Rožinei valdžios vizijai atseikėjo vos 50 tūkst. Eur

Dalintis:

Baigiantis metams Tauragės meras Dovydas Kamiskas paskelbė džiugią žinią – Tauragės multifunkcinės sporto ir kultūros arenos projektas įtrauktas į Valstybės investicijų programą. Tai reiškia, kad dalį arenos statybų valstybė padengs iš šalies biudžeto, o pirmoji paramos suma jau skirta. Šią naujieną mero gerbėjai netrukus išliaupsino it didžiausią savivaldybės laimėjimą. Tačiau kodėl rajono vadovas nutylėjo, kiek paramos 2020 metams Tauragės arenos statyboms Vyriausybė atseikėjo? Atsakymą rasti buvo nesunku: parama juokinga – vos 50 tūkstančių Eur, kai bendra arenos statybų sąmata gali siekti ir 9 mln. Eur. Kai kurie D.Kaminsko oponentai replikuoja, kad už tokią sumą šiemet arenai skirtame sklype tebus įmanoma žemes nustumdyti.

Paramos prašė keliskart

Lapkričio 29-ąją Tauragės meras Dovydas Kaminskas savo paskyroje feisbuke pranešė: „Geros žinios šį penktadienio vakarą! Tauragės multifunkcinės sporto ir kultūros arenos projektas įtrauktas į valstybės investicijų programą! Tai didelis laimėjimas Tauragei! Žinoma, dar reikės nudirbti labai daug darbo, tačiau kaip ten sako: gera pradžia pusė darbo“. Kartu su visuomenei ištransliuota žinute rajono vadovas paskelbė ir nuotrauką – savo darbo kabinete jiedu su Seimo nare Aušrine Norkiene žiūrinėja būsimos arenos vizualizacijos paveikslėlius. Kuo prie šio laimėjimo prisidėjo Tauragėje rinkta parlamentarė, rajono vadovas nepranešė.

Valstybės paramos arenos statyboms Tauragės savivaldybė prašė ne vienerius metus, tačiau prašymus paremti šį didžiulį projektą Vyriausybė vis atmesdavo. 2019 m. rugpjūtį Švietimo srities investicijų projektų atrankos komisija į Valstybės investicijų programą įtraukė keturis papildomus projektus, tačiau Tauragės sporto arenos tarp jų nebuvo. Tauragės investicinis projektas tuomet įvertintas 99 balais, kai, pavyzdžiui, Naujosios Akmenės sporto rūmų atnaujinimo ir sveikatingumo komplekso įrengimo investiciniam projektui komisija skyrė 156 balus. Tauragės savivaldybė, rugpjūtį prašydama Vyriausybės paramos, nurodė, kad bendra arenos investicinio projekto vertė – 6,6 mln. Eur, nors meras D.Kaminskas viešai yra pasvarstęs, kad projektas gali kainuoti net 9 mln. Eur. 

Kitiems – šimtai tūkstančių

Trečiasis bandymas išgauti iš Vyriausybės pažadą paremti Tauragės arenos statybas buvo sėkmingas, mat savivaldybė Vyriausybei pateikė garantiją, kad prie šio projekto prisidės 35 proc. savo lėšų. Tačiau paskelbdamas visuomenei gerąją žinią D.Kaminskas nutylėjo, kiek arenos statyboms, įtraukdama projektą į 2020–2022 metų Valstybės investicijų programą, šiemet skyrė Vyriausybė. 

Lapkričio mėnesį Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos kancleris Tomas Daukantas, kuris yra ir investicijų projektų įgyvendinimo programų atrankos komisijos pirmininkas, Tauragės merui oficialiu raštu pranešė, kad „ministerijos Švietimo srities investicijų projektų (investicijų projektų įgyvendinimo programų) atrankos komisija pakartotinai įvertino Investicijų projektą ir nutarė įtraukti jį į 2020–2022 m. Valstybės investicijų programos projektą, nuo 2020 m. pradėti finansuoti jo įgyvendinimą ir skirti 50 tūkst. Eur 2020 m.“.

Kiek lėšų Tauragės arenos statyboms Vyriausybė skirs vėlesniais metais, neaišku. Švietimo ministerijos kancleris Tauragės savivaldybei pranešė, kad finansavimas priklausys nuo to, kokius maksimalius asignavimų limitus nustatys Finansų ministerija.

Kitoms savivaldybėms, kurių sporto paskirties projektai buvo įtraukti į Valstybės investicijų programą, šiemet pasisekė labiau. Pavyzdžiui, Plungės sporto ir sveikatingumo komplekso statybai atseikėta 100 tūkst. Eur, Vilkaviškio sporto salės rekonstravimui – 700 tūkst. Eur, Šilutės sporto komplekso statybai – 750 tūkst. Eur, Širvintų sporto komplekso įkūrimui – 800 tūkst. Eur, Prienų baseino statybai – net 1,6 mln. Eur.

Tauragės sporto arena bus statoma Bernotiškės g. 11
TK archyvo nuotrauka

Šiemet statybų nepradės

Kodėl tiek mažai atseikėta Tauragės projektui ir ką už 50 tūkstančių eurų galima nuveikti per metus? Kiek truks arenos statybos, jei finansavimo perspektyvos visiškai neaiškios?

Laikinasis savivaldybės Finansų skyriaus vedėjas Ignas Kymantas „Tauragės kurjerį“ informavo, kad 2020 metams iš savivaldybės biudžeto arenos projektinei dokumentacijai rengti numatyta 20 tūkst. Eur. Rajono biudžetą savivaldybės taryba paprastai tvirtina metų pradžioje – sausio ar vasario mėnesį. Vadinasi, iš viso šiemet arenai savivaldybė turės 70 tūkst. Eur.

Tauragės meras D.Kaminskas prieš pat Naujuosius metus telefonu buvo nepasiekiamas. Į „Tauragės kurjerio“ klausimus, kodėl Vyriausybė Tauragės arenos statyboms skyrė tik 50 tūkst. Eur, kiek lėšų buvo prašyta, ką už gautus pinigus planuojama nuveikti 2020-aisiais, kada prasidės arenos statybos darbai, atsakė elektroniniu paštu. Tiesa, ne į visus. Atsakymo, kiek lėšų skirti Tauragė prašė Vyriausybės, taip ir nesulaukėme.

Mero atsakymas: „Šiais metais kėlėme tikslą, kad Tauragės multifunkcinio sporto ir kultūros komplekso projektas būtų įtrauktas į Valstybės investicijų programą ir būtų skirta bent dalis lėšų atsiskaitymui už projektavimo darbus. Ką užsibrėžėme, tą ir pavyko pasiekti. Projektavimo darbai dar nėra baigti, arenos projektą netrukus pristatysime visuomenei. Kol nėra parengtas galutinis techninis projektas, kalbėti apie galutinę projekto vertę sudėtinga. Kitų metų tikslai – baigti projektavimo darbus, suorganizuoti viešųjų pirkimų procedūras ir užtikrinti projekto finansavimą 2021 m. Manau, kad statybos darbai kitais metais dar neprasidės, vykdant tokio masto projektą, vien viešųjų pirkimų procedūros trunka mažiausiai pusę metų“ (atsakymą meras atsiuntė priešpaskutinę 2019 m. dieną).

„Važiuoji ir reikalauji“

Tauragės rajono savivaldybės tarybos narių, nors po ilgų ginčų ir vienbalsiai pritarusių Tauragės sporto arenos statybos projektui, nuomonės apie šį objektą vis dėlto skiriasi iš esmės. Projektui pritariantys valdantieji tikina, kad milijonus kainuosianti sporto arena Tauragei labai reikalinga, joje nemokamai galės treniruotis moksleiviai, opozicija ir „nepartiniai“ abejoja, ar arena kada nors apskritai atsipirks, sako niekaip iš valdančiųjų neišgaunantys informacijos, kiek kainuos šio objekto išlaikymas.

Tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komiteto narys Vilmantas Liorančas, paklaustas, ar žino, kiek Vyriausybė Tauragei 2020 metams skyrė arenos statyboms, atsakė konkrečios sumos nežinantis, tik girdėjęs, kad nedaug.

– Tik žinau, kad nelabai kažkokia didelė suma. Svarbiausia, kad šitas objektas apskritai būtų įtrauktas į Valstybės investicijų programos finansuojamų objektų sąrašą. Dabar buvo prašoma tik lėšų arenos projektavimui. Bet jau kai objektas atsistoja į Valstybės investicijų programą, tada jau Vyriausybė į biudžetus įsitraukia. Ir buvo pats didžiausias žingsnis, kad areną įtrauktų į VIP lėšas ir nepriklausomai, kiek duoda sekantiems metams, nes po to tada važiuoji ir reikalauji, kad reikia vaikams, žmonėms, kad jie tuos milijonus reikalingus skirtų, – Valstybės investicijų programos finansavimo skirstymą paaiškino tarybos narys.

O štai to paties komiteto narys Sigitas Kancevyčius valdančiuosius už sporto areną be skrupulų „kala prie kryžiaus“.

– 50 tūkstančių eurų, kuriuos skyrė Vyriausybė, yra centai lyginant su tuo, kiek iš viso reikės statyboms. Gal todėl iki šiol ir neviešino šitos sumos. Beje, mes, „Nepartinės Tauragės“ atstovai, ne kartą kreipėmės informacijos, kiek kainuos jau pastatytos arenos eksploatavimas, jos išlaikymas, tai ne iš karto, po kelių prašymų, gavome atsakymą, kad arenos šildymas ir elektros išlaidos per metus atsieis nuo 40 tūkst. iki 70 tūkst. Eur. O kai paklausiau, kiek visa kita kainuos, tai atsakė, kad nedaug – keli vadybininkai ir 16 valytojų viską tvarkys. Juokinga. Be abejo, kad daugiau kainuos. Kiekvienas tauragiškis, kuris šildo savo butą ar namą, žino, kiek tai kainuoja. Ir ne tik šildymas, tai stogas prakiuro, apskritai visa priežiūra, kiekvienas pasakys, kad ne 40 tūkstančių areną išlaikyti per metus kainuos, – mano tarybos narys.

S.Kancevyčius įsitikinęs, kad valdantieji neatskleidžia visų su sporto arenos projektu susijusių skaičiavimų, esą jei skaičiai būtų paviešinti, kiltų ažiotažas. Politiko nuomone, į parduotuvę eidamas žmogus žino, kiek jis gali išleisti, o šiuo atveju statybos gali prasidėti neturint pinigų ir net nežinant, ar projektas bus iki galo finansuojamas. Pastačius areną, S.Kancevyčiaus nuomone, nebeliks lėšų mokyklų sporto bazėms atnaujinti, o ką jau bekalbėti apie neasfaltuotus kelius.

***

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, paprašius informacijos, kodėl Tauragės sporto arenos projektui finansuoti 2020 metams buvo skirta tik 50 tūkst. Eur, pagal kokius kriterijus gausiausiai finansuojami panašūs projektai ir kaip buvo įvertintas Tauragės savivaldybės projektas, pažadėjo informaciją pateikti artimiausiomis dienomis.

Dalintis:

About Author

Ramunė Ramanauskienė

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ redaktorė.

Palikite komentarą