fbpx

Ūkininkas Arūnas Spūdvilas: „Pigi prekybos centrų produkcija mus stumia iš rinkos“

Dalintis:

Dėl šalto šių metų pavasario ir vasaros sausros ūkininkai sulaukė menkesnio derliaus. Tačiau ūkininkas Arūnas Spūdvilas dėl to visai nesijaudina – nors bulvės šiemet mažesnės ir vabalų antplūdį teko atlaikyti, bet jos brangesnės. Savo ūkyje ponas Arūnas ne tik taiko pažangiosios žemdirbystės metodus, bet ir nepamiršta senolių išminties – aiškinasi, ar Mėnulio fazės reikšmingos derlingumui.    

Klientų netrūksta

Traklaukio kaime (Gaurės sen.) ūkininkaujantis Arūnas Spūdvilas dėl šių metų menkesnio derliaus nesielvartauja. Jo užaugintos bulvės pigesnės nei kitur, todėl nuolatiniai pirkėjai kasmet atvyksta į namus net iš kitų miestų – Klaipėdos, Kauno ar Jurbarko.

– Kai šiemet tokie metai, tai sakau, kad geras derlius, nors prastesnis nei pernai. Šiemet uždžiovino viską, ir javus. Jei būtų gausiau liję, tai derlius būtų labai geras. Kopūstai nuo pavasario buvo labai gražūs, tikėjausi, kad galvų vidurkis bus apie 5 kg, o dabar tik 2, 3, 4 kg. Anksčiau bulvių sodindavau mažiau, šiemet – 2 ha. Aš bulves parduodu po 40 centų už 1 kg, o turguje jos 60 centų ir daugiau kainuoja, – pasakojo ūkininkas. – Klientų man netrūksta, nesiskundžiu. Tauragėje turgus išmandrėjęs, todėl ten nevažiuoju – jis ne ūkininkų turgus, liko vien skudurynas.

Arūnas daržoves augina jau 20 metų, 100 ha plote dar auga serbentai ir grūdinės kultūros. Ūkininko nuomone, bulvės nepigs, nes nebėra kas jas augina. Gaurėje jis toks vienintelis, kiti užsodina tik 5–10 arų. Spūdvilų ūkis nežlunga vien todėl, kad visus darbus nudirba patys ir turi anksčiau įsigytą visą reikalingą techniką – dabar tiek jos nenusipirktų. Neseniai įsigijo eksploatuotą kultivatorių už 6000 Eur.

„Greitų pinigų kaime nėra“

– Išgyventi galima, tik labai daug dirbti reikia. Jei samdyčiau žmonių, būtų sudėtinga, juk už 20 Eur niekas nenori dirbti, o tiek pernai kainavo 100 kg bulvių. Chemikalai nuo vabalų du kartus pabrango, tona trąšų kainuoja 600 Eur. Nors trąšų mažai beriu, daugiau mėšlu tręšiu. Tik su mėšlu šiemet prisivežiau grambuolių, jie daug bulvių išgraužė, – apgailestavo žemdirbys.

Arūno Spūdvilo nuomone, kadangi bulvių mažai ir daugeliui jos neužderėjo, 1 kg jų pavasarį gali kainuoti ir 1 Eur. Ruduo šiemet gražus, todėl kasti bulvių Arūnas neskuba, kad nesuvystų. Visą derlių nuimti planuoja per dvi savaites.

– Auginau įvairių veislių bulves, labiausiai patiko „Vineta“, nes skanios, miltingos. Ši veislė  auga visur – kaip dilgėlė. Kaime dabar įmanoma įsitvirtinti, tik reikia netingėti dirbti. Jei pradėsi dejuoti: neskanu ar smirdi, tai nieko gero nebus. Ir taupyti labai reikia: jei rudenį iššaltų pasėliai ar sodinukai, reikia turėti pinigų, už ką pavasarį atsodinti. Greitų pinigų kaime nėra, – tvirtino Arūnas.

Stumia iš rinkos

Serbentai šiemet A.Spūdvilo ūkyje, kaip ir pernai, užderėjo gausiai. Ūkininkas sako, kad dirbo daug: uogas skynė naktimis ir vežė į turgelius. Anksčiau jis augino 3 ha morkų, tiek pat burokėlių ir svogūnų, tačiau jų poreikis labai sumažėjo: kelių burokėlių šaltibarščiams niekas nebeverda, nusiperka virtų parduotuvėse. Kadangi svogūnų 1 kg kaina – 9 centai, tai neapsimoka jų ravėti. Arūnas suskaičiavo – kol bulvių maišas iš lauko patenka pas pirkėją, jį pakelti tenka net 7 kartus.

– Stipriai mus pigi prekybos centrų produkcija stumia iš rinkos. Žalgirių mikrorajone, kai vietoj „Iki“ buvo turgus, gera prekyba vykdavo: 6 val. ryto bulvių prikasdavom ir turgelyje labai greitai toną parduodavom, vakare vėl tiek prikasam – žmonės iš darbų grįždami nupirkdavo. Tuo metu uždirbome gerai. Kai pristatė prekybos centrų, pradėjo viskas pigti, – atviravo A.Spūdvilas. – Moterys man sakydavo: neapsimoka pirkti bulvių ir burokėlių, juos virti, nes už litą mišrainės nusiperkam ir pavalgom. Jau mažai kas patys ir kopūstus raugia – visko nusiperka. .

Arūnas Spūdvilas savo ūkyje taiko beplūgę žemdirbystę, todėl įsigijo kultivatorių. Sėja sederalinius augalus, juos augina iki pavasario, paskui aparia – taip žemė pailsi ir piktžolės išnyksta. Laiko pūdymą. Ūkininko nuomone, lietuviška produkcija nuo lenkiškos skiriasi tuo, kad Lietuvos ūkininkai mažiau tręšia, tačiau lenkiškos daržovės ir vaisiai taip greitai negenda.

– Man patarė, kad norint gero derliaus reikia sėti per delčią ir būtinai penktadienį. Užsirašiau ant garažo durų, patikrinsiu, ar pasiteisins. Gal tikrai Mėnulio fazės veikia, – juokiasi Arūnas. – Mano didžiausias pagalbininkas – sūnus Vidas. Grįžęs iš darbo sėda į traktorių ir viską dirba, ką reikia, nebijo išsismalinti, niekada iš jo neišgirsi: palauk, paskui. Jau ir marčią, ir anūkėlę turiu. Dukra – studentė, o žmona – mokytoja. Mes visi labai daug dirbame, bet nesiskundžiame.

Dalintis:

About Author

Regina Genienė

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ žurnalistė

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą