Sungailiškių bendruomenės laukia permainos – aktyvas jau išrinktas

Dalintis:

Sungailiškių kaimo bendruomenei (Mažonų seniūnija) beveik 12 metų vadovavo vietos gyventoja Remigija Rudienė. Per tą laikotarpį kaime įgyvendinta daugybė projektų. Nors Remigija palieka pirmininkės postą, tačiau liks bendruomenės taryboje. Naujoji lyderė Irma Jakutienė jau dėlioja planus, šiuo metu svarbiausias jos tikslas – suaktyvinti kaimo gyventojus, kad jie daugiau bendrautų ir bendradarbiautų.

Projektai veja vienas kitą

Sungailiškių kaimo bendruomenė, įkurta 2011 metais, pirmininku tuomet išrinko Romualdą Mickų. Pasak Remigijos Rudienės, kadangi jis daug dirbo ir mažai turėjo laiko, o reikėjo rašyti projektus, buvo ir daug kitų svarbių dalykų, 2012 m. ją įgaliojo visur atstovauti kaimo interesams. 2014 m. Remigiją žmonės išrinko bendruomenės pirmininke, taip ji kelias kadencijas vykdė šias pareigas.

Remigija Rudienė džiaugiasi, kad per šį laikotarpį pavyko įgyvendinti daugybę svarbių projektų. Už iš Vietos veiklos grupės gautą finansavimą renovavo du pastatus – bendruomenės namus ir salę, apšiltino jų sienas, pakeitė stogus. Žemės ūkio ministerijai skyrus lėšų, trinkelėmis išklojo bendruomenės namų kiemą, šalia – automobilių stovėjimo aikštelę, įsigijo kompiuterių, spausdintuvą. Bendruomenės namus suremontavo Mažonų seniūnija.

– Labai gražiai bendradarbiavome su seniūnija nuo pat susikūrimo. Rengėme sporto aikštyną, teikiau paraišką Lietuvos futbolo federacijai, gavome dovanų futbolo vartus. Dabar turime futbolo aikštelę. Iš pradžių buvo žaidžiančių, bet dabar nėra, nes tokia gyvenimo realybė. Seniūnija įrengė pusinę krepšinio aikštelę, – nuveiktus darbus vardijo Remigija.

Iš Žemės ūkio ministerijos paramos Sungailiškių bendruomenė įsigijo šešis treniruoklius, traktoriuką, trimerį. R.Rudienė džiaugiasi, kad pavyko įgyvendinti visų kaimo gyventojų svajonę – vietoj senos daržinės pastatyti tvirtą pastatą, ten įsirengti salę renginiams. Ministerija ir šiam projektui skyrė lėšų, o Tauragės rajono savivaldybė kapitaliniam remontui pridėjo 8000 Eur. Pasak moters, daug dirbo jie patys, padėjo Mažonų seniūnijos darbuotojai.

Gyvenimo realybė

Pasak Remigijos, šiemet per susirinkimą ji nebeteikė savo kandidatūros, kalbėdama su kaimo žmonėmis siūlė apsvarstyti ir kito kurio nors lyderio kandidatūrą. Moteris dėkinga bendruomenės nariams, visiems kaimo gyventojams, kad paprašyti pagalbos niekada neatsisakydavo padėti, ji dėkoja už palaikymą ir bendradarbiavimą.

– Tiek metų atbuvau, galbūt jau išsikvėpiau, nebeturiu idėjų. Juk nepakeičiamų nėra. Žmonės pasiūlė Irmą Jakutienę ir ją išrinkom. Turime naują tarybą. Aš ir toliau dalyvausiu bendruomenės gyvenime, esu tarybos narė. Jei tik reikės, visada padėsiu ir patarsiu naujai pirmininkei. Jai iš širdies linkiu sėkmės, nes darbas ne iš lengvųjų. Reikia su žmonėmis bendrauti, rašyti projektus, ant pečių krenta ir atsakomybė už jų įgyvendinimą, visi piniginiai reikalai, – atviravo buvusi pirmininkė.

Remigija pastebėjo, kad iki koronaviruso pandemijos Sungailiškių kaimo gyventojai buvo aktyvesni, greičiau susiorganizuodavo, į talkas susirinkdavo. Natūrali gyventojų kaita taip pat nestiprina bendruomenės, senieji gyventojai išeina amžinybėn arba nebeturi sveikatos, o jaunimas išvažiuoja. Buvusios bendruomenės pirmininkės nuomone, kaimuose labiau nei mieste matyti, kad trūksta jaunimo.

– Tokia gyvenimo realybė – jaunimas bėga iš kaimo, išvyksta į užsienį ar didmiesčius. O iš miesto atvažiavę žmonės kažkaip laikosi nuošalyje. Gal aš išsisėmiau, nebesugebėjau prikalbinti, gal pavyks naujai pirmininkei juos įtraukti į veiklą. Visur taip: parvažiavau iš darbo ir viskas. Šiemet ir pernai mūsų kaimo gandrai neaplankė, Dievulis jų neatsiuntė Pernai kaime buvo 25 vaikai iki dešimties metų. Penki jaunesni ir vyresni žmonės išėjo Anapilin, – opią problemą atskleidė moteris.

Pasak Remigijos, visų kaimo gyventojų svajonė – kad būtų išasfaltuotos nors dvi gatvės, kadangi pagrindinė – Sungailiškių labai blogos būklės, ne ką geresnė padėtis Taikos gatvelės.

– Ledai pajudėjo, esame eilėje,  darbai turėtų šią vasarą prasidėti. Seniūnija jau pasirengė būsimiems darbams – išgenėjo senus medžius, pašviesino visą gyvenvietę, paruošė, kad jie netrukdytų technikai. Reikėtų asfaltuoti ir Laukų gatvę, žmonės žada rašyti prašymą savivaldybei, kad į eilę pastatytų. Kada nors sulauksime. Galėtų būti centralizuotas vandentiekis ir nuotekos, bet mūsų gyvenvietė per maža ir negauna finansavimo, – pasakojo Remigija.

Remigija Rudienė didžiuojasi gyvendama Sungailiškių kaime, kad čia gimė ir užaugo. Jos močiutė čia kūrė savo gyvenimą, užaugo jos mamytė su broliais ir seserimis. Remigijos vaikai – ketvirta giminės karta, užaugusi tuose pačiuose namuose.

– Čia – mano gimtasis kaimas. Kur gyvenu, kažkada buvo Sidabrinės kaimas. Visus senuosius gyventojus prisimenu, visus pažįstu nuo vaikystės. Sungailiškiuose neturime nei bibliotekos, nei kultūros darbuotojo, o čia yra apie 270 gyventojų. Yra kilnojamoji bibliotekėlė, iš Mažonų pasiimdavau ir parsiveždavau knygų ar bibliotekininkė atveždavo, bet skaitytojų nedaug, – kalbėjo pašnekovė, patikinusi, kad Sungailiškiai nėra mirštantis kaimas.

Svarbiausia – susibendrauti

Naujoji bendruomenės pirmininkė Irma Jakutienė pasakojo, kad iš Šilalės rajono atsikraustė gyventi į Sungailiškių kaimą prieš 28-erius metus. Šiuo metu ji dirba Pagramančio socialinės globos namuose individualios praktikos slaugytoja.

– Pirmininkės darbas šiek tiek man pažįstamas, tačiau reikės dar daug ko mokytis. Su Remigija mes gražiai bendradarbiaujame ir puikiai sutariame, – sakė entuziazmo nestokojanti Irma.

Irma Jakutienė patikino pirmiausia norinti kuo daugiau narių įtraukti į bendruomenę, suaktyvinti žmones, nes yra šioks toks sąstingis.

– Norėčiau kuo daugiau žmonių įtraukti į bendruomenės veiklą, kad parodytų savo aktyvumą, dalyvautų akcijose ir renginiuose. Pirmiausiai planuojame talką, o vasarą surengsim šventę, kad arčiau vienas su kitu susipažintume, nes yra atsikėlusių naujų šeimų, kurių mes nepažįstame. Svarbu, kad visi sueitume į būrį, – įsitikinusi bendruomenės pirmininkė.

Jau išrinktas ir bendruomenės aktyvas – Sungailiškių bendruomenės taryba: Virginija Eičienė, Žydrūnas Liorančas ir Remigija Rudienė. Jie turės penkis pagalbininkus – po vieną atstovą iš kiekvienos Sungailiškių kaimo gatvės, kurių iš viso yra penkios.

– Iš kiekvienos gatvės atstovas reikalingas, kad būtų kuo arčiau kiekvieno žmogaus, kad būtų kuo glaudesnis ryšys. Bendromis jėgomis, su kitų pagalba sieksim viską aktyvinti, puošti, gražinti. Renginiams pastatą turime, todėl turime viziją turėti savo klojimo teatrą. Vizijų turiu daug, tik jos dar ne visiškai susigulėjusios, – atskleidė planus I.Jakutienė.

Dalintis:

About Author

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ žurnalistė

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą