Kunigiškių kaimo (Gaurės seniūnija) bendruomenė „Kunigiškietis“ – viena seniausių Tauragės rajone, ji susikūrė prieš 18 metų. Per šį laikotarpį jiems pavyko įgyvendinti daug projektų ir sustiprinti bendruomenės materialinę bazę. Šiuo metu jie turi ambicingų planų – siekia sukurti parką su poilsio ir pramogų infrastruktūra.
Kalnelis – cepelino formos
Mindaugas Lukošaitis bendruomenei pirmininkauja apie devynerius metus – kaimo gyventojai jį pripažįsta savo lyderiu ir patiki jam šias pareigas, vis perrinkdami naujai kadencijai.
– Pernai norėjau pabėgti, bet nepavyko. Turime krepšinio ir tinklinio aikšteles, dešimt lauko treniruoklių, dabar įrenginėjam vaikų žaidimų aikštelę, klojama guminė danga, tuoj pastatysim namelius su čiuožykla, sūpynėmis, laipiojimo zona. Esame įsigiję bėgimo takelį, elipsinį treniruoklį, visko mes turime. Planuose nėra futbolo aikštelės. Dabar turime tikslą įkurti parką, nes ten neįveiklintas plotas, tik žolė pjaunama, – atviravo Mindaugas.
Jis svarstė iš kur gauti finansavimą parko idėjai įgyvendinti, nes lėšos reikalingos sumokėti ir už projektavimo paslaugas, eskizai jau yra parengti. Pradžią bendruomenė jau padarė – kalnelį suformavo, pastatė koplytstulpį, įrengė gėlyną, pasodino apie 230 augalų.
– Cepelino formos kalniuką padarėme, žemes vežėme iš kur tik gavome. Vėliavos stiebą du bendruomenės nariai nupirko ir padovanojo, ten ją pastatėme, plevėsuoja vėliava. Parką kuriame prie bendruomenės namų, šalia jų sporto aikštelės. Turime 25 arų sklypą prie pat Šešuvies, pliažą įrengsime, sutvarkysime pakrantę, bus labai gražu. Parkelis užims apie 1 hektarą. Jame stebuklų neprikursim, bet jis bus jaukus, skirtas poilsiui, sportui, – planus atskleidė bendruomenės lyderis.
Jis patikino, jog Kunigiškiuose, dėl sukurtos infrastruktūros, nesijaučia, kad tai – kaimo vietovė, nes yra strategiškai patogioje vietoje, nuo Tauragės nutolusi tik 9 km, važiuoja autobusai. Kunigiškiuose kuriamas vaikų dienos centras, jis jau būtų veikęs, tačiau nepavyko rasti darbuotojos. Šiemet jie užsibrėžė tikslą kaimo vaikus pakviesti į stovyklą.
– Yra poreikis, kadangi atsiradę nemažai vaikų. Dėl to labai džiugu. 14-15 metų paauglius turime du. Vakare jie sėdi poilsio erdvėje, tai juokaujame su jais, kad visa „šaika“ susirinko. O tų mažesnių yra daug, jiems smagu. Vakare kai jie pabyra krepšinį žaisti, tai suprantame, kad ne be reikalo stengiamės. Senyvo amžiaus žmonių yra kiekviename kaimo name, jei namus kas parduoda, tai juos greitai nuperka, – situaciją atskleidė pašnekovas.
Sovietinis palikimas
Visai neseniai bendruomenės projekto įgyvendinimui Žemės ūkio ministerija skyrė lėšų. Už jas buvo įsigytas išmanusis žaidimų stalas, sūpynės, šviestuvai, suoliukai ir šiukšliadėžės.
– Žaidimų stalas skirtas žaisti šachmatais, šaškėmis, yra „ludo“ ir daug kitokių žaidimų. Dar nesuspėjome visų išbandyti. Supynės sudarytos iš šešių suolų, vienu metu gali suptis dvylika žmonių. Prie krepšinio aikštelės pastatėme suoliukus, o tarp treniruoklių – apvalų suoliuką. Du LED šviestuvus nusipirkome. Ir tai tik pradžia, – pirkiniais džiaugėsi vyras.
M.Lukošaitis neabejoja, kad parko projektas būtinas, ir visai nesvarbu, jei ne jis, o kitas žmogus pirmininkaus. Vyras įsitikinęs, jog pagal projektą atliekant darbus bus išvengta chaotiškumo.
– Parko projektą – kraštovaizdį, architektūrą turi sukurti specialistai, tuomet nebus apželdinta kaip pakliuvo. Dabar yra bet kur tujų, eglių prisodinta, skirtingos gyvatvorės. Tokia mada – sovietinis palikimas. Reikės panaikinti ir seną tvorą. Turime seną ūkinį pastatą kieme, kurį puošia tik gandrai. Reikės nuspręsti, ką su juo daryti, – problemas vardijo Mindaugas.
Bendruomenės namai seniau buvo rekonstruoti, apšiltinti, pakeistas stogas. Paklaustas, kokie aitvarai jiems sukrovė visą šį turtą, Mindaugas linksmai nusijuokė ir patikino, kad jie patys yra aitvarai, nes rašo projektus, kurie dažnai finansuojami.
– Viskas per projektus. Nėra taip, kad iš dangaus nukrito. Eini, prašai žmonių, renki tuos pinigus, kai kokią nors šventę darai. Esame aktyvūs. Turime šiaurietiškas lazdas, sportavome su savivaldybės visuomenės sveikatos biuru, su treneriu Arūnu Vladička. Planuojame surengti biliardo ir teniso varžybas, turime biliardo stalą. Kasmet kaime organizuojame tinklinio ir krepšinio varžybas, – pasakojo bendruomenės lyderis.
Verda gyvenimas
Pasak M.Lukošaičio, Kunigiškių bendruomenės namai – kultūros židinys, visi ten sutelpa ir puikiai sutaria. Renovuotame pastate veikia biblioteka, dirba Tauragės kultūros centro darbuotoja, įsikūręs medicinos punktas. Jis pasakojo, jog neseniai suremontavo biblioteką, sumontavo įtempiamas lubas, Gaurės seniūnijoje pirmai bibliotekai toks remontas atliktas.
Bendruomenės namų rūsyje įrengta sporto salė, tačiau ją teks remontuoti. Pavasarį ar lietinguoju laikotarpiu ji patvindavo, todėl siena supelijo. Su Gaurės seniūnija šią problemą jau išsprendė.
– Gal naujas gipso plokštes tvirtinsime, gal senovišku ar jaunatvišku stiliumi juos įrengsime. 50 eurų, kurie kas mėnesį savivaldybės skiriami, aš palieku bendruomenės sąskaitoje. Nesijaučiu kažką tokio nuveikęs, kad juos naudočiau. Per metus susikaupia 600 eurų, kurie labai reikalingi organizuojant šventes. Mes vasaros pabaigoje visus kviesime į tradicinę kraštiečių šventę, kuri žinoma ne tik Tauragėje, – atviravo pašnekovas.
Kunigiškių seniūnaitijoje, priskaičiavus aplinkinių kaimelių gyventojus, įsikūrę apie 300 žmonių. M.Lukošaitis pasakojo, kad esant reikalui bendruomenė greitai susirenka, pasipuošia šventei, pasidaro tai ką reikia ir niekada niekas nedejuoja. Neseniai jie rinkosi į talką, kartu nuravėjo parkelyje gėlyną, surinko šiukšles, išgrėbė žolynus.
– Su kazanais subėgę plovą talkininkams išvirė. Tikrai judam, krutam, čia verda gyvenimas, nėra taip, kad kaimas numiręs. Aš labai myliu savo kaimą, čia gimiau ir užaugau, čia gyvenu su dukromis ir žmona Raimonda, niekur išsikraustyti neplanuojame, – patikino Mindaugas, vis brandinantis idėjas, svarstantis, kaip jas įgyvendinti, kad žmonėms būtų kuo jaukiau ir patogiau.
2 komentarai
Kunigiškiuose yra vaikų dienos centras? Mielai sutikčiau padirbėt🙂
Gerai, kad blondinė ne ant galvos užsėdus… kuri čia Kamasutros poza? Viena amoraliausių šeimyninių nuotraukų, kokią yra tekę matyti…