Kompensacijos už šildymą mažės

Dalintis:

Tauragės rajono savivaldybės taryba vienbalsiai patvirtino naujas kuro kainas, taikomas būsto šildymo ir karšto vandens išlaidų kompensacijoms apskaičiuoti. Naująjį šildymo sezoną kompensacijų rajono gyventojai gaus mažiau.

Pernai šildymo sezono metu savivaldybė kompensavo būsto šildymo ir karšto vandens išlaidas 3427 šeimoms ir 6487 gyventojams. Už tauragiškių būstų šildymą iš rajono biudžeto atriekta 2,37 milijono eurų – 2 milijonais eurų daugiau nei 2021-aisiais.

Savivaldybės išlaidos išaugo ne tik dėl smarkiai pakilusių kietojo kuro kainų – kompensacijų paprašė 2196 šeimomis ir 4611 gyventojų daugiau nei 2021-aisiais.

Siekiant nustatyti vidutines kuro kainas Tauragės rajono savivaldybėje 2023–2024 metų šildymo sezonui, liepą buvo atlikta kietuoju kuru prekiaujančių įmonių apklausa. Išaiškėjo, kad įvairių rūšių kuro kainos šiemet sumažėjo 1,6 karto.

Socialiniuose tinkluose kasdien skelbiama apie parduodamas įvairių lapuočių ir spygliuočių malkas. Gyventojai gali nusipirkti tiek rąstais supjautą, tiek sukapotą ir šildymo sezonui jau paruoštą kietąjį kurą. Mažiausia kaina, kurią socialiniame tinkle pavyko rasti, – 35 eurai už vieną smulkių po miško kirtimo likusių malkų erdmetrį.

Valstybinių miškų urėdijos Tauragės regioninio padalinio medienos ruošos ir prekybos vadovas Airijus Girskis informavo, kad šiemet malkų kainos mažėjo vos 1–2 eurais, jos perskaičiuojamos du kartus per metus.

– Kainos suskirstytos pagal medienos kaitrumo grupes. Už eglines ir drebulines malkas reikia mokėti 55 Eur, juodalksnio – 57 Eur, beržo –71 Eur, o ąžuolo, uosio ir skroblo malkos kainuoja 79 Eur už vieną kietmetrį. Tai kainos be PVM ir be atvežimo mokesčio. Už šią sumą gyventojai gauna rąstais supjautą neskaldytą medį. Jei gyventojai perka 10 kietmetrių eglės, sumoka už juos 599,5 Eur, dar 86,21 Eur kainuoja atvežimas. Dešimt kietmetrių prilygsta 16 erdmetrių malkų, – apie kainas urėdijoje kalbėjo A.Girskis.

Gyventojai dažnai painiojasi malkų skaičiavimo terminuose. Pasak A.Girskio, vienas kietmetris prilygsta vienam kubui malkų, o erdmetris apskaičiuojamas sudėjus krovinio aukštį, plotį ir ilgį.

– Standartinis miškovežis, kuriuo mes vežame gyventojams malkas ir medieną, yra 30-ties erdmetrių, tai kietmetrių jame telpa apie 18, – sakė urėdijos atstovas.

Siekiantys dar labiau sutaupyti gali tiesiai kreiptis į girininkiją ir malkas pasiruošti patys. Po kirtimo likusias šakas ir malkas, kurias gyventojai iš kirtaviečių išsiveža patys, girininkijos parduoda po 6,5 Eur už kietmetrį.

– Į kirtavietes su savo technika važiuoti neleidžiame, bet prie kelių esančias šakas, medžių viršūnes, likusias smulkias malkas gyventojai išsineša arčiau kelio ir išsiveža. Kirtavietėje lieka tik atliekos. Jos taip ir vadinasi – medienos ruošos liekanos, – sakė A.Girskis.

Kaip skelbia Tauragės savivaldybė, apskaičiuojant būsto šildymo išlaidų kompensaciją gyventojams už būsto šildymą kompensuojama dalis, viršijanti 10 proc. skirtumo tarp vidutinių mėnesio pajamų ir 2 valstybės remiamų pajamų dydžių (2 VRP – 294 Eur) kiekvienam šeimos nariui arba 3 valstybės remiamų pajamų dydžių (3 VRP – 441 Eur) vienam gyvenančiam asmeniui. Būsto šildymo išlaidų kompensacija teikiama nepriklausomai nuo šildymo būdo, t.y. tiek būstą šildant centralizuotai, tiek šildant būstą malkomis, anglimi, dujomis, elektra.

Gyventojams siūloma pasinaudoti www.spis.lt svetainėje esančia būsto šildymo išlaidų kompensacijos skaičiuokle ir sužinote ar priklauso būsto šildymo išlaidų kompensacija. Jei pasinaudojus būsto šildymo išlaidų kompensacijos skaičiuokle matyti, kad kompensacija galimai priklauso, prašymą dėl kompensacijų skyrimo galima pateikti elektroniniu būdu www.spis.lt arba kreipiantis į Tauragės rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrių (miesto gyventojams) arba į seniūniją pagal deklaruotą gyvenamąją vietą.

 

 

Dalintis:

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą