Tauragės apylinkės teismas antradienį pradėjo nagrinėti praėjusių metų balandžio 20-ąją įvykusios eismo nelaimės bylą. Prieš pat vidurnaktį tuomet dar 20-mečio tauragiškio Luko Gudjonio vairuojamo automobilio partrenktas per perėją ėjęs ukrainietis žuvo. Dirbti į Tauragę atvykusio ir žuvusio Ukrainos piliečio artimieji iš kaltinamojo reikalauja beveik pusės milijono eurų žalos atlyginimo.
Vėlų balandžio 20-osios vakarą, prieš pat vidurnaktį, Tilžės plentu važiavęs „Volvo S60“ partrenkė per pėsčiųjų perėją ėjusį 34-erių vyrą. Kaip vėliau paaiškėjo, tai buvo Ukrainos pilietis, kuris nugabentas į ligoninę po keleto valandų nuo patirtų sužalojimų mirė. Remiantis pirminiais policijos pareigūnų avarijos vietos apžiūros duomenimis, perėja, per kurią ėjo vyras, buvo neapšviesta, o pėstysis neturėjo šviesą atspindinčių daiktų. Automobilio vairuotojas buvo blaivus.
Žuvusio ukrainiečio šeimos nariai į teismo posėdį neatvyko. Septyni asmenys, tarp kurių – ir žuvusiojo mažamečiai vaikai, į bylą įtraukti kaip nukentėjusieji. Visi jie per savo atstovą pareiškė bendrą civilinį ieškinį neturtinei žalai atlyginti, kuris siekia net 446 000 eurų.
L.Gudjonio advokatas teismui pateikė savo ginamojo prašymus. Pirmasis prašymas posėdį surengti neviešą ir iš salės išprašyti proceso stebėtojus bei žurnalistus buvo atmestas. Tačiau teismas sutiko priimti jaunuolį charakterizuojančius dokumentus ir degalinės „Bonsa“ kameros vaizdo įrašą. Taip pat kaltinamojo atstovas teismui pateikė iš Tauragės seniūnijos gautą oficialų raštą, kuriuo nurodomas tikslus laikas, kada Tilžės plente tą vakarą buvo išjungtas pėsčiųjų ir dviračių takų apšvietimas. Šiuo dokumentu kaltinamasis siekia įrodyti, kad pėsčiųjų perėja, per kurią ėjo ukrainietis, buvo tamsi. Advokatas prie bylos prašė prijungti ir Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos tos dienos duomenis. O bene svarbiausias prašymas, atstovo teigimu, – Lietuvos automobilių kelių direkcijos išduotas raštas, kuriuo teigiama, kad 2018 metais buvo atliktas pėsčiųjų perėjų tyrimas, kurio metu nustatytos saugumo reikalavimų neatitinkančios perėjos. Tilžės plente, prie „Bonsa“ degalinės, esanti perėja, kurioje ir įvyko mirtina nelaimė, pavojingų perėjų sąraše – 34-oje vietoje. Kaltinamojo atstovas dar paprašė teismo skirti eksperimentą, kurio metu panašiomis sąlygomis būtų patikrintas matomumas Tilžės plento pėsčiųjų perėjoje.
Teismas ir kiti proceso dalyviai sutiko su advokato prašymais prijungti vaizdo medžiagą bei surinktus raštus. Tačiau klausimą dėl eksperimento atlikimo teismas svarstys apklausęs liudininkus.
Teisme liudyti pakviestas kartu su kaltinamuoju Luku Gudjoniu važiavęs D.B. Jis tikino, kad naktis iš tiesų buvo labai tamsi ir kelias vos buvo matyti. L.Gudjonis važiavęs neviršydamas leistino greičio.
– Gal metras buvo likęs, kai žmogų pamatėm. Šokas buvo, kai partrenkėm. Kažkiek pariedėjom, apsisukom ir parvažiavom, – kalbėjo D.B.
Įvykį matė kitas tauragiškis, iš Balskų gatvės miesto centro link ketinęs sukti E.G. Teismui jis taip patvirtino, kad naktis buvusi ypač tamsi.
– Buvo tikrai gūdi naktis. Pats ketinau sukti į miestą, bet kažkas sublizgėjo. Pastebėjau ir nerizikavau važiuoti. Manau, tai galėjo būti kebabo maišelis. Tačiau jokio silueto nesimatė, – dėstė įvykių liudininkas, papasakojęs, kad matė ir partrenkimo momentą.
Liudyti pakviesta kaltinamojo mama L.G. apie įvykį sužinojo po to, kai jai apie tai pranešė sūnus. Apie sūnaus partrenkto vyro mirtį moteris sužinojo vėliau. Vairuotojo motina tvirtino, kad sūnus bandė žuvusiojo šeimos atsiprašyti, taip pat ketino kalbėtis apie galimybę atlyginti žalą. Tačiau šalia ukrainiečio artimųjų buvęs teisininkas bendrauti neleido, jis įvardijo, kad kaltininkas turįs sumokėti 100 tūkst. eurų. Paaiškėjus, kad jaunas vyras tokių pinigų neturi, ukrainiečių teisininkas siūlė atlyginti bent 50 tūkst. eurų. Tačiau derybos nutrūko. Kaltinamojo šeimai nepavyko gauti nukentėjusiųjų kontaktų, kad patys galėtų su jais pasikalbėti.
– Ar jis, studentas, gali atlyginti pusę milijono? – nukentėjusiųjų atstovui tiesiai rėžė L.G., pridurdama, kad tragiška eismo nelaimė jos sūnui taip pat turėjo psichologinių pasekmių.
Teismas bylos nagrinėjime nusprendė skelbti pertrauką iki vasario 18 dienos. Per šį laikotarpį tikimasi rasti ir šaukimus liudyti įteikti Ukrainoje gyvenantiems nukentėjusiems asmenims.