fbpx

Pusur odisėja: iš Norvegijos į Tauragę sunkvežimiu

Dalintis:

Nors viešoji įstaiga „Gyvūnų globa Tauragėje“ turi užtektinai rūpesčio su vietiniais katinėliais, atsitiko taip, kad savanoriams tenka spręsti rebusą su „bėgliu“ iš Norvegijos. Taip benamiukus prižiūrintys savanoriai vadina auksaspalvį Pusur, savarankiškai atkeliavusį į Jovarus iš tolimosios Norvegijos. Katino kelionę atsekti ir jo šeimininkus surasti padėjo vadinamasis „čipas“.

Iš Norvegijos į Jovarus

Kone savaitę Tauragėje, Jovarų mikrorajone, blaškęsis ir geraširdžių gyventojų šertas auksaspalvis katinas nuo praėjusios savaitės saugiai laikomas ir prižiūrimas VšĮ „Gyvūnų globa Tauragėje“ savanorių. Vis dėlto šio draugiško keturkojo kelionė į Tauragę kelia didžiulę nuostabą ir įrodo, kad naminių gyvūnų žymėjimas mikroschemomis yra būtinas. Viena globos savanorių Rima „Tauragės kurjeriui“ pasakojo, kad būtent mikroschema padėjo sužinoti, jog prieglaudos naujokas – užsienietis.

– Parašė viena feisbuko sekėja, kuri yra jau priglaudusi katinėlį. Ji papasakojo, kad Jovaruose apie savaitę pakrūmėje gyvena katinas, kurį vietiniai vaikai šeria. Jovaruose gyvenanti mūsų savanorė Laura nuvyko pažiūrėti. Paklydėlį pagauti pavyko ne iš karto, pagavę pradėjome domėtis iš kur jis galėjo atklysti, – kalbėjo „Gyvūnų globos Tauragėje“ savanorė Rima.

Pusur iš Norvegijos. Mortos Mikutytės nuotrauka

Katino istorija nustebo net visko mačiusius globos įstaigos savanorius. Savanorės Lauros surastas sunkvežimio vairuotojas, važinėjantis tolimaisiais reisais, pasakojo grįžęs iš Norvegijos ir tik Tauragėje pastebėjęs, kad iš mašinos iššoko ir paspruko katinas. Kokiomis aplinkybėmis katinas į sunkvežimį pateko, vairuotojas atsakyti negalėjo.

Kilmę atskleidė mikroschema

Savanorė Rima pasakojo, kad nuvežus auksaspalvį katiną pas veterinarę Ligitą Baracevičiūtę buvo surasta mikroschema. Pagal jos numerį nustatyta, kad katinas į Lietuvą atklydo net iš Norvegijos. Ši šalis nepriklauso Europos Sąjungai, tad ir katino duomenų bendroje ES sistemoje nebuvo. Savanoriams teko per pažintis ieškoti, kas gali keliauninko duomenis surasti norvegiškoje sistemoje. Savanoriai nenuleido rankų net ir susidūrę su tokiomis klūtimis.

– Kad katinas turi savininkę, veterinarė išsiaiškino vos per 10 minučių, patikrinusi mikroschemą. Tada ėmėme ieškoti pažinčių Norvegijoje, kurie pažinotų vietinį veterinarijos gydytoją, kuris patikrintų sistemoje ir rastų katino savininkus. Pasisekė, nes vienos savanorės pažįstama moteris, gyvenanti Norvegijoje, pažįsta veterinarijos gydytoją, kuri greitai atsiuntė katino duomenis, – netikėta istorija dalijosi savanorė.

Į Tauragę atkakusio Pusur (toks katino vardas įrašytas norvegiškoje augintinių registracijos sistemoje) šeimininkė pasigedo dar gegužės pabaigoje – moterį „Gyvūnų globos Tauragėje“ organizacijos savanorėms pavyko aptikti feisbuke, ten pat rastas ir jos skelbimas su katino nuotrauka. Tik netoli Oslo gyvenanti katino savininkė, sulaukusi žinios apie Lietuvoje rastą jos augintinį, neskubėjo tuo džiaugtis.

– Moteris mus tikrino, klausinėjo, kas esame, iš kur mes, koks adresas, klausė, kiek kainuos katino išlaikymas. Pasakė norinti, kad katinas grįžtų namo, bet nenori siųsti originalių dokumentų – be jų negalime katino išvežti į Norvegiją. Be to, ji pasakė už katino parvežimą gali sumokėti tik 100 eurų, bet gyvūnų transportavimas kainuoja 250–300 eurų. Savininkei tai pasirodė per daug, – bendravimo su Pusur savininke istorija pasidalijo Rima. – Gal išsigando, kad gaus baudą už gyvūno nepriežiūrą? Mes už jo išlaikymą nieko neprašome, esame savanoriška organizacija.

Nors mikroschema ir padėjo rasti katino savininkę Norvegijoje, ši Tauragės gyvūnų globėjams galiausiai pranešė nebeimsianti katino, tačiau pageidaujanti bendrauti su žmonėmis, kurie jį priglaus. Kol kas Pusur gyvena „Gyvūnų globos Tauragėje“ patalpose Pramonės gatvėje. Katinas jaunas, labai draugiškas ir mielai bendraujantis su žmonėmis. Šiuo metu jis dar privalomame karantine, tačiau jei šeimininkės nuomonė nesikeis, jam bus ieškoma naujų nuolatinių namų.

Gausios mažylių vados kol kas lieka prieglaudoje – namų ieškos ūgtelėję ir sulaukę skiepų bei mikroschemomis paženklinti kačiukai. Mortos Mikutytės nuotrauka

Rūpestis – artėjanti žiema

VšĮ „Gyvūnų globa Tauragėje“ žinioje šiuo metu yra 21 katinėlis – o dar visai neseniai buvo 26. Vos užėjus į jų nuomojamas patalpas Pramonės gatvėje pasitinka dėmesio reikalaujančių katinukų kniaukimas. Savanoriai šiuo metu rūpinasi net trijų kačių vadomis. Aktyvūs mažyliai nerimsta, siaučia, žaidžia. Kai kurie dar visai mažučiai, kiti netrukus dairysis namų. Visi prieglaudos mažyliai bus dovanojami tik ženklinti mikroschemomis – kaip ir numato Lietuvos įstatymai. Pusur istorija tik įrodo, kad tai labai svarbu.

– Šiuo metu daugiausia pas mus yra mažyliai, dėl jų skambučių sulaukiame nemažai – žmonės praneša, kad rado katę su kačiukais ar kad priklydo besilaukianti katė. Nė vienas nepasisako, kad tai jo nesterilizuota katė susilaukė kačiukų. Dauguma mažylių randa namus – jiems lengviau nei suaugėliams. Kačiukus netrukus paskiepysime ir ieškosime jiems nuolatinių namų, – apie situaciją prieglaudoje kalbėjo jos vadovė Ligita Juščienė. – Net jei pagauname katę ir sterilizuojame pagal „Pagauk, sterilizuok, paleisk“ programą, kai kurių nebepaleidžiame – jei tik prisileidžia žmogų, ieškome jai namų.

Sako, roges ruošk vasarą. Būtent būsimos žiemos rūpesčiais šiandien ir gyvena prieglaudos vadovė ir savanorės – reikia įsigyti malkų, kad pakaktų visam šaltajam sezonui. L.Juščienei dėl to neramu – viskas pabrango, malkos taip pat. Reikia nemažai lėšų.

– Malkos – didžiausias mūsų rūpestis. Pažadėjo vieni žmonės šiek tiek duoti. Būtume dėkingi, jei žmonės ir kačių maisteliu paremtų. Jį galima ne tik atvežti pas mus, bet ir nupirkus palikti beveik visose veterinarijos vaistinėse Tauragėje – mus vadovai informuoja apie paliktus lauknešėlius ir susitarę pasiimame, – kalbėjo L.Juščienė.

Dalintis:

About Author

Morta Mikutytė

Naujienų portalo kurjeris.lt redaktorė

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą