fbpx

Karantinas – tik „popieriuje“: ir liūdesy, ir džiaugsme pamirštamas

Dalintis:

Ilgiau nei metus šalyje trunkantis karantinas pakeitė ne tik žmonių gyvenimo būdą, bet ir nuo seno nusistovėjusias tradicijas. COVID-19 užsikrėtę ir nuo šios ligos komplikacijų mirę tauragiškiai turi būti kremuojami, net jei velionis ir buvo išreiškęs kitokią valią. Suplanavusiems tuoktis ar kelti asmenines šventes taip pat galioja karantino ribojimai, tačiau kuo toliau, tuo labiau jų nepaisoma. Epidemiologai pripažįsta: jei yra įstatymas, bus ir apstatymas.

Mažai kas paiso

Galimybių pasas, plačiau duris į gyvenimą atversiantis persirgusiems koronavirusu, įsigalios tik pirmadienį, gegužės 24-ąją. Jį atnaujinti reikės kas savaitę, bet visi, turintieji pasą, galės nevaržomai dalyvauti asmeninėse šventėse, masiniuose renginiuose, ilsėtis kaimo turizmo sodybose. Pasirodžius žinioms apie tokį tik Lietuvoje galiosiantį pasą, sukilo dalis prieš skiepus nusistačiusiųjų, teigdami, kad pasas pažeis jų teises. Kad būtų išvengta nesusipratimų, valdžia privalės užtikrinti visų norinčiųjų nemokamą testavimą. Prieštaraujantieji galimybių paso idėjai sako, kad ir dabar karantino ribojimų mažai kas besilaiko. Kaip šventė šventes, taip ir švenčia, kaip ėjo į laidotuves, taip ir eina, ir net gedulingi pietūs už užrakintų kavinių durų organizuojami.

Tauragės apskrities policijos pareigūnai informuoja – švenčiančius ar gedinčius tikrina tik gavę pranešimus apie galimus karantino pažeidimus, bet per pastaruosius mėnesius rajone dėl tokių pažeidimų niekas nenubaustas.

Vyksta įprastai

Praėjusį šeštadienį Tauragės civilinės metrikacijos skyriuje amžiną meilę prisiekė 5 poros.  Vieni jaunieji santuoką įteisino penktadienį. Pasak šio skyriaus vyriausiosios specialistės Gintarės Varkalienės, pandemijos metu vidutiniškai per savaitę sutuokiamos 3 poros.

– Šiandien sutuoksime vieną porą. Kas nori įregistruoti santuoką, tas tą ir daro. Į vidų pakviečiame tik penkis žmones: jaunuosius, liudininkus ir fotografą. Kai nėra didelio sveikintųjų būrio, ceremonijos laikas trumpėja. Po kiekvienos poros patalpas dezinfekuojame. Kiti, kurie tikisi iškelti vestuvių puotą, ceremonijos datą vis nukelia geresniems laikams. Viena pora jau kelis kartus dėl karantino ribojimų nukėlė šventę, – sakė G.Varkalienė.

Nors būriuotis vis dar draudžiama, kai kurios besituokiančios poros svečius pakviečia taurei gėrimo savivaldybės pastato prieigose, kiti, nors oficialiai neleidžiama, nuomojasi kaimo turizmo sodybas ar keliauja švęsti į pajūrį. Beje, viešoje vietoje vartoti alkoholinius gėrimus taip pat draudžiama.

Sonata ir Kęstutis santuoką įregistruoti suplanavę birželio pradžioje. Vestuvių datą tauragiškiai pasirinko neatsitiktinai. Sužinoję, kad įsigaliojus galimybių pasui bus galima nebaudžiamiems susirinkti kaimo sodyboje, išsinuomojo ją Jurbarko rajone.

– Radome internete. Nuvažiavome pažiūrėti, viskas tiko ir patiko. Paklausėme, ar tilps beveik 50 žmonių. Šeimininkai dar pasiūlė už tą pačią kainą iškūrenti pirtį ir kubilą. Niekas neklausinėjo nei apie testus, nei apie galimybių pasus. Kai užklausėme patys, ar reikės kokių dokumentų, kad esame skiepyti, šeimininkė pasakė, kad tai mūsų šventė ir mūsų atsakomybė pasirūpinti savo ir svečių saugumu, – apie planus pasakojo tauragiškis.

Vyras patikino, kad abu jaunieji šventės dieną jau turės susiformavusį COVID-19 imunitetą. Jie abu šią savaitę pasiskiepijo antrąja vakcinos nuo koronaviruso doze. Paklaustas, ar į šventę kvies tik imunitetą turinčius svečius, Kęstutis nemelavo.

– Tėvai jau paskiepyti, keli draugai taip pat jau gavę po pirmąją „Vaxzevria“ dozę. Tačiau bus svečių, kurie yra nusistatę prieš skiepus. Jie nesutinka ir skiepytis, ir testuotis. Rizikuosime. Sodyba atokiai, tikrintojai, pasak savininkų, dar niekada nebuvo atvykę. Tikriausiai neapsilankys ir pas mus, – viliasi jaunikis.

Atsakomybės neprisiima

Tauragės apskrityje sodybas vestuvėms ir kitoms asmeninėms šventėms nuomojantys verslininkai į karantino režimą taip pat numojo ranka. „Tauragės kurjeris“ atliko eksperimentą. Perskambinę sodybų savininkams paprašėme rezervuoti vietą 40 žmonių paskutinį gegužės savaitgalį. Karantinas Lietuvoje, jei Vyriausybė jo nepratęs, galioja iki gegužės 31-osios vidurnakčio.

Pirmoji sodyba įsikūrusi Šilalės rajone. Telefonu atsiliepusi savininkė iškart pranešė, kad vieta laisva, mat ne tik mažai kas nuomojasi, bet ir savininkai nesupranta – gali jie dirbti ar ne.

Per savaitę Tauragės civilinės metrikacijos skyrius vidutiniškai sutuokia 3 poras. Mortos Mikutytės asociatyvi nuotrauka

– Skaitau visuose naujienų portaluose, ką čia daryti reikės. Paskutinis savaitgalis pas mus bus tikrai laisvas. Dabar už pirmąją parą prašome 180 eurų. Jei antrą dieną išvažiuosite iš sodybos anksti, pinigų neimsime. Jei norėsite pabūti iki vakaro, prašome dar 80 eurų. Dvigulės lovos kaina – 15 eurų. Ką švęsite? Gal dar ir maisto reikia? Jei imtumėte iš mūsų, karštas ir šalti patiekalai plius minimalus stalo papuošimas kainuotų 13 eurų žmogui, – paslaugas vardijo sodybos šeimininkė.

Paklausta, ar atvykus reikės pateikti galimybių pasą, savininkė pasakė, kad saugumas – pačių poilsiautojų reikalas.

– Sudarysime su jumis sutartį ir pagal ją šventės organizatorius atsako už svečių saugumą ir visus karantino reikalavimus. Jūs patys turite susižiūrėti, kad svečiai turėtų imunitetą ir galėtų dalyvauti, – informavo verslininkė.

Kaimo turizmo sodybos Pagramantyje atstovai atsiliepę telefonu patikino, kad paskutinis gegužės savaitgalis jau užsakytas prieš pusmetį. Sodybą šventėms jie nuomoja ir teikia nakvynės paslaugas. Šeimininkai netikrins, ar svečiai turi imuniteto pasus. Jie, kaip ir sodybos Šilalėje savininkai, pasirašys sutartį ir atsakomybę perkels ant užsakovo pečių.

– Dar niekada nebuvo atvažiavusi policija ir netikrino. Kiek žinau, jie reaguoja į skundus. Aplink mus kaimynų nėra, tai ir grėsmės nėra, – mano verslininkai.

Jei policijos pareigūnai gautų pranešimą apie organizuotą šventę ir atvyktų į jos vietą, administracinių nusižengimų protokolas būtų surašomas ir šventės organizatoriui, ir galimybės paso neturintiems asmenims. Jei bauda būtų išrašoma pirmąkart, tektų sumokėti nuo 1500 iki 2500 eurų į valstybės biudžetą.

Kirto ir laidotuvėms

Pandemija pakoregavo ir laidotuvių tradicijas. Nuo viruso plitimo Tauragėje pradžios 81 rajono gyventojo mirties liudijime įrašyta mirties priežastis – COVID-19. Visi šie žmonės privalėjo būti laidojami arba uždaruose karstuose, arba urnose. Laidojant žmones, mirusius nuo „kovido“, laikomasi Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijų. Pagal jas mirusiojo palaikai mirties vietoje talpinami į nepralaidų skysčiams plastikinį maišą ir pervežami į morgą arba perduodami laidojimo paslaugas teikiančiai įmonei. Kūno negalima rengti, negalima atidengti karsto.

– Tauragiškiai, nusprendę artimuosius laidoti uždaruose karstuose, rinkdavosi trumpą šarvojimo laiką. Ateidavo atsisveikinti valandai ir išlydėdavo į kapus, – sakė ritualines paslaugas Tauragėje teikiančios įmonės „Rimtija“ atstovas.

Įmonės atstovas atskleidė, jog tauragiškiai pageidauja, kad jų artimieji į paskutinę kelionę būtų išlydimi su drabužiais ar keletu asmeninių daiktų. Tai, ką jie nuperka ar iš namų atneša, visada įdedama į karstą.

Ritualines paslaugas teikiančių įmonių atstovai primena, kad laidotuvėse negali dalyvauti artimieji, kurie patys yra užsikrėtę koronavirusu. Jie turėtų būti saviizoliacijoje. Tačiau yra atvejų, kai artimieji koronaviruso testą atlieka jau po laidotuvių ir sulaukia teigiamų rezultatų. Artimųjų testų rezultatų prieš šermenis laidojimo įmonė neprašo – tiki visuomenės sąmoningumu.

Gedulingi pietūs – už uždarų durų

Nors oficialiai skelbiama, kad laidotuvėse privalo būti ribojama atsisveikinti atvykusių artimųjų, šio ribojimo mažai kas paiso. „Tauragės kurjerio“ žiniomis, už uždarų maisto tiekėjų durų vyksta nelegalūs gedulingi pietūs. Tauragės apskrities policijos atstovė Greta Pudžemė patvirtino, kad gedulingi pietūs neleistini, bet policija, pasak pašnekovės, dar nė vieno gedinčiojo ar verslininko dėl to nenubaudė.

– Gedulingi pietūs negali būti organizuojami viešojo maitinimo įmonėse. Organizuojant gedulingus pietus namuose, svarbu kiek įmanoma labiau apriboti dalyvių skaičių. Gedulinguose pietuose taip pat negali dalyvauti žmonės, kurie yra privalomoje izoliacijoje dėl buvusio sąlyčio su sergančiuoju koronaviruso infekcija ar 14 dienų laikotarpiu keliavę į užsienio šalis, – sakė G.Pudžemė.

Policija į karantino pažeidimus laidotuvėse taip pat reaguoja tik gavusi skundą. Tokių skundų Tauragės rajone pandemijos metu negauta.

Kaip vyksta laidotuvės ir gedulingi pietūs, netikrina ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Tauragės departamento epidemiologai. Pasak šios įstaigos atstovės Albinos Urbutienės, informacijos apie galimai nelegalius gedulingus pietus centro specialistai neturi.

Dalintis:

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą