Kaip elgtis koronavirusu susirgusio vaiko tėvams?

Dalintis:

Koronaviruso pandemijos metu nuolat besikeičianti sergančiųjų ir sąlytį su sergančiaisiais turėjusių asmenų izoliacijos tvarka glumina ne vieną. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Tauragės departamento atstovė Albina Urbutienė atsako į svarbiausius klausimus.

Kaip elgtis tėvams kai suserga nepilnametis vaikas?

– Pirmiausia reikėtų izoliuoti nuo kitų šeimos narių sergantį nepilnametį. Jeigu yra galimybės, sergantysis turėtų būti izoliuotas atskirame kambaryje, vengti tiesioginio sąlyčio su kitais šeimos nariais, t.y. neturėti tiesioginio fizinio kontakto, nebūti kartu mažesniu nei 2 m atstumu ilgiau nei 15 min. Aišku, kad nepilnametį reikės prižiūrėti ir jį slaugyti. Tai reiškia, kad vienas iš tėvų gyvens kartu su užsikrėtusiu vienoje patalpoje, tad mama ar tėtis visą laiką turės sąlytį su užsikrėtusiu vaiku.

Šeimos nariams, perduodant maistą ar kitais atvejais, kai sąlytis neišvengiamas, reikia būti su medicinine kauke ir turi būti laikomasi bent 2 m atstumo, bendraujama trumpiau nei 15 min., būtina užtikrinti aplinkos ir asmens higienos reikalavimų laikymąsi.

Kartu su asmeniu, įtariamu, kad serga, gali gyventi tie šeimos nariai, kurie atsiradus ūmios kvėpavimo takų infekcijos požymiams gyveno kartu. Sveikiems asmenims rekomenduojama gyventi kitame gerai vėdinamame kambaryje, tvarkyti, dezinfekuoti vonios kambarį, sanitarinį mazgą.

Ar susirgus nepilnamečiui turi izoliuotis visa kartu gyvenanti šeima?

– 14-kos dienų izoliacija vienam iš tėvų, kuris nuolat būna su vaiku, pradedama skaičiuoti nuo dienos, kai vertinama, jog baigiasi užkrečiamasis vaiko periodas. Vadinasi, jei nuolat vaiką prižiūrinčiam tėčiui ar mamai nepasireiškė ligos simptomai ir nebuvo atliktas COVID-19 testas, jis turi izoliuotis kartu su vaiku – 10 dienų ir dar 14 dienų po vaiko pasveikimo.

Taisyklėse nurodoma, kad siekiant laiku suteikti kvalifikuotą pagalbą ir taikyti tinkamas infekcijos kontrolės priemones, taikomas izoliavimas ir sveikatos stebėjimas:

*asmenims, įtariamiems, kad serga COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) – kol bus gautas laboratorinio tyrimo dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atsakymas;

*sąlytį su sergančiuoju COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) turėjusiems asmenims –14 dienų nuo paskutinės sąlyčio dienos.

Ar gali maistu ir būtiniausiomis priemonėmis pasirūpinti jau COVID-19 persirgę kartu negyvenantys artimieji ar draugai?

– Maistą ir būtiniausias priemones privalu palikti už durų. Draudžiama visą izoliavimo laiką priimti svečius net jeigu jie yra persirgę COVID-19 liga. Net ir persirgus nežinoma, ar asmenys turi susidariusį imunitetą, o turint tiesioginį sąlytį kyla grėsmė užsikrėsti pakartotinai.

Kokios baudos numatytos nesilaikantiems saviizoliacijos?

– Nesilaikant Lietuvos Respublikos žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo ar Taisyklių reikalavimų dėl izoliavimo, asmeniui gali būti taikoma administracinė atsakomybė, kuri užtraukia įspėjimą arba baudą asmenims nuo šešiasdešimt iki tūkstančio penkių šimtų eurų, taip pat gali būti taikoma baudžiamoji atsakomybė už nusikaltimus, numatytus Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso XVIII skyriuje „Nusikaltimai žmogaus sveikatai“. Įstatymu numatyta ir civilinė atsakomybė – turtinė prievolė, atsirandanti dėl žalos, kuri nesusijusi su sutartiniais santykiais. Kiekvienas asmuo turi pareigą laikytis tokio elgesio taisyklių, kad savo veiksmais nepadarytų kitam asmeniui žalos. Žalą, padarytą asmeniui, turtui, o įstatymų numatytais atvejais – ir neturtinę žalą, privalo visiškai atlyginti atsakingas asmuo. Jeigu fizinis asmuo suluošintas ar kitaip sužalota jo sveikata, tai už žalą atsakingas asmuo privalo nukentėjusiam asmeniui atlyginti visus šio patirtus nuostolius ir neturtinę žalą.

Kas turi teisę bausti nesilaikančius saviizoliacijos?

– Administracinių nusižengimų teiseną pradeda, administracinių nusižengimų tyrimą atlieka ir administracinių nusižengimų protokolus surašo Nacionalinis visuomenės sveikatos centras, policija ar kitos įgaliotos institucijos.

Ar galima keisti izoliacijos vietą?

– Taip, galima. Izoliuotas asmuo turi kreiptis į NVSC ir gauti leidimą nuvykti į kitą izoliavimo vietą, jei asmuo dėl tam tikrų priežasčių ją turi pakeisti. Tuomet leidimas išduodamas tik nuvykimui į izoliacijos vietą. Tą būtina padaryti NVSC interneto svetainėje.

Ar persirgus COVID-19 įgyjamas imunitetas?

– Persirgusiam COVID-19 asmenims atlikti imuniteto tyrimus nėra privaloma. Manau, kiekvienam pasveikusiam nuo COVID-19 ligos, turėtų būti įdomu, kiek antikūnų susidarė. Jeigu žmogus persirgo besimptome ar lengva COVID-19 forma, didesnė tikimybė, jog imunitetas nesusidarys arba jis bus trumpesnis. Įvairių tyrėjų duomenimis, besimptomiams SARS-CoV-2 PGR teigiamiems asmenims antikūnai susiformuoja ir pasiekia piką per 25 dienas, bet pilnai išnyksta per 65 dienas nuo užsikrėtimo. Lengva simptomine COVID-19 forma persirgę asmenys antikūnus suformuoja ir išlaiko kiek ilgiau nei 65 dienas. Be to, ne vien tik nuo antikūnų skaičiaus priklauso. Yra ir kitų faktorių. Pasveikus nuo COVID-19 ligos, 3 mėnesių laikotarpiu nuo pirmųjų simptomų atsiradimo dienos, kartoti SARS-COV-2 viruso tyrimų iš nosiaryklės mokslininkai nerekomenduoja.

Dalintis:

Rekomenduojami video:

Komentarų skiltis išjungta.