Daugybę metų Lauksargių kaimo gyventojai piktinosi šalia parduotuvės, prie magistralinio kelio Ryga–Šiauliai–Tauragė–Kaliningradas stovinčiu didžiuliu apleistu namu. Lauksargiškiai jį pakrikštijo vaiduokliu, bjaurojančiu kaimo vaizdą. O štai dabar bendruomenės nariai lengviau atsiduso – naujasis šeimininkas pradėjo apleistą namą tvarkyti. Gyvenvietės centras vis labiau gražinamas – rengiamas apšvietimas, klojamas naujas takas.
***
Lauksargiškiai kaimynai Marius ir Vida pasakojo, kad į namą vaiduoklį ne kartą buvo įsibrauta per užkaltus langus, jis ilgai viliojo dykinėjančius smalsuolius ir žalingų įpročių turinčius žmones. Pasak Vidos, vietoje langų boluojančios kiaurymės gąsdina, ypač sutemus, o dieną šis namas darko gyvenvietės vaizdą, nes stovi gerai matomoje vietoje. Penkerius metus pastatas buvo tik niokojamas – šeimininkai juo visai nesirūpino. Gyventojai tikisi, kad naujieji savininkai pakeis situaciją.
Lauksargių seniūnijos seniūnas Mindaugas Giačas pasakojo matęs, kaip darbininkai iš apleisto namo nešė šiukšles, tvarkė privačią teritoriją. Seniūnija naujakuriams pasirengusi padėti – medžių genėjimui ar kasimo darbams leidimą išduotų ar kitaip pagelbėtų. Niekas nežino, ką sumanė naujieji namo šeimininkai. Gyventojai spėja, kad čia bus teikiamos apgyvendinimo paslaugos.
– Nežinau, kas prieš pusmetį jį nupirko. Savininko dar nemačiau, būčiau užsukęs su juo pasikalbėti. Darbininkai prieš mėnesį kažkiek jį sutvarkė ir darbai sustojo, – kalbėjo tauragiškis, ketverius metus Lauksargių seniūnu dirbantis M.Giačas. – Rusų laikais lyg kolūkio kontora čia buvo įsikūrusi, vėliau žmonės gyveno, jie išsikraustė, namą kažkas nupirko – jis ėjo iš rankų į rankas, kol galiausiai visai jį apleido. Daugiau tokių namų vaiduoklių neturime, šis buvo vienintelis.
***
Antradienį Lauksargių gyvenvietės centre plušėjo darbininkai – rengiamas Parko gatvės apšvietimas (ji vienintelė iki šiol skendėjo tamsoje). Šiemet seniūnijai pagaliau pavyko įgyvendinti seniai puoselėtą sumanymą. Darbininkai patikino, kad dar šią savaitę pastatys šviestuvus, o iškastus griovius gražiai užlygins, ant šaligatvio trinkelių neliks užkritusių žemių pėdsakų.
– Šviestuvai bus septyni – penki apšvies gatvę, o du įrengsime prie parko, prie skulptūros „Lauksargis“, kurią pastatėme prieš dvejus metus. Ją, 4 metrų aukščio, sukūrė Jonas Jankauskas, – kalbėjo seniūnijos vadovas. – Šviestuvus pasirinkome retro stiliaus, kad gražiai derėtų prie Mažosios Lietuvos architektūros, kuri vyrauja Lauksargiuose. Gyvenvietės centras istorinis – prie bažnyčios buvo žymioji Turgaus aikštė. Apšvietimo įrengimas kainavo apie 9 tūkst. Eur.
***
Savaitės pradžioje buvo baigiamas trinkelėmis kloti takas prie Lauksargių globos namų. Darbai vyko kelias savaites, seniūnija investavo apie 600 Eur. Pasak M.Giačo, nedaug kainavo todėl, kad seniūnija turėjo likusių nepanaudotų trinkelių, kurias klojo prie skulptūros ir prie kultūros namų.
– Įsirengėme šaligatvį, nes jo nebuvo – kai senelių globos namai tvėrė tvorą aplink savo teritoriją, užtvėrė ir buvusį šaligatvį. Iš Tauragės važiuojantieji dviračių taku atsiremdavo į globos namų tvorą – pravažiavimo nebuvo, reikėjo daryti vingį, – kalbėjo seniūnas, tako įrengimą pavadindamas karštuoju tašku. – Šalia tvoros iškirtome augusį šabakštyną – krūmyną, toje vietoje apie 100 metrų nutiesėme taką. Dabar ir gražiau, ir praktiškiau. Viską darėme savo jėgomis.
***
Artimiausiu metu svarbiausias Lauksargių seniūnijos rūpestis – pasiruošti lapų grėbimui. Pasak seniūnijos vadovo, tai nemenka problema, nes trūksta rankų.
– Nė viena seniūnija nebeturime žmonių, dirbančių viešuosius darbus už pašalpas. Mes turime tik du darbininkus, o teritoriją nemažą reikia prižiūrėti. Mūsų seniūnija mažiausia, neįsivaizduoju, kaip šią problemą spręs didžiosios seniūnijos, – kalbėjo M.Giačas. – Pernai nusipirkome vejos šluotą, geras dalykas, prie traktoriuko kabiname. Vis tiek reikia labus į priekabą sukabinti, reikia žmonių. Noriu padėkoti ūkininkams, kurie apipjauna savo pakeles, visada pasirengę padėti, nes mes neturime žoliapjovės, kuri prie traktoriaus kabinama.
Lauksargių gyvenvietėje nebeliko pastaruoju metu varginusios problemos – palaidų šunų. Dabar augintinius šeimininkai stropiau prižiūri. Tačiau seniūnas teigė praradęs viltį dėl privačia nuosavybe tapusio istorinio Kreivėnų malūno išlikimo, jam graudu žiūrėti, kaip jis nyksta.
– O juk ten gražių dalykų būtų galima padaryti, edukacines erdves įrengti. Bet yra, kaip yra, – sakė M.Giačas.