fbpx

Tauragėje atidarytas pirmasis regione vyrų krizių centras

Dalintis:

Probacijos tarnyboje savanoriavęs, priklausomybių turinčius žmones konsultuojantis Žydrūnas Stumbra neria į dar vieną veiklą. Atidarytas pirmasis ir regione vienintelis Tauragės vyrų krizių centras. Jis įkurtas Ž.Stumbros iniciatyva, kad vyrams būtų kur kreiptis pagalbos ir patarimo.

Žydrūnas Stumbra tauragiškiams jau žinomas kaip priklausomybių konsultantas. Jam teko dirbti su Lietuvos probacijos tarnyba, taip pat su Tauragės moters užimtumo ir informacijos centru.

– Pradėjau kabineto vyrų krizių centrui ieškoti prieš dvejus metus, bet vis neradau. Tada gavau postūmį iš Nijolės Meilutienės (Tauragės moters užimtumo ir informacijos centro vadovė, – red.) – tai darai ar ne? – prisiminė pašnekovas. – Šis kabinetas buvo baisus, neremontuotas ir niekas jo nenorėjo. Paskui suremontavo. Apžiūrėjau ir išsinuomojau. Parsinešiau stalą, spintelę, bet buvo nejauku. Galiausiai radau kėdžių, paveikslą, gėlių.

Šiuo metu nedideliame kabinete už rašomojo stalo stovi kavos staliukas ir dvi kėdės, jaukumą kuria žaliuojantys augalai – erdvė neformaliam, konfidencialiam pokalbiui su pagalbos atėjusiu žmogumi.

Žydrūnas Stumbra pasakojo lankęs kursus ir Probacijos tarnyboje vedęs grupinius susitikimus dėl agresijos ir smurto baustiems vyrams. Ne kartą pagelbėjo ir priklausomybių turintiems žmonėms. Studijavo socialinį darbą, todėl vyrų krizių centras – natūrali išsilavinimo tąsa.

– Seniai apie tai galvojau. Tik tada dar neturėjau jokio supratimo apie projektus, kaip viskas įgyvendinama, man viskas buvo nauja. Vyrų krizių centro niekur aplink nėra. Kad studijos nenueitų veltui, nusprendžiau bandyti, – kalbėjo Ž.Stumbra. – Visuomenėje daug stereotipų: kad vyrai neverkia, kad jie viską turi spręsti patys, negali dejuoti. Visuomenė mums užkėlusi kartelę. Bet gal jie nenori kalbėti namuose, gal ten turi nesutarimų? Tada ima galvoti, kad niekas jų nesupranta, neužjaučia, nepalaiko ir eina į garažą. Ką ten gali patarti? Tačiau ten žmogus jaučiasi suprastas. Jei namo grįžta pavartojęs, gali ir skandalą sukelti – o tada jau ir tarnybos įsikiša, įsisuka chaosas. Vis dėlto iš kiekvienos situacijos yra išeitis.

Anot specialisto, išgėrinėti pradedama dėl kylančių sunkumų, problemų, apie kuriuos tiesiog nėra su kuo pasikalbėti. Tai lengviausias būdas numalšinti stresą, bent trumpam užsimiršti. O priimti sprendimams reikia drąsos.

– Žmonės kartais bijo eiti pas psichiatrą, psichologą, nes, kaip patys sako, nėra kvaili. Ypač vyrai sako – tau reikia, tu ir eik. Tačiau kažkoks kirminas iš vidaus graužia, slegia ir tai tęsiasi, kol pradeda vartoti alkoholį ar šeimoje pradeda smurtauti. Ką daryti, kad to nebūtų? Nuo 2015 metų savanoriavau Probacijos tarnyboje, 2018 metais mokiausi specialios programos metodų. Galiu padėti rasti sprendimo būdus be smurto, – kalbėjo vyrų krizių centro Tauragėje įkūrėjas, įsitikinęs, kad dažnai problemos užgriūva ne po vieną, o kompleksiškai.

Pašnekovo tvirtinimu, smurtas šeimose prasideda anksčiau, nei visuomenė pastebi mėlynes po akimis. Jo įsitikinimu, socialiniams darbuotojams būtini mokymai, kaip atpažinti agresiją jos pradžioje, ką galima padaryti įvairiose situacijose. Ž.Stumbra mano, kad vyrui susitikimas su konsultantu vyru gali būti artimesnis pasirinkimas, viliantis, kad bus ne tik išgirstas, bet ir suprastas.

Vyrų krizių centre pagalbos gali tikėtis ne tik vyrai. Ž.Stumbra pasiryžęs teikti pagalbą visiems jos reikalingiems. Pamažu telkiama ir komanda, kuri galėtų pasiūlyti platesnio spektro pagalbą. Savo paramą jau pasiūlė teisininkė ir psichologė.

– Aš darbo nebijau. Jei savo rankomis pasistačiau namuką, tai ir čia susitvarkysiu. Jau ir apie gėlių laistymą pasiskaičiau, – šmaikštavo Ž.Stumbra prieš pat vyrų krizių centro atidarymą.

Tauragės vyrų krizių centras įkurtas Vasario 16-osios g. 6, 105 kabinete. Gyventojus, kuriems reikalinga pagalba, konsultacijos ar patarimai, Ž.Stumbra ragina paskambinti tel. 8 690 85 850 ir susitarti dėl susitikimo laiko. Konsultacijos nemokamos.

Dalintis:

About Author

Morta Mikutytė

Naujienų portalo kurjeris.lt redaktorė

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą