Pilyje vėl bruzda statybininkai: bandys išsaugoti istorinę autentiką

Dalintis:

Praėjusių metų pavasarį, atliekant vieno Tauragės pilies korpuso renovaciją, po sienų tinku aptiktos senovinės arkos, darbai dėl šių netikėtų radinių stojo ilgam. Po kone pusantrų metų statybininkai grįžo į pilį – renovacijos projektas pakeistas ir pasibaigus darbams pilies lankytojai galės pamatyti išsaugotą istorinę autentiką. Pilies renovacijos darbai atsieis 100 tūkst. eurų daugiau nei planuota.

Pernai pavasarį darbus sustabdę ir teritoriją užleidę ekspertams, į pilį dabar jau grįžę statybininkai tęsia šio istorinio objekto renovaciją, skandindami sales ir kabinetus dulkėse, su mintimi, kad jau netrukus čia vėl triukšmaus teatralai, šokėjai ir kiti meno mokyklos mokiniai. Tauragės meno mokyklos laikinoji vadovė Jolanta Kazlauskienė džiaugiasi, kad pilies remonto darbai atgijo, o Kultūros paveldo departamento Tauragės skyriaus vyriausiasis specialistas Algirdas Remeikis „Tauragės kurjerio“ žurnalistei aprodė besikeičiančias pilies erdves.

Renovuojamame pilies korpuse tenka brautis pro juodą statybinę plėvelę, A.Remeikio paprašyti vyrai atlaisvino praėjimą užstojusius stelažus ir per statybines dulkes prasibrovėme iki pirmo svarbaus objekto – vietos, kur buvo suplanuotas liftas. Dabar čia likusi tik duobė grindyse.

Suplanuoto lifto, kuris turėjo kelti neįgaliuosius, nebebus – prasidėjus paruošiamiesiems darbams, pilies rūsio menėse ėmė byrėti tinkas ir trūkinėti skliautai. Todėl apsispręsta neįgaliesiems įrengti keltuvus laiptinėse – šie nepridarys pastatui žalos. Tačiau bene svarbiausias dalykas, dėl kurio renovacijos darbai buvo sustabdyti kone pusantrų metų – pašalinus seną sienų tinką, virš praėjimų pastebėtos iš plytų sumūrytos arkos. Pilyje tyrinėjimų tuomet ėmėsi architektūrinių tyrimų specialistai.

– Koridoriuose buvusios nišos buvo iškirstos tarybiniais laikais. Dabar jos užmūrytos specialiomis raudonomis plytomis. Ten, kur arkos, anksčiau buvo durys. Perestroikų čia buvo ne viena ir ne dvi. Kiek tik institucijų čia veikė, tiek pertvarkų pagal save ir darė. Kam reikėjo, tas išsikirto praėjimą, kam nereikėjo – užmūrijo, – rėžė paveldosaugininkas, aprodydamas ir vietas, kur kadaise stovėjo koklinės krosnys.

Kambarėlyje, kuriame suplanuotas sanitarinis mazgas, rastos plytinės grindys – tokios pat, kaip pilies menėse, tik ne taip gerai išsilaikiusios. Taip pat keliose vietose pastebėti XIX a. sienų dažymo raštai, vadinamoji polichromija. Jie vos įmatomi, tačiau juos taip pat bus badoma išsaugoti, kad lankytojai galėtų apžiūrėti.

Tauragės rajono savivaldybės Statybos skyriaus vyriausiasis specialistas Egidijus Montvilas patikslino, kad pastebėjus arkas ir perprojektuojant pilies renovacijos darbus jos kaina gerokai išaugo. Anksčiau buvo apskaičiuota, kad darbai turėtų atsieiti 286 tūkst. eurų. Autentikos išsaugojimas kainą padidino 107 tūkst. eurų.

– Atvėrus grindų paklotą, nuardžius senų lubų dalį, paaiškėjo, kad techninio projekto nulinėje laidoje priimti sprendiniai yra nepriimtini (buvo numatyta linoleumo danga ant esamo medinio pakloto, esamos lubos sutvarkomos ir perdažomos). Atlikus techninio projekto koregavimą grindų danga bus pakeista į parketlentes, lubos – į gipso kartono plokštes. Nudaužius seną tinką nuo sienų, pasirodė senų durų arkų konstrukcijos ir XIX a. sienų dažymo raštai (polichromija), taip pat buvo parengtas tvarkybos darbų projektas, kurio vertė 21 000 Eur, – sakė E.Montvilas.

Apsispręsta atsisakyti anksčiau suplanuotų šiuolaikinių durų – atnaujintose pilies erdvėse jos bus medžio masyvo, pagamintos pagal rastų durų angų aukštį ir plotį.

Darbų pabaiga numatoma ateinančių metų gegužę.

Dalintis:

About Author

Naujienų portalo kurjeris.lt redaktorė

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą