Dviem naujais potvarkiais balandžio 29-ąją Tauragės meras Dovydas Kaminskas Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento nurodymu papildė kolektyvinės apsaugos statinių ir priedangų sąrašus. Pirmą kartą per visą šalies nepriklausomybės istoriją į priedangų sąrašą įtraukti ir 12 daugiabučių namų. Visi jie – Tarailių mikrorajone. Paaiškėjo, kad Tauragėje yra greičiausiai vienintelė vieta, kur iš daugiabučio rūsio įrengtu požeminiu tuneliu pro specialiai įrengtą liuką ekstremalios situacijos atveju būtų galima išsikapstyti į žemės paviršių. Tačiau ar iš viso saugu būtų slėptis ar bent prisiglausti pastatuose, kuriuos gyventojams nurodo savivaldybė?
Priedanga ir KAS – kuo skiriasi?
Posakis – nori taikos, ruoškis karui šių dienų kontekste tapo kaip niekad aktualus. 2022 metų gruodį meras Dovydas Kaminskas buvo patvirtinęs du tuomet dar visai naujus priedangų ir kolektyvinės apsaugos pastatų sąrašus. Tuomet Tauragėje ir kaimiškosiose gyvenvietėse buvo numatyta 20 kolektyvinės apsaugos statinių ir 11 priedangų. Visos šios vietos buvo visuomeninės paskirties pastatai – vaikų darželiai, mokyklos, kultūros namai.
Šių metų balandžio 29-ąją meras pasirašė du potvarkius, kuriais šie sąrašai atnaujinti. Nuo šiol oficialiai Tauragės mieste yra 22 kolektyvinės apsaugos statiniai ir 30 priedangų.
Kas yra kolektyvinės apsaugos statiniai ir priedangos, kuo šios vietos skiriasi ir kuo gali pagelbėti ekstremalios situacijos metu? Kaip skelbia Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas, kolektyvinės apsaugos statiniai skirti laikinam gyventojų prieglobsčiui saugantis nuo žalingo aplinkos poveikio ir evakuotų gyventojų apsaugai ekstremaliųjų situacijų ar karo metu. Įprastomis gyvenimo sąlygomis tokie statiniai naudojami įvairiems visuomenės poreikiams, o ekstremaliųjų situacijų metu juos galima pritaikyti gyventojams apsaugoti nuo atsiradusių gyvybei ar sveikatai pavojingų veiksnių. Dažniausiai tokie statiniai yra mokyklos, kultūros, sporto centrai. Tokie pastatai privalo būti pažymėti specialiu ženklu – mėlynu trikampiu oranžiniame fone.
Priedanga skirta trumpalaikei (iki kelių valandų) apsaugai kilus oro pavojui, nuo tiesioginio ir netiesioginio apšaudymo grėsmės karinės agresijos metu (nuo netiesioginių atakų
iš orlaivių, raketų, artilerijos ugnies, nuo skeveldrų, nuolaužų, sprogimo smūgio bangų, atsitiktinių kulkų). Išgirdus civilinės saugos signalą „Oro pavojus“, gyventojams rekomenduojama kuo skubiau susirasti specialiuoju ženklu – (geltonas fonas su užrašu „Priedanga“) pažymėtą artimiausią priedangą arba daubą, griovį, požeminę pėsčiųjų perėją, tunelį, rūsį ir ten pasislėpti. Priedangai tinkamos gyvenamųjų daugiabučių, visuomeninės, laisvalaikio, pramogų paskirties statinių ar atskirai įrengtos požeminės automobilių stovėjimo aikštelės, garažai, rūsiai, technologiniai, transporto ir pėsčiųjų tuneliai, įmonių, sporto įstaigų sanitarinės buitinės patalpos (rūbinė, dušas, rūsys), nedegių medžiagų sandėliai.
Rūsių saugumu abejoja
Kolektyvinės apsaugos statiniais mero potvarkis skiria visas Tauragės miesto mokyklas, mokyklų pastatus Lauksargiuose, Tarailiuose, Baltrušaičiuose, Batakiuose, Žygaičiuose, Skaudvilėje, Tauragės parapijos namus, du vaikų darželius, Tauragės kultūros rūmus ir keletą kitų visuomeninių pastatų.
Priedangų sąraše daugiau nei kolektyvinės apsaugos pastatų ir dauguma jų – Tauragės mieste. Kai kurie pastatai dubliuojasi – tai taip pat mokyklos, darželiai. Į sąrašą įtraukta ligoninė, Tauragės pirminės sveikatos priežiūros centras, veterinarijos stoties pastatas ir 12 daugiabučių gyvenamųjų namų. Visi jie – Tarailių mikrorajone ir visi priklauso daugiabučių namų bendrijai „Remeks“.
Kodėl į priedangų sąrašą įtraukti tik Tarailių daugiabučiai? Bendrijos „Remeks“ vadovas Albinas Stasiulis to nežino, prisiminė, kad į Tarailius buvo atvažiavusi savivaldybės atstovė, apžiūrėjo namų rūsius, o bendrija sutiko, kad šie daugiabučiai būtų įtraukti į priedangų sąrašą. A.Stasiulis šių eilučių autorei aprodė keleto Liepų tako daugiabučių rūsius. Bendrijos pirmininko nuomone, gyventojų gąsdinti dėl karo grėsmės nereikia, tačiau ruoštis jai būtina. Bendrija „Remeks“ prižiūri 15 Tarailių mikrorajono daugiabučių. Visi jie statyti apie 1960–1970 metus, visi su rūsiais ir tik viename name nuo tarybinių laikų įrengtas specialus tunelis. A.Stasiulis šių eilučių autorę nuvedė į tą vietą.
– Iš šio namo rūsio tunelis po žeme tęsiasi keliasdešimt metrų. Va čia metalinis liukas, pro jį žmonės turėtų galimybę išlipti į paviršių, jei atsitiktų taip, kad namas sugriūtų. Tačiau tai vienintelė tokia vieta mūsų mikrorajone, kad tokių būtų daugiau Tauragėje, negirdėjau, – kalbėjo A.Stasiulis.
Bendrijos vadovas patikino, kad vos tik gavo žinią iš savivaldybės išsiaiškinti, kiek daugiabučių rūsių būtų tinkami pasislėpti žmonėms, tuoj pat ėmėsi veiksmų – laiptinėse iškabino skelbimus, kad gyventojai atlaisvintų bendrąsias rūsių patalpas. Daugelis gyventojų tą ir padarė, tačiau su kai kuriais susitarti nelengva.
– Dabar dar kartą kreipsimės į gyventojus, kad išsineštų iš bendrų patalpų savo daiktus, kitu atveju juos išnešime mes, – patikino A.Stasiulis.
Bendrijos „Remeks“ pirmininkas patikino kalbėjęs su gyventojais apie priedangas jų namų rūsiuose, tačiau žmonės abejoja, ar šios vietos ekstremalios situacijos atveju tikrai būtų saugios.
– Žmonės sako, kad neitų slėptis į rūsius, geriau jau bėgtų lauk, mano, kad saugiausia būtų miškuose. Padėtis Tauragėje tokia – oficialių slėptuvių nėra. Tačiau ir tuose rūsiuose neaišku kaip būtų, juk ir vandens ten turi būti, ir apie tualeto reikalus reikia pagalvoti, tie bendri koridoriai labai siauri, kiek gi ten išbūsi, – svarstė bendrijos „Remeks“ vadovas.
Tarailių mikrorajone ne visi daugiabučiai penkiaaukščiai, daugelis dviejų ar trijų aukštų. Bevaikštinėdami su bendrijos pirmininku pasidžiaugėme, kad aplinka gražiai tvarkoma, jau dabar visas mikrorajonas paskendęs gėlėse, automobilių stovėjimo aikštelės gerokai erdvesnės nei miesto centre ar Žalgirių mikrorajone, o žaliosios vejos gražiai nušienautos. Pasak A.Stasiulio, Tarailių mikrorajonas pastaraisiais metais labai išpopuliarėjo.
– Jei tik atsiranda kas čia parduoda butą, tai nuperka labai greitai, per keletą valandų, – patikino bendrijos vadovas.
Arenoje jokių slėptuvių nebus
Už gyventojų civilinę saugą Tauragėje atsakinga savivaldybės parengties pareigūnė Vita Marozienė, paklausta, kodėl į priedangų sąrašą įtraukti tik Tarailių mikrorajono daugiabučiai, informavo, kad visoms Tauragės miesto daugiabučius administruojančioms bendrijoms buvo išsiųstas kvietimas, kad per gyventojų susirinkimus aptartų šį klausimą.
– Atsiliepė tik „Remeks“ bendrija, kad jie norėtų įsitraukti. Butų ūkis truputį palaiko šią mintį, mes apie tai kalbėjom. Bet kadangi šitą sąrašą reikėjo atnaujinti iki balandžio 30 dienos, jie tiesiog nespėjo. Butų ūkio apimtys didelės, labai daug namų. Todėl palikom šitą klausimą tolimesnei ateičiai, – kalbėjo savivaldybės atstovė.
Pasak V.Marozienės, visas priedangas būtina pažymėti specialiaisiais ženklais, išspręsti ir daugiau jų įrengimo klausimų. Esą kiti miestai daugiabučius į priedangų sąrašą įtraukė be gyventojų sutikimo, todėl jau ne vienoje savivaldybėje kilo žmonių pasipiktinimas.
– Mes nenorėjom daryti labai greitai ir masiškai, žiūrėsim po truputį, ką būtų galima pagerinti, – patikino V.Marozienė.
Tačiau kiek saugu būtų slėptis daugiabučių rūsiuose? Į šį klausimą gyventojams savivaldybės atstovė V.Marozienė atsakytų taip:
– Jeigu bute ar gatvėje žmonėms tokiu atveju būtų saugiau, tada galima siūlyti šitaip. Kadangi mes Tauragėje neturime geresnių vietų, tai siūlome tokį variantą, – kalbėjo savivaldybės parengties pareigūnė.
Paklausta, ar Tauragėje statomoje arenoje numatyta priedanga gyventojams, V.Marozienė atsakė, kad situaciją dėl naujojo statinio žino, tačiau komentaro patarė kreiptis į Statybos skyrių.
Statybos skyriaus vedėjas Faustas Sragauskas, pasiteiravus dėl arenos, ar joje numatyta priedanga ekstremaliųjų situacijų atveju, informavo, kad arenos projektas buvo kurtas jau senokai, dar prieš karą Ukrainoje, todėl jokių priedangų ir rūsių, kur žmonės galėtų bent laikinai pasislėpti, šiame pastate nenumatyta, nors pagal dabartinius reikalavimus statomuose naujuose pastatuose priedangas įrengti jau privaloma.