Susirūpino, kur įkurdinti kovą dėl kamino pralaimėjusius gandrus

Dalintis:

Eidintų kaimo gyventojams teko spręsti nemalonią problemą dėl perėti ant jų namo kamino įsitaisiusių gandrų. Paukščių atkakliai kraunamą lizdą žmonės ne kartą išardė, pritvirtino apsaugą, tačiau ilgasnapiai savo užmačių nekeičia – gandralizdį vis tiek rezga. Žmonės susirūpino, kur gandrus įkurdinti, kad visiems būtų gerai.

Seniūnė pataria suvirinti strypą

„Tauragės kurjerį“ pasiekė Eidintų kaimo gyventojos Angelės Endriušaitienės laiškas: „Prašome pagalbos iš Tauragės rajono Eidintų kaimo. Mūsų kaime viena gandrų pora krauna lizdą ant namo kamino. Gyventojams kaminas reikalingas, todėl kreipėmės pagalbos visur, niekas nepadeda. Du kartus lizdą išardėme, labai gaila gandrų. Kaime yra šeši elektros tinklų pritvirtinti lizdai, visi jie užimti. Reikia dar vieno lizdo“.

Gandrams ant kamino sukrovus lizdą, daugiabučio namo gyventojai prašė padėti Batakių seniūnijos seniūnės Kristinos Kiršės. Seniūnė žmonėms patarė, ką tokiu atveju daryti.

– Tai čia ant to vieno namo, kuriame gyvena trys šeimos. Žinau tą situaciją. Aš jiems suradau informaciją, kas gelbsti tokiu atveju, kaip gandrus atbaidyti. Reikia susivirinti strypą į smailumą, kūgio formos. Iš metalo tokį suvirinus, ant kamino užkelti ir pritvirtinti. Ir tada gandrai atsisako toje vietoje darbuotis. Su moterimi kalbėjome, jos sūnus aukštalipys, tai sakė patys išsispręs tą problemą. Mes neturime tokio specialisto. O kad kažkur įkurdinti gandrus, kad jie nerado kitos vietos, man nesakė. Bet ką mes galime prieš gamtą, juk nenurodysi gandrui, kur sukti lizdą. Yra daug medžių, nemažai tinkamų vietų, – kalbėjo seniūnė.

Nori būtent to kamino

Santakų gatvę Eidintuose gandrai labai pamėgę. Reginos Genienės nuotrauka

Eidintų kaimo bendruomenės pirmininkė Vaida Laugalienė pasakojo, kad gandrai labai pamėgo jų kaimą, ypač jų daug šiemet. Visa Santakų gatvė tikra gandrynė – ant kiekvieno stulpo jų yra. Dar neužbaigus šildymo sezono, rūkstant dūmams, ant kaimo katilinės kamino gandrai susisuko lizdą. Pasak V.Laugalienės, namo, ant kurio kamino gandrai taip pat suka lizdą, gyventojai nukėlė gandralizdį ir uždėjo apsaugą. Prie šio namo stovi laisvas stulpas, bet gandrai į jį visai nežiūri – atakuoja tik kaminą.

– Bet ir aplink tą metalinę apsaugą gandrai suko dar didesnį lizdą. Gyventojai vėl jį nuardė. Jie sako – kam ta seniūnija, jeigu nieko nedaro, nepadeda. Aš sakau, kad čia privatūs dalykai, turite kažką kviestis, samdyti. Mes irgi samdėme, kai reikėjo. Tiek, kad jie sulaukė, kai tas lizdas pilnai buvo sukrautas ir gandrai jame jau gyveno. Anksčiau reikėjo tuo rūpintis. Žmonės įsivaizduoja, kad kažkam paskambins, pasakys ir tuoj atbėgs, padarys. Juk bendruomenės pirmininkė tikrai nenukrapštys to gandralizdžio. Yra vietų gandrams, bet jie kažkodėl nori tik to kamino. Elektrikai nekelia į stulpus specialių stovų gandrams, tai toks užburtas ratas gaunasi, – apmaudžiai kalbėjo bendruomenės pirmininkė.

Pasak A.Endriušaitienės, gandrai vakare atskrenda ir tupi ant kamino, o ryte jų jau nematyti. Moteris matė, kaip prie namo pievelėje gandrai net susipešė, matyt, pykosi dėl lizdų.

– Jie – vargšai, neturi kur dingti, nežino kur nutūpti. Tegul energetikai tik iškelia virš stulpų tuos ratus. Dievuliau, gal tie patys gandrai apsigyvens. Trūksta jiems vietos, kitais metais tie lizdai vėl pilni bus. Matot, šeši lizdai pilni. Čia, prie kelio, yra vienas stulpas, jiems tiktų, ramybė būtų. Yra dar du stulpai palei kaimyninius namus prie gatvės. Elektrikai geriau žino, kur gali jiems lizdus įrengti. Tik šiemet ta problema atsirado, – dėl gandrų jaudinosi į žurnalistus kreipusis senjorė.

Santakų gatvę Eidintuose gandrai labai pamėgę. Reginos Genienės nuotrauka

Negali padėti ir elektrikai

Energetikos atstovas Paulius Kalmantas tvirtino, kad energetikams rūpi gandrai, tačiau elektros skirstymo oro linijos nėra gandrams natūrali buveinės vieta, todėl dirbtinių gandralizdžių įrengimas ant stulpų nėra gerai nei elektros tinklui, nesaugu ir gandrams. Elektrikai tik perkelia tuos lizdus, kurie kelia pavojų paukščiams, žmonėms ir elektros skirstymo tinklui, nekelia dirbtinių gandralizdžių ir specialiai gandrų nevilioja įsikurti ir perėti ant stulpų.

– Mes naujų lizdų nekuriam, o iškeliam jau egzistuojantį lizdą ant specialios atramos. Visi supranta, kad elektros laidai nėra gera vieta gandrams, nors tai dažnas vaizdas Lietuvoje. Reikia jiems ieškoti natūralių buveinių, nebūtinai ant elektros stulpų. Specialiai atramų mes nekeliame, gandrų neviliojame, nes mūsų tikslas – kad paukščiai lizdą susisuktų kažkur kitur, kur saugu. Mes visada gyventojus kviečiam padėti gandrams susirasti natūralias buveines, – kalbėjo specialistas.

Dalintis:

About Author

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ žurnalistė

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą