Mirusiųjų miestas prieš Vėlines atgyja – visuomenės prašoma tvarkos

Dalintis:

Artėjant Visų šventųjų ir Mirusiųjų atminimo (Vėlinių) dienoms, kapinės tarsi atgyja – žmonės skuba tvarkyti ir puošti artimųjų kapus. Šiomis dienomis darbo padaugėja ir Papušynės kapinių prižiūrėtojai Violetai Augaitienei. Moteris vos spėja grėbti medžių lapus bei rinkti lankytojų nurautą ir patvoriuose numestą žolę. Vandens čiaupų kapinėse nuspręsta dar neužsukti, nors šalnų metu vamzdžiuose užšalęs vanduo juos gadina.

Lapkričio 1-oji jau kitą savaitę, suaktyvėjo prekeiviai gėlėmis, žvakėmis ir puokštėmis. Prie Papušynės kapinių prekeivių iki šiol buvo nedaug. Pasak Violetos Augaitienės, didžioji gėlininkų prekyba prasidės savaitgalį.

– Prekiautojams gėlėmis prie kapinių vietų nereguliuojame. Jie vieni kitus pažįsta, bendrauja, nesipyksta, – patikino kapinių prižiūrėtoja Violeta, jau dvejus metus palaikanti tvarką Papušynės kapinėse.

Violeta Augaitienė. Reginos Genienės nuotrauka

Violeta Augaitienė pastebėjo, kad vakarais, pasibaigus jos darbo valandoms, žmonės įsigudrino nuo kapų nurautas piktžoles numesti patvoryje.

– Kai išeinu namo, tai, matyt, prasideda darbymetis. Randu ir smėlį nuo kurio nors kapo supiltą patvoryje. Tačiau yra ir atsakingų žmonių. Prieš Vėlines atsiranda kas sutvarko apleistus kapelius. Sekmadienį viena politinė partija tvarkė neprižiūrimas kapavietes, gal dar kas ateis į pagalbą. Būtų smagu, kad žmonės pagelbėtų prieš šventes, – viliasi kapų prižiūrėtoja. – Dabar kapinėse pats sujudimas, nespėjame konteinerių vežti.

Papušynės kapinės. Reginos Genienės nuotrauka

Kapinių prižiūrėtoja gyventojams primena – į kapines draudžiama vestis šunis, apie tai skelbia ir ant vartų pritvirtinti ženklai. Be jos žinios ar kai nėra būtinybės, Violeta prašo nevažiuoti į kapinių teritoriją mašinomis. Moteris sako, kad pradėjus dirbti Papušynės kapinėse iš pradžių buvo sunku, nes jos labai didelės – užima net 9 ha.

– Išmokiau žmones, dabar visi uždaro vartus, niekas atvirų nepalieka. O ir mane visi jau pažįsta, pamatę užkalbina. Dabar didžiausias mano darbas – lapus kapinėse sugrėbti. Lietus juos priplaka prie žemės, ir grėbliu grandau, ir šluoju, vargstu, bet tuoj paskutiniai nukris, – nenusimena Violeta. – Noriu, kad pagrindinis takas visada būtų švarus.

Pasak V.Augaitienės, tauragiškių papročiai nesikeičia – kasmet artėjant Vėlinėms ant kapų labai daug žvakių pridega, todėl nuvilnijus mirusiųjų pagerbimo šventei konteineriai būna pilnutėliai stiklinės žvakių taros ir nušalusių gėlių.

Papušynės kapinėse pastatyti du nauji kolumbariumai. Reginos Genienės nuotrauka

– Spalio viduryje Papušynės kapinėse pastatė 2 naujus kolumbariumus, juose yra 36 kriptos, 4 vietas jau išpirko. Dabar šiose kapinėse iš viso yra 8 kolumbariumai. Tik kriptų kainos išaugo 50 Eur, dabar kainuoja 1100 Eur, pačios pirmosios kainavo 800 Eur, – kalbėjo pašnekovė.

Kapinių prižiūrėtoja džiaugiasi, kad aptvėrus teritoriją į ją nebepatenka stirnos. Tiesa, keletą kartų Violeta matė ant kapų gulinčius zuikius, todėl sako, kad žiemą jie gali augalus nugraužti. Vanduo į kapines dar tiekiamas, nors dėl buvusios minusinės temperatūros naktimis jau du kartus teko keisti 5 čiaupus.

Dalintis:

About Author

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ žurnalistė

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą