Kūrenimo sezono pavojai: smalkės

Dalintis:

Prasidėjus kūrenimo sezonui, padaugėja ir apsinuodijimo smalkėmis atvejų. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnybos departamentas informuoja, jog šiemet jau buvo skaudžių nelaimių dėl šios pavojingos medžiagos. Tauragės priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba ragina likti atidžiais kūrenimo sezono metu.

Šių metų lapkritį Bendruoju pagalbos telefonu gautas pagalbos prašymas Trakų rajone. Giminaičio aplankyti atvykę artimieji rado žmogų jau be sąmonės – jis per anksti uždarė krosnies sklendę ir nuėjo miegoti. Nukentėjusysis perduotas medikų globai. Dar anksčiau, spalio mėnesį, Alytaus rajone medikai išvežė smalkėmis apsinuodijusią moterį – ji nebaigus kūrentis krosniai uždarė sklendę ir gyvenamosiose patalpose ėmė kauptis dūmai.

Tauragės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos atstovės Renatos Ambrazevičienės pateiktais duomenimis, prieš trejus metus Pagėgių savivaldybėje būta apsinuodijimo smalkėmis. Anot pašnekovės, šeima per anksti užkišo krosnies sklendę ir vėliau namiškiams pradėjo skaudėti galvas, jie pasijuto blogai.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas išplatintame pranešime spaudai primena, kad smalkės (anglies monoksidas) yra bespalvės, bekvapės, beskonės, degios ir labai nuodingos dujos. Jos susiformuoja, kai krosnyje ima trūkti deguonies. Todėl visada būtina įsitikinti, ar krosnyje yra gera trauka ir neuždaryti sklendės per anksti.

Smalkėmis dažnai apsinuodijama, kai krosnyje dega malkos ir nėra geros ventiliacijos, per anksti uždarius dūmtraukio sklendę. Gyventojai, įsirengę naują vandens ar patalpų šildymo dujinį katilą, neretai net nepagalvoja apie smalkių grėsmę.

Apsinuodijus smalkėmis pykina, svaigsta galva, trūksta oro, padažnėja kvėpavimas, jaučiamas ūžimas ausyse, gali sutrikti koordinacija ir kt. Smalkėmis apsinuodijusį žmogų reikia kuo skubiau išvesti į gryną orą.

Apsinuodijimo  smalkėmis galima išvengti, jei namuose bus sumontuotas anglies monoksido detektorius. Jis yra tvirtinamas prie sienos toje patalpoje, kurioje yra šildymo prietaisai.

– Vieniems dūmų detektorius už 5 eurus yra brangus, kitiems – nieko tokio. Bet kai sudega turtas ar žūsta žmogus, tada ir pasirodo svarba. Detektorių įvairovė plati – ne tik kainų skirtumu, išvaizdos, bet ir paskirties atžvilgiu. Dažniausiai naudojami yra autonominiai dūmų detektoriai, taip pat yra temperatūriniai, suskystintų naftos dujų nuotekų signalizatoriai. Galima įsigyti ir anglies monoksido, kitaip tariant – smalkių detektorių. Pastarasis tvirtinamas prie sienos toje patalpoje, kur yra šildymo prietaisai, – kalbėjo R.Ambrazevičienė, primindama, kad išgirdus pastarojo detektoriaus signalą būtina išeiti iš patalpos, net jei nesijaučia apsinuodijimo smalkėmis pojūčių.

Ugniagesiai primena, kad kasmet būtina patikrinti ir išvalyti kaminą bei dūmtraukius. Negalima naudoti dujinės viryklės ar orkaitės namų šildymui. Pavojinga jungti generatorių uždaroje erdvėje, pavyzdžiui, rūsyje ar garaže. O naudojant šildymo prietaisus svarbu užtikrinti gerą patalpos ventiliaciją.

Dalintis:

About Author

Skaitomiausias Tauragės krašto naujienų portalas

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą