Nelegalūs sodai klesti net ir tiesiant aplinkkelį

Dalintis:

Tiesiant Naująją gatvę buvo sunaikinta dalis sodų, prieš daug metų nelegaliai įkurtų šalia Žalgirių mikrorajono. Prie pat vykstančių statybų yra keli apleisti sklypeliai, tačiau kituose verda gyvenimas – jau dygsta daržovės, vaismedžiai ir vaiskrūmiai krauna žiedus, žydi pavasarinės gėlės.

Turi ir „pirmininką“

Net pavakare užsukus į sodus galima pamatyti daug plušančių tauragiškių – vieni atvykę su automobiliais, kiti – su dviračiais, o kelios garbaus amžiaus moterys patikino, kad gyvena netoliese, todėl įveikti tokią atkarpą pėsčiomis – vienas malonumas, tai naudinga sveikatai.

Dauguma sklypelių išpuoselėti, lysvės išpurentos, išravėtos, nematyti nė vienos žolelės. Vyksta paskutinieji sėjos darbai, nes dar nemažai daržininkų palinkę virš lysvių. Kaip ir dauguma kaimynystėje įsikūrusių sodininkų, skrupulingai prižiūrimame sklypelyje vaikštinėjo Leonas Grubliauskas su žmona, dairėsi, ką nuveikti, mėgavosi šiltu oru, tikrino vaismedžių ir vaiskrūmių lapelius, ar jų neužpuolė kokie nors kenkėjai. Leoną sodininkai pristato kaip savo pirmininką.

– Ai, koks aš čia pirmininkas, – šyptelėjo kukliai vyras. – Kartais susitinkame visi, pasikalbame, pabendraujame, visi draugiškai sugyvename. Pernai mums sakė, kad dar pabūsit, o kiek – nežinom niekas. Mus daboja aukštos įtampos linija, juk šalia jos namų negalima statyti. Ateina žmonės čia kaip į namus, vyresni praleidžia visą dieną. Aš taip pat čia būnu, nes teigiamai veikia sveikatą, priduoda jėgų. Čia sodino mano mama, kol buvo gyva, paskui aš pradėjau sodinti.

Tikisi, kad neišvarys

Leonas rodė ūgtelėjusių žieminių česnakų lysvę ir svarstė, kokių mikroelementų jiems trūksta, nes pageltę lapelių galiukai. Braškėmis jis patenkintas, rodė, kur pasodinęs svogūnus ir bulves, kur auga šilauogės, serbentai, obelys, kaulavaisiai. Šalia jų žydi tulpės, o žolynuose daug smulkiažiedžių gėlyčių. Leonas myli paukščius – iškėlė kelis inkilus, įrengė lesyklėlę.

Šalia Naujosios gatvės sodininkai sklypus apleido. Reginos Genienės nuotrauka

– Ai, tos gėlės žolėse sulaukėjusios. Viename šiltnamyje indeliuose auga agurkai, pats juos auginu iš sėklų, kitame šiltnamyje pomidorai jau sprindiniai. Nakčiai uždengiu. Juos irgi pats užsiauginu, yra visokių rūšių. Žinome, kad esame čia neteisėtai, kad tik nuomininkai esame. Registruosimės pas merą, reikės pasikalbėti, ką jis galvoja, vis tiek žmonės nori žinoti. Šalia statybų buvę išsikraustė, kas liko tai liko. Matysim, kaip bus, – kalbėjo Leonas, tikėdamasis, kad dar kurį laiką galės čia sodininkauti.

Jis rūpestingu žvilgsniu klaidžiojo po sodą ir pasakojo, kada, ar kokia proga sodino medžius, krūmus, įvairius augalus. Jam pavyko seną, aukštą, 60-ties metų obelį nugenėti taip, kad ji iki šiol dosniai dera. Nieko išrauti ar nupjauti Leonas neskuba, nes, jo nuomone, galima koreguoti, išgydyti, atjauninti. Jis daug išmano, patarimais dalijasi su jaunesniais daržininkais.

– Šalnos kai kam kliuvo, kai kam – ne, juk su gamta nepajuokausi. Jei prie daugiabučių sugalvos skirti žemės daržams, kaip kalbama, tai nežinau, neįsivaizduoju, kaip tada viskas atrodys. Dabar mikrorajonas yra tvarkingas, automobiliai vos sutelpa, o jei dar daržai, tai kažin, kaip bus. Mes soduose tvarkomės, tuoj žolę nupjausime prie keliukų, tvorų, todėl aplink mus nėra šabakštynų. Jau beveik visi apsisodinę, dirbantys dažniausiai savaitgaliais čia tvarkosi, – atviravo vyras.

Į klausimą, ar šiemet sodai nebus panaikinti, kokie savivaldybės planai šiuo atveju, mero patarėjas Kasparas Bertašius „Tauragės kurjeriui“ atsakė tik tiek, kad valstybinėje žemėje bet kokia veikla galima tik su leidimais. Tokių leidimų Tauragės rajono savivaldybė nėra išdavusi.

Dalintis:

About Author

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ žurnalistė

Rekomenduojami video:

2 komentarai

  1. Jie visą laiką buvo legalūs, nes seniūnija rinko mokesčius už šių sodų žemės naudojimą, nelegalūs pasidarė tada, kai kitų kolektyvinių sodų žemę ne miesto teritorijoje leido žmonėms privatizuoti, o šitiems neleido ir mokestį nustojo imti, rašau tikrai pirmą kartą

  2. Soda ten turėjusi😅 on

    Visai neteisybė rašoma.juos skirdavo sunkiau besiverčiantiems senjorams, mokesčius savivaldybei mokėdavo. ATA Liutkus skirdavo kur sklypelius. Gaila, turim Joniškėj sodelį, nepalyginti su patogumu ji pasiekti ir ramybe. Griuvenų foto nereikia dėti…

Palikite komentarą