„Tauragės kurjeriui“ paskelbus, kad po Naujųjų metų nutrūks penkerius metus Tauragėje veikęs bendruomeninių šeimos namų projektas ir dalis tauragiškių liks be nemokamos psichologinės pagalbos, o savivaldybė už šias paslaugas nemokės, „baltuosiuose rūmuose“ kilo tikra panika. Oficialiame savivaldybės puslapyje išplatinta, kad laikraštis paskelbė netiesą, o rajono meras Dovydas Kaminskas užtikrino – psichologų pagalba tauragiškiams ranka pasiekiama – ją teikia kitos įstaigos. Teikti teikia, bet ar Visuomenės sveikatos biuras ir Šeimos gerovės centras pajėgs perimti per 200 pagalbos reikalingų pacientų?
Skambučio laukia pusmetį
Koordinacinio centro „Gilė“, kuris iki Naujųjų metų vis dar bendradarbiauja su Tauragės rajono savivaldybės Bendruomeniniais šeimos namais ir teikia psichologines paslaugas, psichologės patikslino, kad iki projekto pabaigos Tauragėje dirbs keturios psichologės. Viena – dieną per savaitę, antroji – dvi dienas po 6 valandas, trečioji – dvi dienas po 8 valandas ir ketvirtoji – tris dienas per savaitę. Anot „Gilės“ specialisčių, po Naujųjų metų pasibaigus projektui, tęstinė psichologinė pagalba bus būtina 254 jų klientams. Pasak psichologių, visų jų emocinė būklė sudėtinga, išgyvenamos santykių, asmeninės ir emocinės krizės, esama ir suicidinių ketinimų.
Tauragės rajono savivaldybė deklaruoja, kad pagalbą galima gauti ir kitose rajone veikiančiose įstaigose. Tačiau su „Tauragės kurjeriu“ susisiekusi tauragiškė (vardas ir pavardė redakcijai žinomi) atskleidė iš šių įstaigų skambučio laukianti pusę metų.
– Kai ieškojau psichologinės pagalbos, turėjau galimybę susimokėti, bet Tauragėje mokamų psichologo konsultacijų tuo metu nebuvo. Skambinau į visus savivaldybės minimus centrus, gavau tą patį atsakymą – šiuo metu laisvų laikų nėra, gali mane įtraukti į laukiančiųjų sąrašą. Iki pat šiol niekas su manimi nesusisiekė, – sakė ilgiau nei pusmetį skambučio dėl psichologo konsultacijos laukianti tauragiškė, išeitį radusi tik Bendruomeniniuose šeimos namuose.
Tauragės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro vadovė Daiva Genienė patikino, kad pas juos eilių nėra.
– Mes perkame šią paslaugą iš juridinio asmens. Psichologų yra tiek, kiek reikia, užtikrinama pagal poreikį. Savaitės bėgyje pagalba suteikiama, – tvirtino D.Genienė.
Visuomenės sveikatos biuro vadovė pranešė, kad jos vadovaujama įstaiga psichologų paslaugas perka iš UAB „SDG“.
Šilalė sprendimą rado
Koordinacinis centras „Gilė“ psichologinės pagalbos paslaugas teikė ir gretimame Šilalės rajone. Nuo Naujųjų metų čia taip pat paslauga nutrūks – baigiasi projektinės lėšos. Tačiau „Tauragės kurjeriui“ pavyko sužinoti, kad šios savivaldybės vadovai rado išeitį.
– Pas mus nuo Naujųjų metų paslaugos bus tęsiamos. Buvo ilgas kelias nueitas. Kreipiausi į Socialinės apsaugos ir darbo komitetą Seime, mums pažadėjo dalinį finansavimą. Dar kalbėjau su Europos socialinio fondo agentūra. Pasak jų, reali psichologinių paslaugų finansavimo pradžia – tik kitų metų birželis. Skaičiuojame, kad mums pusmečiui reikia 10–15 tūkst. eurų, tokia preliminari suma, – kalbėjo Šilalės rajono savivaldybės vicemerė Lineta Dargienė.
Lineta Dargienė atskleidė, kad iš pradžių siekė koordinacinio centro „Gilė“ teiktas paslaugas perduoti kitoms veikiančioms įstaigoms, tačiau paaiškėjo, kad to padaryti nepavyks dėl jų specifiškumo. Pavyzdžiui, Šilalės švietimo pagalbos tarnyba dirba tik su moksleiviais ir kompleksinių paslaugų kitiems asmenims suteikti nepajėgs.
– Čia strėlės gal turėtų skrieti į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją, kuri per vėlai parengė aprašus, pagal kuriuos turi toliau vykti projektų teikimas ir konkursai. Galėjo savivaldybes informuoti, kad tą pusmetį mes padengtume pačios, bet to nepadarė, – sakė L.Dargienė.
Vicemerė patikslino, kad bus pasielgta pagal įstatymą – psichologinės paslaugos bus tęsiamos atlikus apklausą, kad jų teikėjas būtų atrenkamas skaidriai. Tačiau L.Dargienė taip pat detalizavo, kad Šilalės rajone šias paslaugas teikiančių specialistų labai nedaug, todėl didelė tikimybė, jog vien todėl paslaugas toliau teiks tos pačios psichologės. Konsultacijos bus apmokamos iš rajono biudžeto lėšų, tikimasi, kad valstybė vėliau jas kompensuos.
Pas psichologus nukreipia laidojimo namuose
Laidojimo namų vadovė Vidutė Lidžienė neabejoja – psichologų rajone niekada nebus per daug. Moteriai ir pačiai tenka išklausyti nelaimės ištiktus klientus, juos paguosti, nukreipti pagalbos pas psichologus ir net suorganizuoti pirmuosius susitikimus su specialistais.
– Tokia pagalba būtina. Jos neįvertina tik tie, kurie dar nesusidūrė su bėdomis. Psichologo reikia ne tik netekties valandą, bet ir susirgus sunkia liga, krizės akivaizdoje. Labai baisu, kai tenka laidoti savo vaikus. Tai tragedija abiem tėvams. Tokioms šeimoms pagalba turi būti suteikiama čia ir dabar. Jei nelaimės valandą žmonės neišsipasakoja, emocinės bėdos tik sustiprėja. Mes kalbamės, aš pati išklausau į bėdą patekusius klientus, žmonės nori paguodos, patarimų, nori apkabinimų, bet jiems reikia specialistų. Geras psichologas padeda išgelbėti gyvybes, – įsitikinusi verslininkė.
Laidojimo namų vadovė prisiminė neseną atvejį, kai jauna moteris tragiškai žuvus vyrui palūžo dar prieš laidotuves. Moters artimieji atėjo pas V.Lidžienę ir prašė pagalbos bijodami, kad giminaitė pati po emocinio šoko neatsistatys.
– Galvojom, kaip skubiai padėti. Giminaičiai atėjo trečiadienį. Susiskambinome su psichologėmis iš Šilalės ir jau kitą dieną našlę jos priėmė pokalbiui. Tokių istorijų galėčiau papasakoti ne vieną. Labai svarbu, kad bėdos ištiktas žmogus ir psichologas surastų ryšį. O tokių specialistų nedaug, – gyvenimiška patirtimi dalijosi verslininkė ir pabrėžė, kad pagalbos reikia ne tik moterims.
Vyrai, pasak jos, palūžta daug greičiau, tik savo emocijas jie slepia ir tik paraginti kreipiasi pagalbos.
Vidutė Lidžienė neabejoja, kad nepriklausomus psichologus mieliau renkasi ir jaunimas.
– Jaunam žmogui labai svarbu, kad sveikatos istorijoje nebūtų žymos apie vizitus pas psichologus. Jei jaunuoliai vėliau nori studijuoti policijoje, tokie įrašai jiems užkerta kelią. Reikiamu metu suteikus pagalbą, viskas stoja į savas vietas, – sakė tauragiškė.
Pagalbą suteiks, bet tik darbo valandomis
„Tauragės kurjerio“ korespondentei (korespondentė neprisistatė) paskambinus Visuomenės sveikatos biuro nurodytu telefonu, kuriuo galima užsiregistruoti psichologo konsultacijai, atsiliepusi moteris pažadėjo kontaktus perduoti koordinatorei. Po pusvalandžio perskambinusi koordinatorė pasiūlė rinktis laiką vizitui ir dvi psichologes – vieną nuolat dirbančią Tauragėje, o kitą – atvažiuojančią konsultuoti. Pas jauną atvažiuojančią specialistę užsiregistruoti buvo galima kitai dienai.
Skambutis į Šeimos gerovės centro nurodytą telefono numerį nebuvo toks sklandus – vos atsiliepusi moteris informavo, kad negali kalbėti, ir pažadėjo perskambinti. Po pusvalandžio sulaukus skambučio iškart pasiteiravo, ar jau lankytasi pas psichologus, ar klientas dirbantis.
– Mes paslaugas teikiame nuo 8 iki 17 valandos, bent jau kol kas. Jei dirbate ir negalite ateiti darbo valandomis, tai negalime padėti, kreipkitės į Visuomenės sveikatos biurą, – informavo perskambinusi specialistė.
Po keliolikos minučių sulaukėme dar vieno skambučio – specialistė pirmos konsultacijos patarė kreiptis į Tauragės bendruomeninius šeimos narius, tačiau informavo, kad psichologės šioje institucijoje dirbs tik iki gruodžio 31 dienos.
Pirks papildomų konsultacijų
Tauragės šeimos gerovės centro vadovė Danguolė Račkauskienė informavo, kad jos vadovaujamoje įstaigoje paslaugas teikia tik viena psichologė, o buvę viešosios įstaigos „Gilė“ pacientai bus priimami nuo sausio 1-osios.
– Turime tik vieną nuolatinį psichologą, dar perkame paslaugą globos centro klientams. Nuo sausio 1 dienos žmonės galės kreiptis, žiūrėsime kokie ir, reikalui esant, psichologo paslaugas pirksime papildomai, – pažadėjo D.Račkauskienė, nepatikslinusi, kiek pirkimo procedūros gali užtrukti.
Buvusios „Gilės“ psichologės informavo, kad per savaitę priimdavo per 60 klientų. Paklausta, ar galės užtikrinti tiek konsultacijų, D.Račkauskienė nustebo:
– 60 žmonių per savaitę? Kažin ar čia tikri skaičiai yra. Esame ne vieni. Yra ir Visuomenės sveikatos biuras. Žmonės galės kreiptis ir ten. Paskui paslauga bus perkama ir bus užtikrintos psichologo konsultacijos. Į mūsų įstaigą taip pat ateina gyventojai ir jiems paslaugas teikia psichologė iš Tauragės, – pirmadienį sakė Šeimos gerovės centro vadovė.
Parengė Morta Mikutytė ir Violeta Karaliūnaitė