Tikrieji COVID-19 mastai Tauragėje gali gerokai skirtis nuo oficialiai pateikiamų. Stambios verslo įmonės darbuotojai skundžiasi – neva vadovai juos verčia dirbti ir neleidžia izoliuotis po itin artimo kontakto su jau sergančiais bendradarbiais. Vadovai tokią informaciją neigia ir tvirtina: darbuotojai patys kalti – nenori nei testuotis, nei skiepytis. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Tauragės departamento specialistai stambias įmones žada tikrinti griežčiau.
Praėjusią savaitę COVID-19 atvejų Tauragės rajone akivaizdžiai padaugėjo. Statistikos departamentas skelbia apie kelis rajone įsiplieskusius židinius. Nors susirgimų vidurkis nėra kritinis, stambių įmonių darbuotojai perspėja apie tiksinčią bombą.
Prašo pagalbos
Ketvirtadienio vakarą su „Tauragės kurjeriu“ susisiekusi UAB „Gonas“ žuvies perdirbimo cecho darbuotoja pranešė, kad per kelias dienas koronavirusu susirgo 6 jos bendradarbiai. Visi jie gydosi namuose, bet itin artimą kontaktą turėję kolegos, pasak skambinusiosios, privalo dirbti.
– Gal galite mums išaiškinti, kaip elgtis? Dirbame įmonėje pamaininį darbą. Ir vienoje, ir kitoje pamainoje atsirado sergančių koronavirusu. Mes dirbame žmogus prie žmogaus, beveik liečiam vienas kitą, kartu persirengiam, kartu pietaujam, kartu leidžiam poilsio minutes. Ar mes, kurie dar nesame užsikrėtę, neturėtume izoliuotis? Dirba ir vyresnio amžiaus žmonės. Jei jie susirgs, kas bus tada? Ar dabar tokie įstatymai, kad privalai dirbti tol, kol paeini? Padėkite mums išspręsti šitą situaciją, nes vadovai į jokias diskusijas nesileidžia, – pagalbos paprašė tauragiškė.
Pasak pašnekovės, būna dienų, kad vienos pamainos metu ceche dirba ir 15 žmonių. Šiuo metu, jos teigimu, gretos išretėjo, ceche dirba 9 darbuotojai.
– Šiuo metu šeši žmonės serga. Paskutinis atvejis patvirtintas šiandien. Mes valgom po 30 žmonių vienoj patalpoj, vienas šalia kito. Pikta, kad visi garsiai sako, kaip turime saugotis, o į izoliaciją mūsų niekas nesiunčia, – sakė pašnekovė.
Bijo atleidimo
Moteris tikino, kad įmonėje, pasipylus koronaviruso atvejų, lankėsi Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai. Pasak tauragiškės, jų vizito metu darbuotojams buvo liepta dirbti laikantis neįprastų atstumų, buvusios užrakintos bendro naudojimo patalpos, tądien neleista pietauti bendroje virtuvėlėje.
– Niekas nieko nežiūri, prieš atvykstant specialistams liepė darbuotojams tylėti ir jokių nusiskundimų nesakyti, – nuoskaudą liejo žuvies perdirbimo cecho darbuotoja.
Pasak moters, vienoje pamainoje serga 2 žmonės, o kitoje virusas įsigalėjo stipriau ir į ligos patalą paguldė jau 4 darbuotojus.
– Mes suprantame, kad turėtume izoliuotis, bet ar paprasto žmogaus sveikata kažkam įdomi? Esame užtildyti. Kai atvažiavo specialistai, padarė parodomąjį šou. Tądien ir be pietų likome. Nesinori viešinti vardų, nes kitą dieną gausim atleidimo lapelius. O kur tu darbą per pandemiją kitą rasi? – kalbėjo tauragiškė.
Pažeidimų nerado
NVSC Tauragės departamento specialistai patvirtino, kad lankėsi bendrovėje „Gonas“ ir esminių pažeidimų patikrinimo metu nerado. Tauragės departamento Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja Vitalija Juzėnienė patvirtino, kad įmonės vadovai su NVSC specialistais bendrauja noriai ir pateikia visus prašomus dokumentus bei informuoja, kiek darbuotojų turėjo artimą sąlytį.
– Kai tyrėme protrūkį, paprašėme darbdavio pateikti sąrašą asmenų, kurie turėjo didelės rizikos sąlytį su sergančiais darbuotojais, o taip pat reikėjo surašyti asmenis, turėjusius mažos rizikos sąlytį. Visi darbdavio pateikti asmenys registruojami atlikti PGR testą mobiliajame punkte, – informavo V.Juzėnienė.
Asmenys, kurie vienoje patalpoje, nesilaikydami reikalaujamo 2 metrų atstumo nuo vienas kito, bendrauja net ir dėvėdami kaukes, turėtų būti įtraukti į didelės rizikos asmenų sąrašą. Į redakciją paskambinusi žuvies perdirbimo cecho darbuotoja tikino, kad pamainos metu su kolegomis bendrauja nuolat ir saugaus atstumo nesilaiko. V.Juzėnienė, paklausta, ar darbdaviai patys nusprendžia, kuriuos darbuotojus įrašyti į itin aukštos rizikos asmenų sąrašus, sakė:
– Vadovai situaciją žino geriausiai. Suprantu, kad gali būti ir piktnaudžiavimo atvejų, cecho juk neuždarysi, darbai turi vykti, bet mes nepasikliaujame vien tuo, ką sako darbdavys. Mūsų specialistės bendrauja su susirgusiaisiais ir būtent jie patikslina sąrašą asmenų, turėjusių artimesnį ryšį. Kiekviena įmonė, kurioje fiksuojamas viruso protrūkis, tiriama tikrai atidžiai. Darbuotojai gali ir anonimiškai pranešti, jei mato, kad situacija blogėja ar nevykdomi karantino reikalavimai. NVSC reaguoja į kiekvieną pranešimą ir reaguojame greitai, – patikino NVSC atstovė.
Vadovams nesiskundžia
UAB „Gonas“ vykdančioji direktorė Jurgita Girdauskienė „Tauragės kurjeriui“ sakė, kad koronaviruso protrūkis įmonėje valdomas, o darbuotojai iki šiol vadovybei niekuo nesiskundė.
– Sudėtinga net pakomentuoti darbuotojos žodžius. Į saviizoliaciją išsiuntėme itin didelį kontaktą turėjusius darbuotojus. Tuos, kurie kartu atvažiuoja į darbą ir automobiliuose nedėvi kaukių, tuos, kurie daugiau laiko praleidžia kartu vienas šalia kito darbo metu. Nepaisant to, visi darbuotojai turi galimybę testuotis, testai nemokami, bet jie to nedaro. Testavome ir mažą sąlytį turėjusius cecho darbininkus. Vieni testavosi ketvirtadienį, kiti – šeštadienį, – informavo įmonės atstovė.
Paklausta, kodėl įmonėje kilo pasipiktinimas ir ar tikrai darbuotojai yra saugūs, direktorė nesudvejojo.
– Žmonių yra visokių. Gal tie, kurie skundžiasi, konfliktuoja su padalinių vadovais? Nuo pat pandemijos pradžios į situaciją žiūrime tikrai rimtai. Net jei žmogus pasijaučia prasčiau, jis išleidžiamas į namus. Niekas už tai, kad užsikrėtė, nekaltina, nebaudžia, nežemina ir neatleidžia iš darbo. Kai įmonėje buvo tikrai daug užsikrėtimo atvejų, susirgo pamainų vadovai, aš pati ėjau į cechą ir jame dirbau. Nematau čia problemos. Visi esame žmonės ir susirgti gali bet kuris iš mūsų, – sakė vadovė ir pažadėjo dar kartą paraginti visus įmonės darbuotojus atlikti profilaktinius nemokamus koronaviruso testus.
Pasak pašnekovės, testuotis darbininkai nenori dėl jiems nepatinkančios nemalonios procedūros.
– Atlikome atvirą apklausą ir skiepytis sutiko tik 39 darbuotojai. Dalis darbuotojų yra persirgę koronavirusu ir turi imunitetą. Jei sudėsime visus skaičius, pamatysime, kad imuniteto neturi tie, kurie dabar susirgo, ir tie, kurie yra izoliacijoje. Mano duomenimis, įmonėje serga 5 darbuotojai. 4 iš vienos pamainos ir 1 iš kitos. Ceche dirba skirtingos pamainos ir žmonės tikrai nesusiglaudę kaip paršiukai. Jų darbo vietas vieną nuo kitos skiria atstumas. Žinoma, mes nesukontroliuosime, su kuo ir kaip jie bendrauja poilsio metu, už įmonės durų ar namuose, – sakė įmonės atstovė.
Patikra sugriežtinta
Pasak prisistatyti nenorėjusio kito įmonės darbuotojo, koronaviruso kontrolė šiuo metu įmonėje labai sustiprinta. Vyras sakė, kad visiems, ateinantiems į darbą, matuojama temperatūra, būtina dezinfekuoti rankas. Tie, kurių kūno temperatūra viršija 37 laipsnius, į įmonės teritoriją neįleidžiami. Pašnekovas tikino, kad nustačius viruso atvejį susirgę darbuotojai iš karto buvo išsiųsti gydytis į namus. Įmonės patalpos dezinfekuojamos kasdien specialiu dezinfekciniu tirpalu, keičiantis pamainoms patalpose taip pat atliekama dezinfekcija.
Pirmasis žuvų perdirbimo cechas „Gono“ įmonėje atidarytas 2018 metais ir sparčiai plečiamas. Jei 2019 metų pradžioje įmonėje Tauragėje dirbo apie 20 žmonių, tai dabar, rekvizitai.lt duomenimis, dirba 159 darbuotojai.