Pagramantyje – daugiafunkcinis centras ir globos namai

Dalintis:

Pagramančio bendruomenės centras „Gramančia“ sukūrė socialinį verslą miestelio centre – moderniuose rekonstruotuose globos namuose prižiūri senelius, vykdo edukacines programas, teikia maitinimo paslaugas ir SPA procedūras ne tik globotiniams, bet ir visiems žmonėms. Įgyvendinę šį projektą, bendruomenės nariai ilsėtis neketina – svarsto apie plėtrą.

Apgyvendina su negalia ir siuntimu

Antrajame globos namų aukšte, dviviečiuose ir keturviečiuose kambariuose (šalia kiekvieno yra virtuvėlė ir tualetas), rugsėjo mėnesį bendruomenė apgyvendins 22 senelius. Pagal licenciją gali prižiūrėti tik 25 žmones. Globos namų steigėja – bendruomenė, ne savivaldybė, todėl išgyventi iš vien pačių gaunamų resursų – sudėtingiau. Rugsėjo 18 d. – oficiali atidarymo šventė.

– Jau įkurdinome 7 senelius, juos maitiname, rūpinamės sielovada, teikiame psichologinę pagalbą, organizuojame užimtumą, kultūrinį gyvenimą. Dėl medicininės priežiūros vedame derybas: globos namų senjorai yra miestelio gyventojai, todėl juos turi aptarnauti Pirminės sveikatos priežiūros centras, medicinos punkto vedėja turėtų ateiti ir jiems suleisti vaistus, – kalbėjo Jonas Samoška, 38-erius metus dirbantis Mažonų seniūnijos seniūnu.

Pasak seniūno, kas apsigyvens miestelio globos namuose, sprendžia savivaldybė, kadangi daug lėšų skirta pastato rekonstrukcijai. Socialinės paramos skyriuje eilėje laukia daugiau nei 30 žmonių, jiems išduodami siuntimai. Išimties tvarka senelius bendruomenė gali pati, bet tokiu atveju šie negautų iš dalies nemokamos paslaugos, už viską turėtų mokėti patys.

Pagal normatyvus turintiems sunkesnę negalią priežiūra mėnesiui kainuoja 1050 Eur (savarankiškesniems – 850 Eur). Žmogus, grįžęs iš užsienio ir gaunantis didelę pensiją, gali bendruomenės globos namuose apsigyventi be savivaldybės siuntimo – svarbu, kad pajėgtų kas mėnesį susimokėti už paslaugas. Bendruomenė gali senelius priimti ir iš kitų Lietuvos savivaldybių su jomis sudariusi sutartį. Žmonės, turintys siuntimą, gali patys pasirinkti globos įstaigą.

– Ne kiekvienas pensininkas gali disponuoti tokiomis sumomis, todėl jiems dalį lėšų dengia savivaldybė, o su sunkia negalia – valstybė. Esame parengę 4 funkcines lovas – žmonės pas mus gyvendami vis labiau sens, tai šių baldų jiems reikės, – pasakojo J.Samoška. – Negalime priimti turinčių psichinę negalią, sergančių somatine demencija – jiems reikalinga kitokia priežiūra, nei mes teikiame. Amžiaus cenzo nėra. Kiti klausia, kodėl tik su negalia priimame – bet juk šie globos namai savivaldybei būtų didelė našta, jei negautų paramos iš valstybės.

Neseniai licenciją gavę globos namai ir daugiafunkcinis centras jau vykdo veiklą. Reginos Genienės nuotrauka

Svarsto apie plėtrą

Pasak J.Samoškos, vakarais, po darbo, jis rengdavo rekonstruojamų namų teisinius dokumentus (nes tai gerai išmano), todėl bendruomenės „Gramančia“ valdyba jam patikėjo direktoriaus  pareigas globos namuose. Jis neturi atskiro kabineto, prireikus pats seneliams padės buityje.

– Be darbo užmokesčio dirbau su teisės aktais, kada jį gausiu direktoriaudamas – nežinau, gal kai susirinks pilnas kontingentas gyventojų. Svarbiausia, kad atlyginimą gautų vidurinė darbuotojų grandis. Daug metų bendruomenė už ačiū dirbo, kol sukūrė šį verslą. Naktimis pabusdavau ir galvodavau, kaip įrengti šildymą, elektros tiekimą, – atviravo seniūnas, apdovanotas auksine ir sidabrine krivūlėmis bei riterio medaliu. – Direktoriumi dirbu pusę etato, baigęs pagrindinį darbą 4 valandas dirbsiu globos namuose, tai į namus grįšiu 22 val. Savaitgaliais dirbsiu nuo ryto iki pietų. Čia nėra aukso kasyklų, kaip kai kas mano. Socialinės priežiūros departamentas vertino specialistus, kurie gali dirbti globos namuose. Tai nelengvas darbas. Svarbiausia, kad čia mes būtume kaip didelė šeima.

Į globos namus atvyksta gyventojai. Reginos Genienės nuotrauka

Bendruomenė pateikė prašymą, kad leistų rengti projektą plėtimuisi – rekonstruoti šalia stovinčią mokyklą. Aptvertų teritoriją, apželdintų, pastatytų suolelius. Seniūnas dabartinių globos namų aptverti nenorėjo, nes būtų nepatrauklu, vietos gyventojai nepraeitų (šalia jų takai). Dabartiniuose globos namuose gyventų sveikesni senoliai, metams bėgant juos, paliegusius, perkeltų į specializuotus namus (rekonstruotą mokyklą).

Platus paslaugų paketas

Pagramančio bendruomenės centro „Gramančia“ pirmininkė Raselė Stružeckienė pasakojo, kad rekonstruotas mokyklos bendrabutis ir valgykla – 15 metų brandinta ir įgyvendinta bendruomenės idėja. Paslaugų centras suskirstytas į dvi dalis – antrame aukšte gyvena seneliai, pirmame bendruomenė teikia užimtumo ir sveikatinimo paslaugas ne tik seneliams, bet ir visiems gyventojams, laukiami atvykstantys iš kitur. Taip pat organizuoja maitinimą. Globos namai šias paslaugas pirks iš bendruomenės (jų atskiri finansai).

Edukacinė programa žmogui kainuoja 2 Eur, žemaitiški pietūs 5–6 Eur, prabangi vakarienė (su 1 karštu patiekalu, užsakoma turistų) – 7–8 Eur. Įrengtas kambarys relaksacijai, yra masažiniai foteliai, du masažo kabinetai. Masažinė lova (45 min. – 3 ar 5 Eur), limfodrenažas (15 min. – 5 Eur).

Seneliai – relaksacijos kambaryje. Mortos Mikutytės nuotrauka

– Mes negalime per daug išsiplėsti, nes gyvena seneliai. Negalime vakarėlių rengti – jiems reikalinga ramybė. Maitinimo paslaugą galime teikti. Teiksime maitinimą Pagramančio darželiui ir mokyklai, Mažonų darželiui, galėsime išlaikyti 1 darbo vietą, – kalbėjo pirmininkė. – Esame vieninteliai Pagramantyje, kurie vienu metu galime pamaitinti 70 žmonių, jei švediškas stalas – 100. Taikome išvežamąjį maitinimą stovykloms, šventėms, renginiams – tereikia užsisakyti.

Bendruomenė su Pagramančio regioniniu parku parengė paslaugų paketą – vienos dienos kelionę po Pagramančio kraštą (vieni rengia žygius, kiti – maitina).

Reginos Genienės nuotrauka

Septynerius metus bendruomenės pirmininke dirbanti R.Stružeckienė pasakojo, kad yra atsakinga už viską, už specialistų (ir direktoriaus) įdarbinimą. Ji atviravo, kad pradžia nelengva – pinigų nėra, o reikia mokėti atlyginimus.

– Mums daug visko trūksta, tai su bendruomene ir valdyba nutarėme, kad rašysime projektą socialinio verslo plėtrai – mėginsime sukurti dar dvi darbo vietas virtuvėje. Globos namams trūksta įvairių priemonių, virtuvei – taip pat, reikia baldų ir lauko terasai. Pasiuvome 25 sėdmaišius, – vardijo pirmininkė. –  Labai praverčia kas mėnesį savivaldybės skiriami mažiau nei 50 Eur. Visur mane kviečia, juk pas vaikus nenueisi tuščiomis rankomis, be to, kurui išleidžiu. Pavasarį pakviesime žmones į lauko terasą – kavos puodelio ir obuolių pyrago paskanauti.

Dalintis:

About Author

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ žurnalistė

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą