Sąvartyną Kaupių kaime pamėgo paukščiai, čia juos vilioja greitai randamas maistas, todėl paukščių kolonijos šioje vietoje vis didesnės. Sparnuočių neatbaido ir garsiniai signalai, jie ne tik lesa, bet ir šiukšlina – lengvas atliekas, plastmasinius kamštelius ir jogurto indelius, išnešioja po aplinkinius laukus. Iš šiukšlynų baidyti paukščių neprivaloma, tik rekomenduojama.
Pasak Tauragės regiono nepavojingų atliekų sąvartyno vadovo Aivaro Pociaus, paukščiai sąvartyno darbininkams netrukdo, o juos išvaikyti sudėtinga. Palyginti su kitais šalies sąvartynais, pasak A.Pociaus, Tauragės sąvartynas nedidelis, todėl atrodo, kad sparnuočių čia labai daug.
– Kaip ir visuose sąvartynuose, šito nesureguliuosime, nes tai gamta. Su technika dirbame, ne su kastuvu, tai paukščiai netrukdo, į akis nepuola. Daugiausiai čia atskrenda kirų, varnų, jau gandrų vaikšto apie dešimt, vasarą čia jų būna daug, – pasakojo sąvartyno vadovas. – Turime garsinius baidytuvus, tačiau jie neefektyvūs, be to, sulaukėme priekaištų, kad baidome kitus žvėris. Šūvio imitacijos garso paukščiai bijo tik trumpam: jį išgirdę pakyla ir už 5 metrų vėl tupia, vėliau dar labiau pripranta – driokstelėjus tik sparnus pakelia.
A.Pocius sako, kad paukščiai ne tik lesa, be ir šiukšlina aplinką. Rūšiavimo linijos paliktas smulkias atliekas, kuriomis perdengiamas atliekų kaupas, jie griebia snapais ir neša į laukus. Sąvartyno vadovas mano, kad paukščių nesulaikytų ir 20 metrų aukščio tvora.
– Paukščiai labai mėgsta plastmasinius butelių kamštelius, jogurto indelius, viską, kas lengva. Jie – nemaži teršėjai, norint nuo jų apsisaugoti, reikėtų stogo. Į tinklus per savaitę įsipainioja 2–3 paukščiai, neretai ligoti ar sužeisti, bet tai natūrali atranka, – mano pašnekovas.
Klaipėdos sąvartynų kaupai perdengiami pelenais, o Tauragės – perrūšiuotomis bioskaidžiomis atliekomis. Uostamiestyje atliekų perrūšiuojama daugiau nei Tauragėje, nes Klaipėda turi rūšiavimo gamyklą.
Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininkas Vitalis Marozas pastebėjo, kad prie sąvartynų dažniausiai sukiojasi kirai, varnos, kovarniai ir krankliai, kuriems nebūdingas specialus racionas, šie paukščiai minta supuvusiu maistu ar gaišenomis.
– Žmonės kartais supainioja kirus su žuvėdromis. Kirai balti, prie sąvartynų žuvėdrų tikrai nebūna, nes jos gyvena prie vandens ir minta tik žuvimi. Lietuvoje pamatyti žuvėdras – retas atvejis. O kirai visaėdžiai, sąvartynuose jie paprastai ieško lengvo maisto, – kalbėjo V.Marozas.
Inspekcijos vadovas sako, kad kartu su maistu paukščiai sąvartynuose praryja ir smulkių atliekų, bet nuo to jų neapsaugosi. Pasak V.Marozo, jei sąvartynuose nebūtų maisto atliekų, nebūtų ir paukščių. Daug maisto atliekų, V.Marozo nuomone, rodo, kad Tauragės regione žmonės gerai gyvena.
Pasak V.Marozo, baidyti paukščių iš sąvartynų neprivaloma, tik rekomenduojama. Vieni sąvartynai Lietuvoje naudoja garsinius signalus, kiti net įveisia plėšriųjų paukščių. Manoma, kad paukščiai gali pernešti įvairias ligas, todėl šiukšlynuose jie nelaukiami.