Dar viena bjaurių internetinių komentarų istorija atsirito iki tų, kas turėtų būti ne tik kad nešališki, bet ir nepakantūs patyčioms. Policija nustatė, kad 2019 metų lapkritį Tauragės moksleivių kūrybos centro direktorę, jos artimuosius ir kitus įvairių Tauragės viešųjų įstaigų vadovus galimai šmeižiantys komentarai buvo parašyti iš Tauragės radijo būstinės. Šios žiniasklaidos priemonės savininkas ir vadovas Valdas Latoža nuo „Tauragės kurjerio“ klausimų tveriasi tylos siena, o jo žmona, savivaldybės tarybos Švietimo komiteto pirmininkė Rima Bandzinaitė-Latožienė teigia jokių komentarų nerašiusi. Į nemalonų incidentą teko įsikišti ir rajono vadovui Dovydui Kaminskui.
„Nesiimu kaltinti, bet esmė – adresas“
Su Tauragės moksleivių kūrybos centro direktore Jolanta Kazlauskiene pokalbio prisėdome naujojoje „Tauragės kurjerio“ redakcijoje. Pro langus, vos už keliolikos metrų, matyti „Tauragės“ viešbutis, kur jau aštuonerius metus įsikūrusi Tauragės radijo redakcija. Kalbėti apie tai, kas nutiko, J.Kazlauskienei akivaizdžiai nemalonu, paprašyta interviu pedagogė gana ilgai dvejojo. Sutiko tik tada, kai patikinome, kad tai jau jokia paslaptis – ūžia ne tik visa pedagogų bendruomenė, bet ir „baltieji rūmai“.
„Tauragės kurjeris“. Nuo ko viskas prasidėjo?
J.Kazlauskienė. Viskas prasidėjo nuo labai gražaus ir prasmingo dalyko – Moksleivių kūrybos centras rinko lėšas Maltos ordinui, o lapkritį surengė paramos renginį. Neprašėme, kad žiniasklaida apie jį rašytų, bet kai pamatėme „Tauragės žinių“ straipsnį internete, labai apsidžiaugėme. Kai pamatai, kad apie tavo pastangas rašo, tiesiog lendi pasižiūrėti, kaip žmonėms patiko, kaip jie vertina. Natūralu, kad ir kritikos yra, bet po šiuo straipsniu pasipylę komentarai man pasirodė absoliučiai nesusiję su renginiu ir įžeidžiantys.
TK. Kokie tai buvo komentarai?
J.K. Konkrečiai nenoriu cituoti. Juose buvo aptarinėjama mano išvaizda, gal tiksliau iš to, kaip atrodau, juokiamasi. Na, dėl to mat jį bala. Bet kitos frazės man pasirodė šmeižiančios, net seksistinės, dviprasmiškos. Vis dėlto šlykščiausi buvo komentarai apie mano šeimą – vyrą, dukrą, net dešimtmetę anūkę, esą aš ją ištisai proteguoju dainuoti visuose Tauragės koncertuose. Ir pasidarė labai skaudu, taip, mano anūkė lanko dainavimo studiją, tačiau aš jos tikrai niekur nestumiu ir neproteguoju. Tuos komentarus pamatė ir mergaitė, ji labai nuliūdo. Be to, panašių komentarų buvo ne tik apie mane ir mano šeimą, ir apie kitus švietimo įstaigų vadovus, net kunigus. Į policiją kartu su vyru (Tauragės muzikos mokyklos direktoriumi Robertu Kazlausku, – red.) nusprendėme kreiptis gindami savo nepilnametės anūkės interesus. Į policiją kreipėmės ne kaip piliečiai, bet kaip įstaigų vadovai.
TK. Ko prašėte policijos ir ką pareigūnai išsiaiškino?
J.Kazlauskienė. Prašėme nustatyti asmenis, kurie tai daro. Gruodžio 18 dieną gavome policijos atsakymą, kad ikiteisminis tyrimas nepradedamas, bet adresas, iš kurio buvo rašyti komentarai, nustatytas. Tai VšĮ „Šou imperija“ būstinė „Tauragės“ viešbutyje, Vytauto g. 83-319. Tai Tauragės radijo redakcija. Tiksliau, IP adresas, iš kurio buvo parašyti visi šie komentarai, priklauso Tauragės radijui. Policija mums išaiškino mūsų teises – su šiais rezultatais galime kreiptis į teismą, įrodinėti, kad buvome šmeižiami, ir reikalauti atlyginti moralinę žalą.
TK. Ar esate buvusi Tauragės radijo redakcijoje? Kiek ten yra kompiuterių?
J.Kazlauskienė. Esu buvusi ne kartą, dalyvavusi laidose. Taip, šitoje redakcijoje lankosi daug žmonių. Tačiau žinau ir tai, kad tikrai nebūtų sunku nustatyti, kas konkrečiu komentarų parašymo metu, tai daugiausia vakarai, apie 18, 19 val., buvo prie kompiuterio ir apskritai redakcijoje. Kiek žinau, redakcijoje yra vaizdo stebėjimo kameros. Radijo savininkai, būdami kultūringi žmonės, sužinoję, kad iš jų įstaigos išėjo tokie dalykai, turėtų stengtis nustatyti, kas komentarus galėjo parašyti. Nesiimu kaltinti konkretaus žmogaus, bet esmė yra adresas.
TK. Ar buvote susitikusi su Tauragės radijo vadovu? Ar apie policijos atsakymą informavote savivaldybę? Juk šis radijas – tarybos narės, Švietimo komiteto pirmininkės šeimos verslas.
J.Kazlauskienė. Ne, nebuvau susitikusi. Bet išgirsti atsakymą į klausimą – kodėl, norėčiau. Be to, policijos atsakymas mane pasiekė tokiu ypatingu momentu, prieš pat merui Dovydui Kaminskui kultūros rūmuose man įteikiant apdovanojimą už pasiaukojantį darbą Tauragei. Ant scenos man teko sakyti kalbą ir salėje matyti asmenis, kurie susiję su šita įstaiga. Bjauriai jaučiausi. Kiek vėliau apie tai, kas nutiko, informavau Švietimo skyriaus vedėją, merą, kolegas mokyklų vadovus, nes tuose komentaruose ir kai kurie jų buvo minimi. Meras pažadėjo užkirsti patyčioms kelią. O kaip jis tai darys, neturiu informacijos.
TK. Kaip manote, ar radijo savininkai žino apie tai, ką jūs dabar pasakojate? Kaip apskritai vertinate tai, kas įvyko?
J.Kazlauskienė. Tai mūsų visuomenės kultūrinė tragedija. Jeigu pasitvirtintų, kad tie žmonės, kurie turėtų būti absoliučiai nešališki, patys propaguoja viešas patyčias, tai baisu, net nesuvokiama. Man buvo šokas. Ir ne tik man šokas. Šokas dėl to, kad patyčios pylėsi iš žiniasklaidos priemonės.
TK. Ar kreipsitės į teismą?
J.Kazlauskienė. Konsultavausi su juristais. Man buvo įvardyta, kiek gali kainuoti teisminis procesas, paaiškinta, kad aš turėčiau įrodyti, kodėl šie komentarai mane ir mano šeimą įžeidė. Procedūros lauktų ilgos. Aš turiu ką veikti ir be tokio proceso. Be to, kažkaip tikiu, kad šitą problemą galima išspręsti ir be teismų.
Neskaito ir nerašo
Tauragės radijo direktorius Valdas Latoža telefonu buvo nepasiekiamas. Į elektroniniu paštu jam siųstus klausimus atsakė vienu sakiniu, tiksliau, į juos neatsakė: „Jūsų informacija, gauta iš policijos komisariato, nėra tiksli arba Jūs ją pati netiksliai interpretuojate. Atsakingai pareiškiu, kad iš Tauragės radijo būstinės kompiuterių jokie komentarai nebuvo rašomi“ (paryškintas žodis „kompiuterių“; tikriausiai tai reiškia, kad komentarai buvo rašomi ne iš kompiuterių, o iš telefonų, prisijungus prie Tauragės radijo wifi tinklo, tačiau V.Latoža to nepatikslino, – red.). Deja, prisiskambinti šių eilučių autorei niekaip nepavyko ir V.Latožos sutuoktinei Rimai Bandzinaitei-Latožienei, kuri yra ne tik Tauragės rajono savivaldybės tarybos narė, Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininkė, bet ir eina Tauragės kultūros centro direktoriaus pavaduotojos pareigas, Tauragės radijuje yra parengusi ir vedusi ne vieną laidą. Į raštu išsiųstus klausimus – kas Tauragės radijo redakcijoje rašė komentarus, kiek radijuje yra kompiuterių, ar ji dar ten tebedirba, atsakė itin lakoniškai: „Komentarų internete neskaitau, nerašau ir nesiruošiu to daryti ateityje. Mano darbovietė yra Tauragės kultūros centras“.
Meras pabarė ne autorius, o žiniasklaidą
Kultūros ir pedagogų bendruomenė dėl to, kad nekorektiški komentarai pylėsi iš žiniasklaidos priemonės redakcijos, kraipo galvas ir sako sunkiai galintys tuo patikėti. Tauragės kultūros centro direktorius Virginijus Bartušis patikino iki pokalbio su „Tauragės kurjeriu“ apie šių komentarų istoriją nieko nežinojęs, todėl su savo pavaduotoja apie tai nekalbėjęs, tačiau apie komentarų rašytojus turi kritišką nuomonę:
– Jeigu žmogus yra sąžiningas, tegu kritiką sako į akis.
Švietimo skyriaus vedėjas Egidijus Šteimantas apie policijos atlikto patikrinimo rezultatus patikino žinantis, tačiau apie juos su kuo iš savivaldybės administracijos nekalbėjęs, nors radijas ir yra tarybos Švietimo komiteto pirmininkės R.Bandzinaitės-Latožienės šeimos verslas.
– Su komiteto pirmininke nekalbėjau, nes tai niekaip nesusiję su ugdymo proceso organizavimu. Tų komentarų aš neskaičiau ir vertinti negaliu. Tai, žinoma, nemalonūs dalykai, liūdna, bet jų yra, – sakė E.Šteimantas.
Ne viename komentare paminėta „Šaltinio“ progimnazijos direktorė Jūratė Lazdauskienė sako, kad ši istorija – įrodymas, jog mokyklų vadovai, kasdieniame savo darbe besistengiantys išguiti patyčias iš mokymo įstaigų, ir patys jų patiria. Pasak J.Lazdauskienės, visi Tauragės mokyklų vadovai palaiko J.Kazlauskienę ir džiaugiasi, kad ji išdrįso netylėti ir pasistengė sužinoti, kas gali būti patyčių autoriai.
– Taip elgiasi bailiai. Kaip pavadinti tokį žmogų, kuris pasislepia po kito pavarde? Jeigu bijai pasirašyti savo pavardę, tai arba esi melagis ir šmeižikas, arba neturi ką daugiau veikti. Man tai nesuvokiama, nes aš esu drąsus žmogus. Tokius komentarus rašo žmonės be jokių vertybių. Jei Tauragės radijo savininkai tų komentarų nerašė, jie turėtų surasti, kas juos parašė. Bet jei reikia kalbėtis su savimi, tada jau yra sudėtingiau, – mano „Šaltinio“ progimnazijos vadovė.
O štai Tauragės meras D.Kaminskas kritikos strėles nukreipė ne į komentarų autorius, bet į žiniasklaidos priemones, kuriose skaitytojai juos publikuoja. Paprašęs netrumpinti jo atsakymo, D.Kaminskas atsiuntė štai tokį šios istorijos komentarą: „V.V.Landsbergio žodžiais tariant tulžingi anoniminiai interneto komentarai yra „užkratas ir epidemija“. Anoniminiai komentarai, kurie įžeidžia kitą asmenį ar jo šeimos narius, neatitinka jokių etikos ir kultūros normų, o kai kuriais atvejais pažeidžia įstatymus. Raginčiau griežtinti internetinių žiniasklaidos priemonių komentarų savo portaluose politiką. Nors pagal Lietuvos Respublikos įstatymus už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn, tačiau paskutinieji Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimai (Estijos Delfi atvejis) taip pat formuoja naują teisminę praktiką Europos Sąjungos valstybėse – kiekvienas interneto portalas gali būti laikomas atsakingu už skaitytojų komentarų turinį. Žodžio laisvė nesuteikia mums teisės drabstytis purvais niekur, įskaitant ir anoniminę internetinės žiniasklaidos erdvę“.
***
„Tauragės kurjerio“ bendradarbis, žurnalistas, apžvalgininkas Rimvydas Valatka:
„Galvoje netelpa, kad anoniminės patyčios buvo rašomos iš žiniasklaidos priemonės. Kadangi radijas susijęs su miesto tarybos nare, o ši – su Liberalų sąjūdžiu, tarybai ir partijai irgi mestas šlykštus šešėlis. Dar šlykščiau, kad radijas, užuot atsiprašęs už anonimines patyčias ir įvardijęs kaltininką, kas nebūtų sunku, nes jame dirba tik 3 žmonės, vadinasi, vienas iš jų yra patyčininkas, atsitveria tylos siena, taigi faktiškai gina šmeižiką. Vargas radijui. Vargas ir liberalizmui, kai miesto meras liberalas kaltina portalą, kuriame paskelbti šlykštūs komentarai, nors lengvai galėtų sužinoti, kad juos galbūt rašinėjo jo partijos kolegė. Nesuvokiama moralinė trumparegystė“.