėlius, morkas, svogūnus ir česnakus. Šį sezoną morkos prastos, o burokėliai – gražūs, agurkų daug turėjau. Baigiu pomidorus šiltnamyje išraškyti, bet jau nenoksta, nes šalta. Miškelis netoli mano namų, tai prigrybauju ir parduodu. Morkos dar turi paklausą, burokėliai – labai mažai. Tauragėje jauniems nebemadinga ruošti atsargas žiemai, konservuoti. Mano vaikai sako: mama, jei nori, tai tik dėl savęs, o mums nereikia. Pusė litro uogienės jiems jau per didelė tara, reikia 100-200 g.

Stanislava ūkį po truputį likviduoja, nes jos ir vyro sveikata pašlijo: pavasarį pardavė 10 karvių. Šiemet ji dar pajėgs realizuoti derlių, o ar sodins kitais metais – dar neaišku. Ji teigia, kad parduodant pieną pragyventi buvo sunku, nes jo savikaina maža, o pašarų ruošimas brangus. Ūkininkė vedė apskaitą ir žino, kad už pieną ir už deklaruotas žemes gautą sumą reikėdavo investuoti į gyvulius ar į žemę, todėl pelno neturėdavo.

– Konkurentų augintojų nedaugėja, jų – mažėja. Išliks tik stambiausi ūkininkai – tai ne paslaptis. Į turgavietę produkciją pristato stambieji. Kaimuose patys žmonės nebeaugina bulvių, nes kelias vagas pasodinti per brangu, geriau daržovių nusipirkti pas ūkininką, – neabejoja Stanislava.

Derlius džiugina

Bulvių derlius džiugina Lauksargių kaime ūkininkaujančią Ireną Stumbrienę. Lyginant su praėjusiais metais, šių metų bulvės užderėjo gausiau, nes sodino į drėgnesnę dirvą. Tręšia mėšlu, o bulvinių trąšų naudoja nedaug. Pernai buvo labai menkas bulvių derlius, neturėjo ką parduoti.

Irena Stumbrienė bulves parduoda iš namų. Reginos Genienės nuotrauka

– Užsodinome 50 arų „Vinetos“, prikasėme 3,5 traktorinių priekabų. Pasirinkę drėgnesnę dirvą prie kanalo mes išlošėme. Bulves realizuojame po truputį, sušeriame jas ir gyvuliams, sėklai pasiliekame. Giminės ir artimieji – visi dalinamės. Kainos bulvių didesnės nei pernai: viduriukas yra apie 50 centų už 1 kg. Kodėl pabrango, su kuo tai susiję – aš nežinau. Gal todėl, kad viskas brangsta, – pasakojo Irena. – Sunku nuspėti, ar bulvės atpigs. Juk prekybos centrai  daro akcijas, tik neaišku iš kur atveža bulves. Jei kas nori pigesnių, tai įmanoma rasti.

Pasak I.Stumbrienės, norintys pigių bulvių turi ateiti pas ūkininkus ir patalkininkauti, nugarą lenkti, kad suprastų bulvių vertę. Ji už 1 kg prašo apie 50 centų, o 50 kg maišas kainuoja 25 Eur, jas parduoda iš namų. Neseniai nukastas bulves jai reikia perrinkti.

– Išrinksime vabalų išgraužtas, sugedusias. Bulves auginu visą gyvenimą – apie 35 metus, užsodinam daugiau ar mažiau. Auginam javus, grūdines kultūras, jie šiemet gerai užderėjo – nesiskundžiam. Turim gyvuliukų, karvių, kiaulių, vištikių, – kalbėjo didelio ūkio šeimininkė. – Karvių laikome 11, pieno kainos tikrai neišaugo: 1 kg – 18-19 centų, galėtų jos būti didesnės. Jau nebeliko karvių, nėra ko „ant durniaus“ laikyti ūkininkų. Labai daug dirbame: su tamsa – 4,30 val. atsikeliame, su prožektoriumi pasišviesdami pradedam darbus, su tamsa juos baigiam.

Norintiems pradėti ūkininkauti nuo nulio, ji nežino ką patarti, nes tai ne vienos dienos indėlis: į ūkį investuojama nuolatos, iš kartos į kartą. Ji su vyru ūkininkauja daug metų, dabar sūnus ėmėsi šios veiklos.

– Jei pradėti ūkininkauti nuo nulio, tai geriau važiuoti į užsienį ir patarnauti kitiems. Ūkininkai atsakomybę patys neša, jei kokie nuostoliai – gyvulys nugaišo, derlius neužaugo ar technika sugriuvo, tai niekas nepadengia. Atsakomybę neši pats ant savęs, – tvirtino pašnekovė.

Dalintis:

About Author

Regina Genienė

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ žurnalistė

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą