Paskaitoje – kaip atskirti melą nuo tiesos informaciniame sraute

Dalintis:

Rusijos karo prieš Ukrainą akivaizdoje ypač aktuali tapo dezinformacijos ir propagandos tema. Kaip nepasimesti didžiuliame informacijos sraute, rekomendacijomis su tauragiškiais dalijosi Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojas dr. Nerijus Maliukevičius, tikindamas, kad tradicinė žiniasklaida atsidūrė tarp socialinių tinklų pleištų.

Tauragės krašto muziejus „Santaka“, bendradarbiaudamas su Pilietinio atsparumo iniciatyvos organizacija, žurnalistus, komunikacijos specialistus ir moksleivius pakvietė į dr. Nerijaus Maliukevičiaus paskaitą „Tiesa ir melas šiuolaikinėse medijose“. Paskaitos metu lektorius daug kalbėjo apie šiuo metu tradicinei žiniasklaidai kylančias problemas dėl konkurencijos su socialiniais tinklais. Net apklausų duomenys rodo, kad žmonės kur kas daugiau laiko leidžia socialiniuose tinkluose nei skaitydami laikraščius, žiūrėdami televiziją ar klausydamiesi radijo. Tokia situacija konkurencinius iššūkius kelia ne tik žiniasklaidai, bet ir vartotojams, kuriems tampa vis sunkiau suprasti, kur baigiasi melas ir prasideda tiesa.

– Yra spaudimas iš naujų medijų, socialinių tinklų, kurie pasirenka spaudą kaip taikinį. Tai konkurencinė kova, kurioje iš „ant bangos“ esančių tinklų dažnai kyla teiginiai, kad tradicinė žiniasklaida esanti ne tokia, netinkama, ir bandoma užimti jos vietą. Žurnalistams sunku išlaikyti profesijos principus, kai viskas paremta greitu informacijos vartojimu. Tokioje situacijoje svarbus bet koks palaikymas – profesinis vienas kito, vadovybės žiniasklaidos priemonėse. Turi išlikti profesionali žurnalistika, profesionalus redaktoriaus darbas, – po paskaitos „Tauragės kurjeriui“ kalbėjo dr. N.Maliukevičius.

Dr. Nerijaus Maliukevičiaus paskaitos dalyviai. Mortos Mikutytės nuotrauka

Kaip paprastam skaitytojui atskirti, kur manipuliacijos, o kur tikroji tiesa? Dėstytojas įvardijo septynias manipuliacijų technikas. Vis dėlto, anot lektoriaus, nereikia tikėtis, kad kur nors pavyks rasti sterilią nuo manipuliacijų aplinką, ir absoliutaus atsparumo nebus. Tačiau teisingiausias kelias – išmokti gyventi informaciniame chaose, kai kiekvienas esame atakuojamas pseudoekspertų.

– Paradoksalu, bet tradicinė žiniasklaida yra svarbus atramos taškas. Joje veikia darbo etika, principai. Mes galime kritikuoti, kaltinti žurnalistus dėl klaidų, bet tai yra žiniasklaidos organizacijos, kurios turi savo darbo principus, redaktorius, kurie privalo tikrinti žurnalistų atliktus darbus ir jų surinktus faktus. O socialiniuose tinkluose kone kiekvienas gali vaizduoti save virusologu, – požiūriu dalijosi dr. N.Maliukevičius.

Projektas „Ties riba“

Dalintis:

About Author

Naujienų portalo kurjeris.lt redaktorė

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą