Po rusų armijos Ukrainoje įvykdytų žudynių lietuviai sukruto – susirūpinta sovietmetį menančių paminklų nukėlimu. Seimas svarstys Desovietizacijos įstatymo projektą, o tarp tauragiškių verda diskusijos dėl rajone vis dar stovinčių okupantų paminklų.
Diskusija dėl sovietinių paminklų prasidėjo nuo žurnalisto Andriaus Tapino, paraginusio atsikratyti sovietizmo apraiškų. Feisbuke Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktorės pavaduotojas Tomas Raulinavičius pasidalijo prie Lauksargių esančio paminklo – trijų stulpų su žvaigždėmis nuotrauka. Daug diskusijų kilo istoriko Dariaus Kiniulio feisbuko paskyroje, kai tas pats T.Raulinavičius pasiteiravo, kokia D.Kiniulio nuomonė apie Jūros krantinę puošusią medinę skulptūrą. Pastarąją savivaldybė iš šios vietos jau pašalino, esą jos būklė buvo ypač prasta. Ant skulptūros išraižyti žodžiai „Pergalė, darbas, taika“. Tauragės krašto muziejuje dirbančio istoriko įsitikinimu, tautodailės nereikėtų painioti su sovietiniu palikimu.
Pasiteiravome savo skaitytojų, ką jie mano apie sovietinių paminklų naikinimą ir kokia jų nuomonė apie krantinėje buvusį tautodailininkų kūrinį. Nuomonės išsiskyrė.
„Pritariu visų meno išraiškų eliminavimui iš viešosios erdvės, kurios tiesiogiai arba perkeltine prasme šlovina tuos, kurie po okupacijos ranka laikė Lietuvą 50 metų. Pavyzdžiui, žodis „Pergalė“ sovietų sąjungai reiškė tai, kas mūsų tautai suvereniteto praradimą. Tokia skulptūra, kuri pavaizduota fotografijoje, vienareikšmiškai turėtų būti šalinama. Tačiau pamenu kitų liaudies meistrų darbus Jūros parke, kurie savo kūrybine idėja neprisideda prie sovietinės ideologijos šlovinimo, simbolizuoja lietuvių tautinį kostiumą, muzikantus armonikierius ir panašiai. Mano siūlymas būtų į ansamblį nežiūrėti kaip į bendrą vienetą, o verčiau kaip į atskirus kūrėjų darbus. Kūrėjai nevienodi, o jų darbai aiškiai parodo ir jų pasaulėžiūrą. Turime atsijoti tautodailininkus, kurie prisideda prie režimo skleistos propagandos, o kurie širdyje ir medyje skobė išsilaisvinimo viltį“, – komentarų skiltyje rašo žinomas tauragiškis Liudas Mikalauskas.
„Mums nereikia tokios istorijos, kuri primena skaudžius dalykus. Sunaikinti“, – rėžia Margarita S.
„Kūręs sovietmečiu Lietuvos liaudies meistras jau nebe lietuvis, bet sovietmečio liekana? Iš didelio rašto išeina iš krašto…“ – komentuoja Greta M.
„Parašyta viskas lietuviškai, jokios sovietinės simbolikos, niekur neminima sovietų sąjunga (ar bent jau čia nesimato). Nematau jokio reikalo atsikratyti tokiu paveldu“, – įsitikinęs Tomas S.
„Liaudies menininkai kūrė, lietuviai, tarp jų kiek žinau ir tremtiniai. Net klausimas apie jų panaikinimą nekorektiškas“, – rašo Raimonda V.
Dalis komentatorių tvirtina, kad Jūros krantinės tautodailininkų skulptūrų ansamblį pristatęs paminklas tikrai mena sovietmetį dėl jame įrašytų simboliškų žodžių. Kai kas ironizuoja, kad tada reikėtų naikinti ir sovietmečiu statytus namus, įstaigas – nes juk ir šie mena tarybinės priespaudos metus.
Plačiau apie Tauragės rajone sovietmetį menančius paminklus skaitykite šiandienos „Tauragės kurjeryje“.