Po gatvės statybų išlikusiuose soduose ramu – naikinti nesiruošia

Dalintis:

Žalgirių mikrorajono pašonėje ne vieną dešimtmetį klestėję nelegalūs sodai tikriausiai dar gyvuos ne vienerius metus. Tiesa, dalis jų teisėti – sutvarkyti dokumentai ir beveik dešimtmetį mokamas žemės mokestis. Nors dėl Naujosios gatvės statybų dalis savavališkai užsiimtų sklypų buvo sunaikinti, bet nemažai dar liko. Vieni sodininkai nusiteikę išsikraustyti tik tada, kai toje vietoje prasidės kokie nors darbai, kiti jaučiasi ramūs – mat juos saugo aukštos įtampos elektros linijos. O kas tvarkys brūzgynais virtusius apleistus sodų sklypus?

Būti kiek tik nori

Miesto teritorijoje, visai netoli daugiabučių Žalgirių mikrorajono namų, klesti daržininkų ir sodininkų rojus – medžiai ir vaiskrūmiai skrupulingai išgenėti, iškeltuose inkiluose šurmulį kelia varnėnų šeimynos, lysvėse auga ankstyvosios daržovės, žalumynai, o šiltnamiuose jau žiedus sukrovė pomidorai ir agurkai. Nepamirštos ir gėlės – daugelyje sklypų visas jų margumynas. Tebestovi ir maži nameliai, vieni tvirtesni – mediniai ir metaliniai, kiti sukalti net iš karklo vytelių. Tyvuliuoja tvenkinys, yra iškastų šulinių.

Nelegalių sodų pradžioje visą gyvenimą ekologiškas daržoves augina ir vaisius skina Leonas bei Regina Grubliauskai. Iki tol daržoves šiame sklype augino Leono mama. Kai tik atšyla oras, sutuoktinius kone kasdien galima ten sutikti, nes darbai darže gryname ore stiprina jų, perkopusių septintąją dešimtį, emocinę ir fizinę sveikatą.

– Prasta mano sveikata, vasarį insultą turėjau. Vis geriau, kai pajudu, nors žmona pyksta, sako daugiau sėdėti. Bet man geriau, kai krutu. Darbuojamės, kol aukščiausiasis laiko ant žemės. Kol kas niekas neliepė iš čia išsikraustyti, tik rudenį kažkas kalbėjo, kad kraustys, – prisiminė Leonas.

Valgydama atsineštus pietus prakalbo ir jo žmona:

– Šiukšlyną nori palikti, ar tai bus geriau, kai mus iškrapštys? Tų išsikėlusių žmonių šabakštynų niekas iki šiol netvarko, užžėlusios žolės niekas nešienauja, niekam tai nerūpi.

Pasak sutuoktinių, kai prieš pat tiesiant Naująją gatvę savivaldybė liepė išsikraustyti, tai žmonės išlakstė palikę nelegalius sklypus, per kuriuos buvo suplanuotas gatvės įrengimas, kai kas nusipirko žemės Joniškės sodų bendrijoje. Leonas ir Regina pirkti žemės kitur neketina, kadangi mašinos neturi, sudėtinga būtų važinėti. Leonas džiaugiasi augalais, aprodė šiltnamį, kuriame jau su žiedais paties užauginti daigai, serbentus ir obelis, kurioms jau per 50 metų. Pavyko jam braškes ir šilauoges nuo šalnų apsaugoti uždengus. Rodydamas išpuoselėtus augalus vyras ir širdgėlą išliejo.

– Žmonės kalba, kad čia ponai pasidarė gatvę, o šalia jos stovės su klinkeriu namai. Kiti sako, jei dabar iškeldins, viską išdraskys, tai liks šabakštynas ir šiukšlynas, kas tai tvarkys, jei dabar neprižiūri? Elektros linijas tvarkę žmonės pasibaisėjo nuėję į savivaldybę. Jie mums sakė: kas ten per valdžia, kas ten per žmonės sėdi, nes ragino nieko nežiūrėti, draskyti, versti tvoras, laikyti, kad mūsų čia nėra. Jie baisėjosi valdžia, kad taip apie žmones atsiliepia, – kalbėjo vyras.

Palikti sklypai niekam nerūpi – netvarka rėžia akį. Reginos Genienės nuotrauka

Leonas džiaugiasi, kad elektrikai sklypuose, kurie jiems trukdė, tvarkingai nuvyniojo laidus, tvoras nukėlė, o baigę darbus vėl viską sustatė kaip buvo. Daržininkai net stebėjosi tokiu tvarkingu darbu. Regina papasakojo, kad elektrikai tvirtinę, jog jie gali būti tuose sklypuose po elektros tinklais tiek, kiek nori, nes netrukdo.

– Mes priklausome elektrikams, kaip jie norės – taip ir bus. Nuo stulpų po 50 metrų į skirtingas puses – jų nuosavybė. Mes nieko nebijom – kai elektrikai pasakys, tada išeisim. Čia niekas negali nieko statyti, čia per aukšta įtampa. Jei sugalvotų statybas, laidus reikėtų kišti po žeme, tai oi, kokie čia pinigai. Čia dvi linijos eina, – tvirtino sutuoktiniai.

„Su mūsų valdžia nežinosi“

Soduose ketvirtadienį darbavosi ir vidutinio amžiaus žmonės, vyras vis nešė iš mašinos atsivežtas medžiagas, tačiau fotografuotis vengė, nes vilkėjo darbinius drabužius, buvo sukaitę ir murzini. Pakalbinti jie neslėpė besitikintys, kad niekas jiems čia dirbti netrukdys – daržovės spės užaugti ir rudenį galės nusiimti derlių. Vylėsi, kad ir kitąmet galės jas sodinti kaip iki šiol.

Monikos 17 arų sklypas aptvertas kone dvejų metrų aukščio tvirta apvalios medienos tvora. Jis toks vienintelis visuose soduose. Truputį primena sunkiai įveikiamą tvirtovę. Moteris patikino, kad tai apsauga nuo šernų, jos vyras sumeistravo. Pasirodo, šis sklypas legalus ir už jį mokamas žemės mokestis.

– Ne mes vieni turime legalų sklypą, yra ir daugiau. Mes nuomojamės, jau aštuonerius metus mokame žemės mokesčius už valstybinę žemę. Laišką rudenį gavome iš Vilniaus, kad galima naudotis iki 2023-iųjų pabaigos. Kiti negavo. Dabar sodindama aš rizikuoju, bet jei pradės kokius darbus, išeisim. Savivaldybė negali mūsų iškelti. Mes geodezinius matavimus darėme žemėtvarkoje, už tai sumokėjome. Čia buvo didelė pieva, žolė iki juosmens, tai kol įdirbome tą žemę, užtrukome, – atviravo moteris lysvėje energingai mosuojanti kauptuku.

Išlikę sodai visai šalia Žalgirių daugiabučių. Reginos Genienės nuotrauka

Monikos patikino girdėjusi, kad šių sodų vietoje planuojama išlyginti žemę, pasodinti medelių ir įrengti parką. Sklando kalbos, kol tai bus įgyvendinta, praeis ne mažiau nei šešeri metai.

– Vieną minutę tie mūsų sklypai trukdo, kitą – netrukdo, su mūsų valdžia nežinosi, kaip čia bus. Man sutarties nutraukimo neatsiuntė, aš dar galiu protestuoti, – nuomonę išsakė jauna moteris, kurios buto langai matyti iš dirbamos žemės sklypo.

Darbų neplanuoja

Nutiesus Naująją gatvę dalis sodų sklypų liko apleisti. Juose auga aukšta žolė, veši krūmynai, palikta spygliuota viela, lentgaliai, metaliniai ir mediniai nameliai, šiltnamių liekanos, yra gilus, gal penkių rentinių, šulinys, kurio dangtis sutrūnijęs, jį lengva pakelti. Ar Tauragės miesto seniūnija tvarkys apleistą teritoriją, atsakyti Tauragės miesto seniūnas Žilvinas Majus negalėjo, nes atostogauja. Miesto seniūnijoje buvome informuoti, kad jį pavaduoja Laura Mėlinavičienė – Tauragės seniūnijos seniūnė (iki konkurso ji dirbo Ž.Majaus pavaduotoja).

– Aš galiu atsakyti į klausimus, jei pateiktumėte raštu. Mielai padėsiu ir pasistengsiu greitai tai padaryti, iš karto atsakyti, – geranoriškai sutiko seniūnė L.Mėlinavičienė.

Vėliau ji parašė atsakymą dėl sodų teritorijos, kad „kol kas planų nėra“.

Paklausta, kokie Tauragės rajono savivaldybės planai dėl ne vieną dešimtmetį gyvuojančių sodų, mero patarėja Soneta Blankaitė trumpai atsakė, kad „kol kas nėra numatyta jokių darbų“.

Dalintis:

About Author

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ žurnalistė

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą