fbpx

Kultūros paveldo objektą išvalė, o kaip jį apsaugoti – neaišku

Dalintis:

Vos keletą mėnesių gyvuojanti Tauragės Dvaro bendruomenė griebėsi ambicingo plano – sumanė naujam gyvenimui prikelti apleistą saugomą objektą – buvusio dvaro daržovių sandėlį, kurio išliko tik pamatai. Ten vyktų renginiai, šalia įkurtų muziejų, tačiau jam pirmiausia reikia stogo, kad lietaus paplauti nesugriūtų pamatai.

Tvarkosi iš peties

Tauragės Dvaro bendruomenės pirmininkė Rasa Beskienė pasakojo, kad išlikę ne tik sandėlio pamatai, bet ir „ponių laiptai“, tik dar nespėjo aplink juos nušienauti, kad būtų iš tolo matyti. Jie veda prie dviejų tvenkinių, kurių dugnas išbetonuotas. Tvenkiniai buvo labai apžėlę, jų nesimatė, su seniūnijos pagalba žolę nupjovė, pašalino išvirtusius medžius, sutvarkė aplinką ir vaizdas, pasak pirmininkės, tapo daug gražesnis, galima prieiti artyn, o ar jie gilūs – nežino.

– Mes labai norime rūsį išsaugoti ir uždengti stogą, kad neprikristų lapų, kad nereikėtų mums vėl valyti. Geriausiai būtų kupolinis stogas. Kadangi ten buvęs sandėlis, tai mes turime viziją – akėčias, plūgus ir kitus padargus eksponuoti šalia jo, įrengti lauko muziejų. Pastatytume suoliukus žmonėms atsisėsti, į sandėlį yra įėjimas, išliko laiptai, – sakė pirmininkė. – Meras pakomentavo, kad rūsyje galėtų vykti renginiai, tai gal jis mums padės. Ruošiamės rūsį pridengti, tik nežinom, ką toliau galim daryti – bendraujam su paveldu, specialistai neranda laiko pas mus atvykti. Tolimesni mūsų veiksmai priklausys nuo to, ką jie mums leis daryti.

Pasak R.Beskienės, yra išlikusių ir daugiau dvaro pastatų: buvusi arklidė yra renovuota, ten įsikūrė nakvynės namai. Prie stotelės stovinčiame pastate veikė alaus darykla, vienas avidės pastatas renovuotas, o kitas išlikęs toks, koks buvo pastatytas. Visa tai yra paveldo zonoje. Kur stovėjo koplyčia, ji nežino. Nors įrašyti į saugotinų objektų sąrašą, niekas jais nesirūpino, buvo apleisti ir neprižiūrimi. Sandėlio pamatų akmenys yra sumūryti su kalkių skiediniu, todėl ji baiminasi, kad lietus to skiedinio nepaplautų ir pamatai nesugriūtų.

Valstybės saugomą rūsį bendruomenė išvalė, nori padaryti lankytinu objektu. Reginos Genienės nuotrauka

– Turime vandens rezervuarą, kurį Prancūzijos kareiviai pastatė. Turim mes ką parodyti. Sandėlį valėme nuo liepos vidurio, dirbome sunkiai, nes ten buvo medžiai prižėlę, daug žemių, akmenų, stiklo, plastiko. Jis buvo apleistas, šiukšlių netrūko, žolė labai aukšta. Gruntą iš sandėlio pylėme į skardį, ten pasidarė aikštelė – tiek jo buvo daug, – kalbėjo moteris. – Bendruomenė labai darbšti, į talką susirinkdavo antradieniais po darbų, atsinešdavo savo įrankius. Labai smagu turėti tokią komandą, kai nereikia prašyti, kad ateitų.

Išvalius būtina konservuoti

Tauragės kultūros paveldo tarnybos vyriausioji specialistė Svetlana Jašinskienė sakė, kad su aktyvia Tauragės Dvaro bendruomene daug kontaktuoja, žada juos įtraukti į savo projektus kaip partnerius, ten būtų galima pažintinius žygius daryti.

– Saugomame objekte priežiūros darbus galima vykdyti, bet tik ne tvarkybą, nes tai visai kas kita. Tauragės Dvaro bendruomenei sakėme, kad menkaverčius krūmus galima kirsti. Aš konsultavausi su Kultūros paveldo departamentu, jie man šitą skaudulį išsakė, kad išvalius žemes gali pamatai sugriūti, – kalbėjo specialistė. – Aš sakiau: kai valysit krūmus, vykdysit priežiūros darbus, neskubėkit  – gal pasitarnaus koks medis, gal tentą pritvirtinsit. O kasti žemę ir kažką joje daryti jie jokiu būdu negali, nes būtent ta vieta saugoma teritorija. Kultūros paveldo specialistai sako, kad tentas – ne geriausias variantas, nes būtų vizualinė tarša. Bendruomenė norėdama stogelio turi derinti projektą, mes jo nederiname, tai atlieka Kultūros paveldo departamentas. Tie pamatai saugomi, jų tinkas unikalios struktūros, todėl bendruomenė negali savivaliauti, daryti jokių inscenizacijų su tinku. Kultūros paveldo departamentas sako, kad vienintelis būdas pamatus išsaugoti juos užkonservuojant – užpildyti žemėmis.

Turi įsijungti savivaldybė

Kultūros paveldo departamento Telšių-Tauragės teritorinio skyriaus vyriausiasis specialistas Sergejus Neverovas pasakojo, kad Tauragės dvarvietė yra Valstybės saugoma, ji įrašyta į Kultūros vertybių registrą. Dvarvietės vidurinėje dalyje yra likusios XIX a. ūkinio pastato 20 m ilgio ir 10 metrų skersmens pamatų ir sienų liekanos.

Valstybės saugomą rūsį bendruomenė išvalė, nori padaryti lankytinu objektu. Reginos Genienės nuotrauka

– Toms liekanoms reikia konservavimo projekto, kad tie pamatai neirtų. Reikia numatyti apsaugos priemones. Dabar žmonės atkasė, viską padarė ir nežino, ką toliau daryti. Reikia kviestis projektuotojus, kurie atestuoti kultūros paveldo srityje, jie parekomenduos, kokias apsaugos priemones galima pritaikyti, – kalbėjo S.Neverovas. – Tada suderinsim, galės vykdyti darbus valdytojas – savivaldybė. Iki rugsėjo 1 d. ji galėjo pateikti prašymą į Kultūros paveldo departamentą dėl konservavimo projekto parengimo arba dėl finansavimo. Yra galimybė gauti lėšų, tik viską reikia daryti civilizuotai.

Dalintis:

About Author

Regina Genienė

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ žurnalistė

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą