Prie buvusios Batakių geležinkelio stoties prisišliejęs gražus Eidintų kaimas: tvarkingi individualių ir daugiabučių namų kiemai, jaukios gatvelės, žmonės grėbdami lapus ar gatvėje susitikę linksmai šnekučiuojasi, patvoriuose snūduriuoja katinai. Tikra kaimo idilė. Bendruomenės pirmininkei Vaidai Laugalienei brangus kiekvienas Eidintų kampelis, ji čia užaugo, čia gyvena jau trečia jos giminės karta.
Kaimas auga
Pasak Eidintų kaimo bendruomenės „Santakai“ pirmininkės Vaidos Laugalienės, jų kaimas didžiausias Batakių seniūnijoje, gyventojų skaičiumi aplenkęs net Batakių miestelį. Nors Eidintuose dominuoja vyresnio amžiaus žmonės, čia noriai kuriasi ir jaunos šeimos, aktyviai dalyvaujančios bendruomenės gyvenime.
– Švenčių proga aplankome apie 60 garbaus amžiaus sulaukusių ar neįgalių žmonių. Turime 65 ikimokyklinukus, todėl seniūnijoje mums sako, kad mums darželio labiau nei Batakiams reikia. Smagu, kad mūsų kaime leliukų daugėja, daugiavaikių šeimų yra kelios, – džiaugiasi V.Laugalienė. – Nuo Batakių esame nutolę apie 3 km, o nuo Tauragės – 23 km. Labai daug žmonių važiuoja dirbti į Tauragę. Mūsų kaimo židinys – bendruomenė, įsikūrusi buvusioje pradinėje mokykloje. Šalia veikia biblioteka, gyvena nuo gaisro nukentėjusi šeima.
Kaime buvusios mokyklos priestatas vis labiau nyksta, tai, pasak V.Laugalienės, didžiausias visų Eidintų kaimo gyventojų širdies skausmas. Vienoje pastato pusėje, kur trys erdvios klasės, mokytojų kambarys ir tualetai, sudėti plastikiniai langai, iš lauko pastatas apšiltintas, tačiau per lubas koridoriuje teka vanduo, radiatorių vamzdžiai sutrūkę. Ši pastato dalis nenaudojama jau 13 metų, priklauso savivaldybei. Kaimo jaunimas buvusioje klasėje įsirengė sporto erdvę: pasistatė treniruoklį, bokso kriaušę, kitos sporto įrangos, vakarais susirinkę treniruojasi.
– Mums sakė čia verslą kurti, bet mes juk ne verslininkai. Projektus galima rašyti, bet reikia ir savų pinigų turėti, reikia ir pažinčių. Renovacijai reikia didžiulės sumos, be to, šildymas nemažai kainuotų. Sprendžiant pastato ateitį turėtų susėsti seniūnija, savivaldybė ir bendruomenė, – mano bendruomenės pirmininkė.
Apie vargus ir džiaugsmus
Kaimo prieigose stovi nenaudojamas didelis prieš 11 metų uždarytos geležinkelio stoties pastatas, jo langai užkalti, jis niekam nereikalingas, niekas, net rajono valdžia, juo nesidomi. Užaugusi Eidintuose Vaida prisimena, kai traukiniu žmonės važiuodavo į Tauragę, Šiaulius, Rygą – susisiekimas buvo patogus. Prieš dešimtmetį kaime buvo uždarytas medicinos punktas – veltui gyventojai rinko parašus, kad jis išliktų. Panaikino ir gaisrinę. Nebeliko kaime nei kultūros darbuotojos, nei meno vadovės – prieš metus šias pareigas ėjusios moterys išėjo iš darbo.
– Aš Batakių kultūros namuose dirbau devynerius metus, renginius organizuodavau ir Eidintuose. Pandemijos pradžioje piešinuko rodymas ir muzikos įrašo paleidimas man neprilygo renginiui, be žmonių man buvo sunku dirbti. Ir tokie tie atlyginimai visą laiką, nors atiduodi viską, padarė įtaką mano apsisprendimui. Vietoj manęs įsidarbino jauna darbuotoja, tačiau ir ji dėl labai mažos algos išėjo iš darbo. Kultūros namai užrakinti, – apmaudo neslėpė Vaida. – Bendruomenėje dirbu iš idėjos, nes čia aš gimusi ir augusi, čia gyvena mano tėvai, seneliai, čia visi žmonės man labai brangūs. Eidintuose renginius organizuoju kaip bendruomenės pirmininkė, o dabar dirbu kūrike – šildau seniūnijai pastatą.
Eidintų kaimo žmonės neatsidžiaugia neseniai duris atvėrusia parduotuve, o štai tvenkinys jiems teikia mažai džiaugsmo – jį būtina valyti, tačiau savivaldybė to daryti neketina. Kadaise gaisrininkai iš tvenkinio traukdavo vandenį, dabar ten vieni maurai.
– Turime prūduką vargdienį, žvejų varlinuku vadinamą. Pagauna ten keletą žuvelių. Valdžiai nešėme prašymą, kurį pasirašė visas kaimas, kad jį išvalytų, bet mums pasakė, kad neturi lėšų. Tvenkinukas mums labai reikalingas, ypač gaisro atveju. Gerai, kad sutvarkė įlūžusią pralaidą, – kaimo džiaugsmus ir vargus pasakojo bendruomenės pirmininkė. – Žmonės labai prašo ir išasfaltuoti galiuką Eidintų kelio atkarpos. Kolūkio laikais jis buvo išasfaltuotas, o dabar labai nekoks. Žmonės ruošia prašymą savivaldybei dėl tos kelio atkarpos.
Tradicijos gyvos
Bendruomenės pirmininkė džiaugiasi, kad pagalbos sulaukia iš Batakių seniūnijos – prieš dvejus metus trinkelėmis išklojo takus prie bendruomenės namų, padovanojo naujus suoliukus ir šiukšlines, dabar stato lauko sceną, nors pritrūko lentų. Už seniūnijos skirtas lėšas bendruomenė parkelyje pasodino 12 šermukšnių, šluotelinių hortenzijų, pavasarį planuoja sodinti putinus. Parkelyje bendruomenė pastatė koplytstulpį, ant kurio puikuojasi užrašas „Kaimas kviečia savo vaikus“. Kasmet Eidintuose vyksta didelė kraštiečių šventė, į kurią suvažiuoja daug žmonių.
– Mes turime daug gražių tradicijų. Mūsų moterų vokalinis ansamblis repetuoja su meno vadovu Almutu Šileriu. Jį samdome, atvažiuoja iš Tauragės, iš savo kišenės sumokame. Bendruomenė dalyvauja sporto šventėse, iškovoja prizinių vietų. Laimėtoms taurėms net specialią nišą įrengėme, – džiaugėsi Vaida, bendruomenei vadovaujanti jau 10 metų, o seniūnaite kaimo žmonės ją perrinko jau ketvirtai kadencijai.
Didžiausias Vaidos pomėgis – augalai, todėl bendruomenės namuose įrengė oranžerijos kampelį.
– Šiemet pas mus susikūrė šokių kolektyvas „Trys kartos“. Šoka močiutės su anūkais, mamos su vaikais. Šokio paslapčių juos moko buvusi kultūros namų meno vadovė. Verda pas mus gyvenimas, mažais žingsneliais judame į priekį.