Vaiko teisių gynėjams svarbiausia, kad šeimose vaikai būtų saugūs ir mylimi

Dalintis:

Tauragės vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistai šiemet reagavo į kelis šimtus pranešimų dėl galimos vaikų nepriežiūros. Jie budi nuolatos, bet kuriuo paros metu kartu su policijos pareigūnais vyksta į šeimas ginti nepilnamečių interesų. Vaiko teisių gynėjų pagrindinė funkcija – ne paimti vaiką iš šeimos, o užtikrinti jo teisę augti šeimoje, kuri geriausiai gali patenkinti jo poreikius. Skyriaus vedėja Birutė Sragauskienė sako, kad jei vaikas nelaimingas, skriaudžiamas, patiria smurtą, kokia bebūtų šeima – pasiturinti ar ne, vaikui skauda vienodai.

Pasak Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos Tauragės apskrities Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjos Birutės Sragauskienės, 2021 m. gegužės paskutinių dienų duomenimis, nuo metų pradžios skyrių pasiekė 278 pranešimai apie galimus vaiko teisių pažeidimus Tauragės rajone, Jurbarko rajone – 335, Šilalės rajone – 145, Pagėgiuose – 80. Skyriaus specialistai susitiko ir bendravo su visais nepilnamečiais, dėl kurių galimai pažeistų teisių buvo skųstasi. Skelbiama, kad pagal 98 pranešimus pažeidimų nenustatyta.

Skyriaus vedėja pasakojo, kad vaiko teisių pažeidimų nagrinėjimo metu betarpiškai bendraujama su nepilnamečiais, išklausomi tėvų paaiškinimai, pildomi teisės aktų numatyta tvarka atitinkami dokumentai. Anot B.Sragauskienės, specialistai į pranešimus apie galimus vaiko teisių pažeidimus reaguoja visą parą, tad tikriausiai šeimų, su kuriomis tenka jiems bendrauti, nebestebina, kai kartu su policijos pareigūnais atvyksta ir vaiko teisių gynėjai, ir visai nesvarbu, ar tai būtų dienos metas, laikas po darbo valandų ar šventinė diena. Po darbo valandų, savaitgaliais ir švenčių dienomis į įvykius reaguoja skyriaus specialistai-budėtojai.

– Dažniausiai vaiko teisės pažeidžiamos dėl tėvų alkoholio vartojimo, neblaivių tėvų konfliktų, kai mažamečiai vaikai paliekami vieni ar šeimoje smurtaujama. Dar daugiau vaikų patiria psichologinį smurtą. Vaiko savijautai pastovus psichologinis smurtas ne mažiau skaudesnis negu fizinis, – kalbėjo vaikų teisių specialistė. – Daugiausiai pranešimų gaunama iš policijos, neretai apie galimus vaiko teisių pažeidimus informuoja ir fiziniai asmenys, ugdymo įstaigų bei kitų institucijų atstovai. Melagingų iškvietimų pasitaiko labai retai. Primename, kad už tai gali būti taikoma administracinė atsakomybė.

Vaiko nepriežiūra – viena smurto prieš vaiką formų. Nepriežiūra gali pasireikšti fiziniu vaiko apleidimu, kai neužtikrinama saugi aplinka, nesirūpinama jo mityba, apranga. Vaiko nepriežiūrai priskiriamas tėvų ar globėjų atsisakymas suteikti vaikui reikalingas medicinos, socialines ir psichologines paslaugas. Taip pat nepriežiūra gali pasireikšti emociniu apleidimu, kai su vaiku nebendraujama, neskiriama jam pakankamai dėmesio, nesidomima jo interesais, kai nesirūpinama vaiko išsilavinimu, socializacija.

– Skurdas ir sunkios gyvenimo sąlygos dėl objektyvių priežasčių nelaikomi nepriežiūra. Mūsų pastebėjimu, visuomenė darosi vis aktyvesnė ir informuoja Vaiko teisių apsaugos skyrių, teisėsaugos institucijas apie galimus vaiko teisių pažeidimus. Vaiko teisių gynėjų pagrindinė funkcija – ne paimti vaiką iš šeimos, o užtikrinti vaiko teisę augti šeimoje, kuri geriausiai gali patenkinti vaiko poreikius, – neabejoja B.Sragauskienė. – Kiekvienas galime klysti, tačiau kiekvienas turime teisę ir ištaisyti klaidas, siekdami, kad vaikai jaustųsi saugūs ir ramūs prižiūrimi pačių brangiausių žmonių – tėvų ar kitų įstatyminių atstovų. Galime pasidžiaugti, kad turime šeimų, kurioms su specialistų pagalba pavyksta įveikti šeimą užklupusius sunkumus ir toliau gyventi drauge.

Paklausta, ar vis dar gyvas stereotipas, kad labiausiai kenčia vaikai, augantys vargingiau gyvenančiose šeimose, o pasiturinčiose – ne, skyriaus vedėja sako, kad to patvirtinti kaip stereotipo negali – jeigu vaikas nelaimingas, skriaudžiamas, patiria smurtą, kokia bebūtų šeima – jam skaudės vienodai.

Tauragės apskrities vaiko teisių apsaugos skyrius visus rajono gyventojus, didelius ir mažus,  sveikina su neseniai minėta Tarptautine vaikų gynimo diena ir linki visiems kantrybės, supratingumo, svarbiausia, kad vaikai jaustųsi saugūs ir mylimi. Vaiko teisių specialistai kviečia gyventojus bendradarbiauti.

Dalintis:

About Author

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ žurnalistė

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą