Bažnyčių gatvės ateitis – ir valdžios, ir gyventojų rankose

Dalintis:

Tauragės rajono savivaldybė už 50 tūkstančių eurų perka konsultavimo paslaugas dėl Bažnyčių gatvės studijos, trijų automobilių aikštelių ir viešųjų erdvių pertvarkymo vizijos parengimo. Laukiama siūlymų, kaip Bažnyčių gatvę paversti Tauragės veidu. Atsižvelgus į gyventojų siūlymus ir gavus jų pritarimą, gatvės pertvarka prasidėtų po penkerių metų.

Gatve domisi ir studentai

Dar prieš kelerius metus Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijos Miškininkystės ir kraštotvarkos fakulteto Želdynų dizaino programos studentė Jovita Jočinaitė buvo parengusi Tauragės miesto Bažnyčių gatvės konversiją į pėsčiųjų gatvę ir pateikusi sprendinius, kaip visa tai įgyvendinti. Mergina skaičiavo, kad jos idėja miestui atsieitų arti milijono eurų.

Studentės darbo savivaldybė neužsakė, tik kolegijos prašoma prisidėjo suteikdama studentei reikiamą informaciją. Pasak Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktorės Gintarės Rakauskienės, studentai rengia studijas neskaičiuodami atstumų, neribodami finansinių galimybių. Ar kokią nors idėją iš studentės vizijos galima panaudoti, paaiškės surengus konsultacijas.

Kas jau siūlyta

Bažnyčių gatvė Tauragėje. Mortos Mikutytės nuotrauka

Jovitos Jočinaitės darbe numatyta 538 metrų gatvę, prasidedančią pėsčiųjų taku J.V.Kalvano parke ir besibaigiančia prie Tauragės Švč. Trejybės bažnyčios, paversti pėsčiųjų alėja. Studentė išanalizavo, kad gatve vyksta intensyvus vienpusis eismas, įrengtos 88 parkavimosi vietos automobiliams, trinkelėmis kloti šaligatviai gerokai nudėvėti, vietomis iškilnoti medžių šaknų, nusidėvėję ir suoliukai bei šiukšliadėžės.

„Gatvė apšviečiama šiauriniame šaligatvyje kas 35–45 metrus įrengtais gatvės šviestuvais, kurie labiau skirti apšviesti važiuojamąją dalį, o ne pėsčiųjų šaligatvius“, – rašoma J.Jočinaitės studijoje.

Suskaičiuota, kad Bažnyčių gatvėje yra 11 gyvenamųjų namų, į kurių kiemus galima patekti iš Bažnyčių gatvės. Vis dėlto nors studentė kalba apie pėsčiųjų gatvės įrengimą, iš tikrųjų siūlo nuo 6,2 metro iki 3,5 metro susiaurinti važiuojamąją kelio dalį taip užtikrinant lėtesnį transporto priemonių judėjimą ir atveriant didesnę erdvę pėstiesiems, pritaikant šaligatvius dviratininkams. Siūloma ir plėsti apželdintus plotus, suprojektuoti papildomas žaliųjų plotų saleles, o prie želdinių įrengti naujus išmaniuosius suoliukus su USB įkrovimo stotelėmis ir apšvietimu. Studentė siūlė nepalikti nuošalyje ir mažųjų tauragiškių – keliose vietose, kur atsiveria didesnės erdvės, įrengti mini žaidimo aikšteles.

Nori išgirsti gyventojus ir verslą

Penktadienį baigėsi Tauragės rajono savivaldybės skelbtas konsultavimo paslaugų konkursas. Laimėtojas turi teikti dvejų metų konsultacijas dėl viešųjų miesto erdvių, 10 mėnesių specialistus ir visuomenę konsultuoti dėl Bažnyčių gatvės pertvarkymo studijos ir vizijų parengimo bei per tris mėnesius konsultuoti dėl trijų automobilių stovėjimo aikštelių.

Konkurso laimėtojas turės parengti automobilių stovėjimo aikštelių M.Mažvydo, Tarailių, Melioratorių, Šlaito, D.Poškos, Gedimino ir K.Donelaičio gatvėse situacijos analizę pateikdamas erdvių atnaujinimo analogus, žaliosios infrastruktūros integraciją eskiziniuose planuose ir parinkdamas daugiametę augaliją.

Gintarė Rakauskienė. Mortos Mikutytės nuotrauka

Konsultacijų, pasak projekto rengėjų, reikia įgyvendinant gatvių humanizavimo projektus, siekiant pagerinti miesto gyventojų gyvenimo kokybę, mažinant transporto priemonių eismą ir skatinant tvarią miesto plėtrą.

– Yra įvairių pamąstymų dėl Bažnyčių gatvės ir jie jau labai seniai gvildenami. Nesame architektai ir nesiimame projektuoti patys, todėl ir paskelbėme konkursą. Norime atgaivinti gatvę. Mums svarbu, kad būtų išklausyti gyventojai, gatvėje dirbantis verslas. Bus įtraukiama visa visuomenė, vyks specialios kūrybinės dirbtuvės. Tikimės, kad paruošiamieji studijos darbai prasidės jau kitų metų pradžioje. Kai turėsime viziją, užsakysime projekto parengimą, – informavo Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktorė Gintarė Rakauskienė.

Pasak savivaldybės administracijos vadovės, sėkmingo bendradarbiavimo su gyventojais ir verslu pavyzdys – Tauragės dvare projektuojamos automobilių stovėjimo aikštelės. Jų vietos numatytos išklausius gyventojus kūrybinių dirbtuvių metu.

– Neturime tikslo suvienodinti gatvėje stovinčių namų išvaizdą. Į privačią nuosavybę nesikišame. Galime tik pateikti rekomendacijas, kaip ir turime rekomendacijas dėl reklaminių iškabų. Tikimės verslo ir gyventojų supratingumo laikantis šių rekomendacijų. Rengiant studiją, bus atsižvelgta ir į gatvės istoriją, į tai, kam ji buvo skirta anksčiau,– sakė savivaldybės atstovė ir pabrėžė, kad sprendimą, kaip Bažnyčių gatvė keisis artimiausiais metais, priims nevienašališkai.

Niekada nebuvo tik pėstiesiems

Šiuo metu transporto eismas Bažnyčių gatvėje vykdomas tik viena kelio puse, o visiškas jo uždraudimas supykdytų gatvėje įsikūrusius verslininkus ir gyventojus.

Istorikas Darius Kiniulis ne tik gerai žino šios gatvės istoriją, bet ir pats joje gyvena.

– XIX amžiaus ketvirtajame dešimtmetyje Bažnyčių gatvė buvo suprojektuota kaip viena pagrindinių miesto gatvių. Čia buvo net ketveri maldos namai. Šalia dabar esančių dar buvo dvi sinagogos. Vienintelė cerkvė buvo pastatyta dabartinių kultūros rūmų vietoje, kad iš toli matytųsi. Pačioje pradžioje gatvė buvo negrįsta, o pradėjus čia kurtis verslui tarpukario Lietuvoje ją išgrindė akmenimis, – pasakojo istorikas.

Paklaustas, ar būtų prasminga Bažnyčių gatvę pertvarkyti taip, kad ji taptų pėsčiųjų alėja, istorikas vienos nuomonės neturi.

– Kadangi pats čia gyvenu, tai tikrai smagu pasivaikščioti, būtų gerai, kad nevyktų eismas, bet pagalvojus, jog kartais reikia parsivežti namo sunkių daiktų, visiškai eismo uždaryti nevertėtų. Yra šalyje net daug mažesnių miestų, kurie turi bent trumpas pėsčiųjų alėjų atkarpas. Idėja gera ir diskutuotina, – sakė D.Kiniulis.

Salomėja Galkauskienė siūlo gatvę labiau apželdinti ir nekeisti joje eismo saugant verslą. Mortos Mikutytės nuotrauka

Gėlių parduotuvę daugiabučiame Bažnyčių gatvės name turinti Salomėja Galkauskienė verslą Tauragėje pradėjo daugiau nei prieš dešimtmetį ir tikina, kad gatvė ir taip neapkrauta nei transportu, nei pėsčiaisiais.

– Aš tikrai nenersiu sau kilpos ant kaklo sakydama, kad padarykime gatvę tik pėstiesiems. Jei taip būtų, verslas žlugtų. Pėsčiųjų nedaug, o gyventi tai mums norisi. Gal geriau tą gatvę medžiais, gėlėmis apsodinti, – svarstė verslininkė.

Dalintis:

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą