Kol politikai nesutaria dėl rinkliavos, rajonas skęsta šiukšlėse

Dalintis:

Atšilus orams ir gyventojams suskubus tvarkyti namus bei aplinką, ne tik atliekų aikštelėse nuolatos styro kalnai šiukšlių maišų, bet ir viduryje miesto išmetamos stambiagabaritės atliekos. Gyventojai už jų surinkimą ir išvežimą moka mokestį, tačiau ar jiems suteikiama kokybiška paslauga? Kol politikai nesutaria, ar reikia didinti rinkliavą ir kiek ji turėtų augti, sodų bendrijos prašo gelbėti nuo šiukšlių, o Taurų gyventojai grasina surinkę atliekas gabenti jas prie savivaldybės pastato.  

Nenori gyventi šiukšlyne

Joniškės sodų bendrijos „Švyturys“ pirmininkė Jolanta Jeriominienė nusiuntė Tauragės regiono atliekų tvarkymo centrui (TRATC) raštą: „Sodininkų bendrijose atliekų konteineriai visada perpildyti, mišrioms šiukšlėms 2 konteinerių 4 bendrijoms (virš 1000 sklypų) neužtenka. Už atliekas sodininkai moka nuo 2018 m., o konteinerius pastatė tik 2020 m. Reiškia, mokėjo į priekį. Gal būtų galimybė padidinti konteinerių kiekį ir šiukšles vežti dažniau? Mes nenorime gyventi šiukšlyne! Vėjas išnešiojo atliekas, pilna jų aplinkoje ir kanaluose. Bendrijos išsilaiko iš surinktų lėšų, todėl samdyti aplinkos tvarkytojų negali“.

„Tauragės kurjeriui“ sodų bendrijos pirmininkė pasakojo, kad iš sodų šiukšles išvežus jau kitą dieną didžiausios jų krūvos vėl išdygsta prie konteinerių. J.Jeriominienė sako, kad reikėtų dar vieną aikštelę įrengti tarp „Švyturio“ ir „Pušyno“ bendrijų, prie kanalo. Ji abejoja, ar būtini soduose konteineriai plastikui, stiklui ir popieriui, nes niekas atliekų nerūšiuoja, o tik velka ir krauna į krūvas.

– Žinoma, yra žmonių nesupratimas, bet to nepakeisime, kas vežė, tas veš. Daugiau konteinerių reikia ir kad išvežtų jas kas savaitę, o ne kas antrą. Stambiagabaričių atliekų iš sodų šiemet dar nevežė, – kalbėjo pašnekovė. – Mes kovosim, kad konteinerių daugiau pastatytų, dabar jų tikrai per mažai. Savivaldybė turėtų įsikišti, įrengti bent vieną aikštelę. Jie reikalauja, kad mes mokėtume – mes mokame, bet ir mes reikalaujame, kad būtų atliktas darbas. Reikia kažką keisti, kad būtų geriau. Tegul brangina, bet tegul išveža.

Praėjęs savaitgalis – toks vaizdas buvo Žalgirių mikrorajone, Ateities take. Renaldo Malycho nuotrauka

Sodų bendrijos pirmininkė J.Jeriominienė kiek vėliau informavo sulaukusi skambučio iš TRATC.

– Pripažino, kad situacija jiems žinoma, vyko į vietą ir bandysime bendromis jėgomis imtis priemonių: pakabinti lenteles apie atliekų rūšiavimą, aptarėme dėl konteinerių kiekio padidinimo, prašysime, kad seniūnija išvežtų bešeimininkes atliekas, – sakė J.Jeriominienė.

O štai tauragiškis Romas P. „Tauragės kurjeriui“ rašo: „Tauragės seniūnija pažadėjo Senvagės gatvės gyventojams pastatyti 4 šiukšlių dėžes iki Velykų, nes atsibodo rinkti šiukšles iš po savaitgalių. Pažado neįvykdė, mes ir toliau jas rinksime ir vešime prie Tauragės savivaldybės durų“.

Gyventojai sako, kad Tarailių mikrorajone, Dobilo gatvėje, kur gyvena viena savivaldybės tarybos narė ir stovi tik 2 namai, yra atliekų tvarkymo aikštelė. O prie 6–7 daugiabučių tik viena tokia pat atliekų aikštelė. Žmonės klausia – ar gerai apskaičiuoti srautai, šiukšlių kiekiai, kvadratūra. Tauragės rajono seniūnijos feisbuke viešina jų teritorijose vis atsirandančius naujus kalnus atliekų. Pasak gyventojų, trūksta tarpinstitucinio bendradarbiavimo ir atsakomybės, atliekų surinkimo problemos Tauragės rajone sprendžiamos per lėtai.

Vežėjai yra, bet kuopia seniūnijos

Tauragės seniūnijos seniūnė Danguolė Jatautienė sako, kad ne seniūnijos rūpestis konteinerių statymas, o Senvagės gatvėje labiau reikėtų suoliukų ir šiukšlinių prie jų.

Taip pat savaitgalis – Tarailiai. Daivos Žebelienės nuotrauka

– Seniūnija konteinerių nestato, mes nesame atliekų vežėjai. Jei ten pastatys šiukšlines, kaip pastatė Joniškės soduose, ar nebus toks pat rezultatas – ten turime „bombą“, nes veža visi iš visur ir galo nematyti. Yra atliekų tvarkytojai, yra TRATC, bet seniūnijai kažkodėl tenka rūpintis atliekomis, sulaukiame ir priekaištų, – kalbėjo seniūnė. – „Ekonovus“ (šiuo metu atliekas vežanti įmonė Tauragės rajone, – red.) kaimuose veža kas antrą ketvirtadienį, po kiekvieno savaitgalio Joniškėje baisu. Gavusi signalą stambiagabaričius daiktus išveža seniūnija, nors vežėjai yra „Dunokai“ ir „Ekonovus“, bet pats baisumas lieka seniūnijai. Jau turime 120 padangų, šiukšlių tvarkymas – labai skaudi ir jautri tema.

Danguolės Jatautienės teigimu, iš sodų didžiagabarites atliekas veža seniūnijos ūkvedys, jas pakrauna su dviem moterimis – tokios tesančios galimybės, o ir finansų seniūnijos atliekoms surinkti negauna. Tačiau atrodo, kad seniūnijai tuo rūpintis reikės dar ilgai.

„Tą jovalą patys priverda“

Šiuo metu vis dar neįvykęs naujo atliekų vežėjo atrankos Tauragės mieste ir rajone konkursas. Kaip informavo TRATC direktorius Virginijus Noreika, pasiūlymus pretendentai galėjo teikti iki balandžio 15 d. Konkurso laimėtojas turėtų paaiškėti kitą savaitę.

– Žinau apie Joniškės sodų problemą, su sodais metai iš metų ta pati problema – tai jiems duok konteinerių, tai neduok. Juk tą jovalą patys priverda, ne marsiečiai. Sodininkai atliekų nerūšiuoja, kai kurių didžiųjų atliekų į didžiųjų atliekų aikštelę nenuveši, nes tai automobilių dalys, gal ir kokių pavojingų atliekų atneša, – kalbėjo TRATC vadovas. – Dėl dar vienos aikštelės įrengimo turi raštu kreiptis, spręsime. Stambiagabarites atliekas išveždavo pagal sutartį 2 kartus per metus, dažniau vežti kainuotų daugiau. Sodininkai sumoka simbolinį mokestį apie 5 Eur, tai negi iš jų viską kas savaitę už tiek gabensime.

TRATC direktorius mano, kad labiausiai drausmina filmavimo kameros: Jovaruose buvo problema dėl tekstilės konteinerio, įrengus kamerą ji išnyko. Įmonė vykdo stebėjimą automobiliu – per šventes jis stovėjo probleminėje Žalgirių mikrorajono vietoje, tai 4 dienas ten niekas nieko nevertė.

Virginijus Noreika sako, kad tarp pakuočių konteinerius (varpelius) aptarnaujančios „Dunokų“ įmonės ir mišrių atliekų vežėjo „Ekonovus“ esanti trintis, esą neaišku, kas turi tvarkyti erdvę aplink konteinerius. Juo labiau, kad niekas nežino, koks atliekų prikrautų polietileninių maišelių turinys. Paklaustas, ar pagal gyventojų srautus visos atliekų surinkimo aikštelės dabar tinkamose vietose, TRATC direktorius patikino, kad jas jau daug kartų keitė, perdarė ir ten, kur jau buvo darbai atlikti, nes žmonės to reikalavo. TRATC dėl to patyrė nuostolių.

Pasak direktoriaus, TRATC norėjo, kad visose atliekų aikštelėse būtų įrengtos vaizdo kameros, tačiau iš projektų valdymo agentūros sulaukė atsakymo, kad tai nefinansuojami dalykai. Jei kur kameros ir yra, tik savivaldybės iniciatyva.

Dalintis:

About Author

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ žurnalistė

Rekomenduojami video:

Komentarų skiltis išjungta.