fbpx

Tarybos narė bjaurią dėmę „plausis duše“

Dalintis:

Penkias dienas tylėję, Tauragės radijo, iš kurio interneto prieigos apie įvairius Tauragės įstaigų vadovus lapkritį buvo rašomi šmeižikiški komentarai, direktorius Valdas Latoža ir jo žmona, Tauragės rajono savivaldybės tarybos narė Rima Bandzinaitė-Latožienė antradienį prabilo – viešai atsiprašė tų, kuriuos šie komentarai įskaudino. Atsiprašė, bet kaltės išsigynė – kalta, pasirodo, aplinka. Toks pagraudenimas neįtikino R.Bandzinaitės kolegų – Švietimo komiteto narių: šie pareikalavo pirmininkės atsistatydinti. Tačiau įgyvendinti ambicingo plano opozicinių partijų atstovams nepavyko – valdantieji iš jų reikalavimo išsijuokė.

IP adresas – Tauragės radijo

Skaitytojams primename, jog prieš pat didžiąsias metų šventes Tauragės apskrities vyriausiasis policijos komisariatas nustatė, kad iš „Tauragės“ viešbutyje, Vytauto gatvėje, veikiančio Tauragės radijo IP adreso buvo rašyti interneto komentarai, kurie galėjo apšmeižti ne vienos Tauragės įstaigos vadovus ir jų šeimų narius. Į policiją dar pernai lapkritį kreipėsi Tauragės moksleivių kūrybos centro direktorė Jolanta Kazlauskienė ir jos vyras Tauragės muzikos mokyklos vadovas Robertas Kazlauskas.

„Tauragės kurjeriui“ paviešinus šį faktą, kilo ažiotažas – nors Tauragės radijo vadovas Valdas Latoža į žurnalistų klausimus neatsakinėjo, jo žmona situacijos taip pat nekomentavo, meras Dovydas Kaminskas viešai pareiškė tikįs, kad Tauragės radijo direktorius išsiaiškins, kas šmeižikiškus komentarus rašė, ir kaltuosius paviešins.

Į klausimus neatsakinėja

Antradienį, prieš pat 14 val. turėjusį vykti Tauragės savivaldybės tarybos Švietimo komiteto, kuriam vadovauja Rima Bandzinaitė-Latožienė, posėdį, V.Latoža paviešino viešą atsiprašymą ir pažadą įvardyti konkrečius už šmeižikiškų komentarų rašymą atsakingus asmenis, tačiau pats kaltės išsigynė. Esą kaltas ne jis ir ne radijo darbuotojai, o kiti tauragiškiai. Tai jie rašę bjaurius komentarus.

„2019 m. lapkričio mėnesį iš Tauragės radijui priklausančios laisvos interneto prieigos (Wi-Fi), buvo rašomi įžeidžiančio turinio komentarai. Interneto prieiga buvo laisvai pasiekiama Pilies aikštėje, automobilių aikštelėje ir pastate, kuriame yra Tauragės radijo biuras. Atlikome vidinį tyrimą, kalbėjomės su darbuotojais ir norime atsakingai pranešti, kad tokio turinio komentarai nebuvo rašomi mūsų įmonės darbuotojų ar jos aplinkos. Labai atsiprašome nukentėjusių ir visų tauragiškių, todėl dėsime visas pastangas ir bendradarbiausime su visomis institucijomis, kad ši nemaloni situacija būtų kuo greičiau išsiaiškinta ir įvardyti konkretūs už tai atsakingi asmenys.

Šiuo metu ėmėmės prevencinių priemonių, kad atviras ir visiems prieinamas, mūsų biuro interneto ryšys būtų maksimaliai apsaugotas ir neprieinamas pašaliniams žmonėms“ (kalba netaisyta, – red.), – rašoma Tauragės radijo antradienio naujienų skiltyje.

Tauragės radijo direktoriaus V.Latožos pasiteiravome – kuri įmonė šiai žiniasklaidos priemonei teikia interneto paslaugą, kiek laiko įmonės interneto prieiga buvo vieša, tai yra neapsaugota slaptažodžiu (ar nuo pat įmonės gyvavimo pradžios prieš aštuonerius metus) ir kokiu būdu bus siekiama išaiškinti kaltus asmenis – ar radijas dėl to kreipsis į teisėsaugos institucijas? V.Latoža į klausimus neatsakė.

Pažadėjo kaltininkus nustatyti

Jei tikėtume tuo, ką viešoje erdvėje paskelbė Tauragės radijo vadovas, šmeižikiški komentarai galėjo būti parašyti pašalinių asmenų Pilies aikštėje ar automobilių stovėjimo aikštelėje greta „Tauragės“ viešbučio. Situacija iš pirmo žvilgsnio atrodo mažų mažiausiai keista – komentarai iš Tauragės radijo IP adreso buvo rašomi lapkričio pabaigoje kelis vakarus iš eilės, apie 18, 19 valandą, tai yra tuo metu, kai sutemus Pilies aikštėje mažai kas lankosi, vaikštinėja ar sėdinėja ant aplijusių suolelių. Tokiu atveju kažkas, turintis tikslą apšmeižti konkrečius asmenis, kas vakarą ar keletą kartų per dieną turėjo specialiai atvažiuoti ar ateiti prie viešbučio, tikslingai prisijungti prie radijo IP adreso ir pilti patyčias apie Moksleivių kūrybos centro direktorę, jos šeimos aplinką, kitų švietimo įstaigų vadovus ir net dvasininkus. Ne mažiau keista ir tai, kad įmonė savo interneto prieiga, už kurią moka įmonės lėšomis, leidžia naudotis visiems, kai Pilies aikštėje nemokamą internetą visuomenei jau ir taip teikia Tauragės kabelinė televizija. Dar keisčiau, kad tokį dosnumą demonstruoja įmonė, kurios darbuotojų vidutinis atlyginimas, kaip skelbiama viešojoje erdvėje, nesiekia nė 300 Eur iki mokesčių.

Tokia ar panašia versija Švietimo komiteto pirmininkė R.Bandzinaitė antradienį bandė įtikinti savo kolegas komiteto narius, susirinkusius svarstyti 2020 metų Tauragės rajono biudžeto. Vos pradėjus posėdį, komiteto pirmininkė paprašė tarti „keletą žodžių“ ir perskaitė kiek papildytą Tauragės radijo pranešimą. R.Bandzinaitė pranešė, kad šiuo metu vieša Tauragės radijo interneto prieiga yra užkoduota, ir čia pat pareiškė:

– Dedame visas pastangas, kad kaltinimai ir kaltininkai būtų nustatyti.

Efremos Bitinienės, Roberto Piečios, Sigito Kancevyčiaus ir Stasio Lapės ryžtas atstatydinti Švietimo komiteto pirmininkę Rimą Bandzinaitę valdančiųjų buvo sumaltas į miltus.
Arnoldo Vydmanto nuotrauka

Nieko nelaukusi komiteto pirmininkė jau ketino pereiti prie darbotvarkės klausimų, tačiau už akių jai užbėgo keturi komiteto nariai – Efrema Bitinienė, Sigitas Kancevyčius, Stasys Lapė ir Robertas Piečia. S.Lapė pranešė esąs įpareigotas perskaityti viešą pareiškimą. Jį pasirašę komiteto nariai pareikalavo R.Bandzinaitės nusišalinti nuo Švietimo komiteto pirmininkės pareigų, kol bus konkrečiai įvardyta tauragiškius šmeižusio asmens tapatybė.

– Mes, Švietimo, kultūros ir sporto komiteto nariai, netoleruojame galimų minėtų asmenų (R.Bandzinaitės ir V.Latožos, – red.) veiksmų, vertiname tai ne tik kaip padarytą moralinę žalą, bet ir metamą amoralaus, nepagarbaus elgesio šešėlį ne tik mūsų komitetui, Tauragės rajono savivaldybės tarybai, merui, mūsų krašto savivaldai, bet ir Tauragės kultūros centrui, kultūros darbuotojų bendruomenei bei Tauragės apskrities regioninei kultūros tarybai (šiai tarybai priklauso ir V.Latoža, ir R.Bandzinaitė, – red.), – konstatavo S.Lapė.

R.Bandzinaitė: „Plausiuosi duše atsistojusi“

Tačiau toks viešas pagąsdinimas nei R.Bandzinatės, nei valdančiųjų flango neišgąsdino. Koalicijos narės ginti stojo ne tik komiteto narys Vilmantas Liorančas, pareiškęs, kad kalto asmens šioje istorijoje nustatyti nepavyks, nes patikrinti reikėtų apie 10 tūkstančių vartotojų, kurie Pilies aikštėje galėjo prisijungti prie radijo interneto prieigos, be to, jo nuomone, į teismą reikėtų paduoti policiją, kad ši atskleidė, iš kur buvo rašomi komentarai, Tomas Alijošius, iki tol nieko apie jokius komentarus iš radijo IP negirdėjęs ir manantis, kad apskritai diskutuoti šia tema neverta, vicemerė Virginija Eičienė, pareiškusi, kad kalbėti apie tai nėra laiko, ir net posėdį stebėjęs meras Dovydas Kaminskas. E.Bitinienės paprašytas išsakyti šiuo klausimu savo nuomonę, rajono vadovas atsikirto replika, esą ji atlieka bereikalingą žurnalistinį tyrimą. R.Bandzinaitė netruko pasigauti V.Liorančo mintį, kad asmens ar asmenų, rašiusių šmeižikiškus komentarus, nustatyti neįmanoma (nors prieš penkias minutes tvirtino, kad kalti asmenys bus įvardyti), todėl reikalo atsistatydinti nemato. Esą jei kas nors dėl komentarų įsižeidė, tegu teisybės ieško teisme, kad komentarus rašė ji, juk niekas neįrodė. Deja, niekas taip ir nepasiūlė, kad patikrinti, ar šie tikrai nerašė komentarų, užtektų R.Bandzinaitės ir V.Latožos telefonus, jie ir patys turėtų būti tuo suinteresuoti, visai nebūtina tikrinti tūkstančių tauragiškių mobiliosios įrangos.    

Švietimo komiteto pirmininkės atstatydinimo klausimas į posėdžio darbotvarkę liko neįtrauktas, nes atsistatydinti R.Bandzinaitės pareikalavę komiteto nariai taip ir nesugebėjo jo suformuluoti. Skambų reikalavimą pareiškusiems komiteto nariams teko nuleisti galvas. S.Lapė R.Bandzinaitei liūdnai pacitavo amžiną atilsį kunigą Kazimierą Vasiliauską:

– Viename iš paskutinių interviu žurnalistai jo paklausė, kokią jis mato Lietuvos perspektyvą. Jis atsakė: „Turtuomenė Lietuvoje greitai susikūrė, bet va bėda – šviesuomenės teks palaukti“. O mes pagalvosim, ką daryti toliau, nes tą dėmę jūs turėsite nusiplauti.

Į šiuos žodžius komiteto pirmininkė atrėžė:

– Tai ir lukterkit (šviesuomenės, – red.). O dėmę aš ir nusiplausiu, patikėkit, čia mano reikalas. Ar žiūrėsit, kaip plausiuosi duše atsistojusi?

Švietimo komiteto pirmininkė Rima Bandzinaitė ir jos pavaduotoja vicemerė Virginija Eičienė oponentų reikalavimą atmetė kaip bereikalingą laiko gaišinimą

Dalintis:

About Author

Ramunė Ramanauskienė

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ redaktorė.

Palikite komentarą