Adakavo kaimo bendruomenė turi naują pirmininkę. Nors ketverius metus bendruomenei vadovavusi Lina Maraulienė atsistatydino, pažadėjo likti aktyvia bendruomenės nare. „Buvo įdomi patirtis. Nespėju, ir namai pajuto, kad rankos reikia. Nebegaliu visko fiziškai aprėpti“, – atvirauja dviejuose darbuose dirbanti trijų vaikų mama ir ūkininko žmona Lina.
Trūksta laiko
Adakavo kaimo bendruomenė Tauragės rajone buvo įsteigta pirmoji, prieš 18 metų. Apie 14 metų jai vadovavo Romualdas Levanauskas, buvusios Adakavo mokyklos direktorius, o prieš 4 metus bendruomenės vairą perėmė Lina Maraulienė. Birželio mėnesį vykusiame ataskaitiniame susirinkime ji atsistatydino.
– Buvo įdomi patirtis. Aš pati atsistatydinau, nes nespėju, ir namai pajuto, kad rankos reikia. Nebegaliu visko fiziškai aprėpti. Mano vyras Remigijus – kaimo seniūnaitis jau kone dešimtmetį, jis irgi nori vietą užleisti jaunimui, nes kenčia namai. Vyras ūkininkauja ekologiniame grūdininkystės ūkyje apie 30 ha, – pasakojo moteris. – Sūnus Erikas – taip pat ūkininkas, jau pusmetį turi jaunojo ūkininko statusą ir gauna paramą. Dar mokyklinio amžiaus būdamas augino triušius, vėliau avis, o dabar – mėsinius ir pieninius galvijus. Kito darbo neįsivaizduoja.
Pasak L.Maraulienės, vyriausioji jos dukra Akvilina – tikra moksliukė, baigusi anglų ir švedų lingvistiką, dirba Kaune, šiemet stoja į magistrantūrą. Jauniausiam sūnui Ignui – dar tik septyneri, jis – būsimas pirmokas. Mama sako, kad pagranduko ūkio darbai dar nedomina, labiausiai jam patinka žvejyba. Lina trejus metus dirba Skaudvilės seniūnijoje socialinį darbą su šeimomis, iki tol daug metų dirbo Adakavo globos namuose.
– Esu ir kultūros darbuotoja. Pirmininkavimas bendruomenei yra savanorystė, užima daug laiko, nes reikia ne tik dokumentus tvarkyti, bet ir palaikyti kontaktą su žmonėmis, domėtis jų reikalais, žinoti problemas. Nesakau, kad buvau pavyzdinė, daug projektų neparašėme, tačiau mums svarbiausia buvimas kartu, – teigė Lina. – Gal naujoji pirmininkė Ilona Šaliutė sugalvos kažką dėl socialinio verslo, ji labai aktyvi. Atsistatydinusi jos kandidatūrą pasiūliau, žmonėms patiko. Ilona dirba vaikų darželyje auklėtoja, studijuoja švietimo vadybos magistrantūrą.
Bendruomenė jaunėja
Lina Maraulienė nuo Adakavo kaimo gyvena vos už keleto kilometrų, todėl pažįsta visus kaimo gyventojus. Moteris džiaugiasi, kad bendruomenė atjaunėjusi, čia kuriasi nemažai jaunų šeimų. Jau antrą kartą vasaros pabaigoje Lina planuoja surengti kaimo vaikams šventę – pikniką lauke ir mini stovyklėlę.
– Galiu pasidžiaugti, kad turime jaunų šeimų. Kaime yra aktyvo branduolys, kuris dalyvauja meninėje veikloje, talkose. Bendradarbiaujame su Adakavo socialinių paslaugų namais, jų vadovė Kristina Anulienė su savo kolektyvu ir gyventojais visada aktyviai įsijungdavo į mūsų šventes, – pasidžiaugė pašnekovė. – Mūsų bendruomenė šiuo metu turi 86 narius, pačių aktyviausių – per 30. Patys veikliausi – ūkininkai Tomas Remeikis, Ingrida ir Rokas Macaičiai, Edita ir Rolandas Valančiai, Lina ir Jonas Liubantai, jie šiemet tradicinę kraštiečių šventę parėmė pakvietę atlikėją.
Buvusi bendruomenės pirmininkė pasakojo, kad kaime gyvena nuostabios šeimininkėlės – Rasa Laugalienė, Danutė Lembutienė, Angelė Neteckienė. Jos kepa duoną ir saldumynus, raugia girą ir visuomet pasiūlo pagalbą. Bibliotekininkė Regina Vingienė dalyvauja įvairiuose projektuose, pagelbsti renginiuose. Už patarimus ir pagalbą Lina dėkinga seniūnams Virginijui Būdvyčiui ir Gediminui Dinapui, savivaldybei – už geranorišką požiūrį į paraiškas.
Atskirti nesijaučia
– Galiu pasidžiaugti, kad labai padeda buvęs bendruomenės pirmininkas Romualdas Levanauskas su žmona Alma, tai jis įrengė lauko sceną ir pavėsines. Ir klebonas Arūnas Bladžius dalyvauja mūsų renginiuose, turėdamas laiko, net mielai padainuoja su mūsų ansambliu. Turime vyrų ir moterų mišrius vokalinius mėgėjų ansamblius. Anksčiau ir muges rengdavome, kol nebuvo karantino, – pasakojo bendruomenės aktyvistė. – Šiltai bendrauju su kiekvienu žmogumi, jie jaučia dėmesį ir tai, kad yra reikalingi, todėl ateina, dalyvauja ir padeda. Visi esame draugiški ir bendruomeniški.
Lina sako, kad viena aktyviausių bendruomenės narių yra mokytoja Zita Jarašūnienė, tai ji surenka ir apdoroja duomenis, rūpinasi finansiniais dalykais. L.Maraulienė labai norėtų, kad kitąmet pavyktų pagražinti bendruomenės pastatą, kuriame įsikūrusi ir biblioteka, anksčiau ten veikė kaimo darželis. Ji apgailestavo, kad nepavyko išsaugoti mokyklos, kurią uždarė prieš 5–6 m.
– Esu idėjų generatorius, o Zita – procesorius, ji sudeda taškus. Manau, dabar su naująja pirmininke dar daugiau veiklų įgyvendinsim, didesnių projektų įvykdysim. Mums labai reikia kosmetinio pastato išorės remonto ir kiemą trinkelėmis iškloti. Esame 4 km nuo Skaudvilės, nesijaučiame atskirti nuo pasaulio. Gaila, kad nesugebėjome mokyklos išsaugoti, – kiek apmaudžiai pokalbį baigė Lina.