fbpx

Laisvės kelio išvakarėse – A.Lukašenkos bandymas įbauginti

Dalintis:

Jau rytoj daugiau nei 100 tauragiškių dalyvaus Baltarusijos palaikymo akcijoje „Laisvės kelias“. Organizatoriai tikisi sulaukti apie 50 tūkstančių į gyvą grandinę nuo Vilniaus iki Medininkų memorialo susijungsiančių žmonių.

Neatmetama, kad būtent todėl Baltarusijos lyderis Aliaksandras Lukašenka šiandien pareiškė įvedantis šalyje aukščiausiojo lygio kovinę parengtį.

Autobusais iš visos Lietuvos žmonės bus vežami į Laisvės kelią. Iš Tauragės pajudės vienas 52 vietų autobusas. Dalis palaikymo akcijos dalyvių užsiregistravo savarankiškai ir keliaus nuosavais automobiliais.

Tauragės rajono meras Dovydas Kaminskas į „Laisvės kelią“ sekmadienį išvažiavo autobusu kartu su 50 tauragiškių.

– Autobusas pilnas. Ir maži, ir vyresni. Visi važiuojame kartu. Kai būsime vietoje, pasidalinsime nuotraukomis, – sakė meras.

Bandymas įbauginti

Šeštadienį, lankydamasis karinėse pratybose, kurios nesuderinus su kaimyninėmis šalimis vyksta Gardine, netoli Lietuvos sienos, A.Lukašenka pareiškė pirmą kartą per ketvirtį šimtmečio priėmęs sprendimą – įvesti aukščiausiojo lygio kovinę padėtį. „Matome rimtą NATO pajėgų judėjimą betarpiškai arti prie mūsų sienų Lenkijos ir Lietuvos teritorijoje“, – sakė Baltarusijos prezidentas. Penktadienį A.Lukašenka pareiškė, kad šaliai iškilo karinės intervencijos per vakarinę sieną grėsmė, siekiant „atkirsti“ Gardino apskritį. „Nes jos [Vakarų šalys] išsikėlė tikslą visų pirma atkirsti šią teritoriją – Gardino. Jau ir Lenkijos vėliavas neseniai iškėlė“, – sakė 26-erius metus Baltarusiją valdantis A.Lukašenka. Rugpjūčio 9-ąją vykusius prezidento rinkimus ir šalies opozicija, ir Vakarų šalys laiko suklastotais.

Apsiaustos tvirtovės įvaizdis

Politologas Linas Kojala, komentuodamas susidariusią situaciją, „Tauragės kurjeriui“ teigė:

– Manau, Lukašenka bando kurti apsiaustos tvirtovės įvaizdį kryptingai sakydamas tai, ką jau kartoja ne vieną kartą – apie užsienio šalių kišimąsi į Baltarusijos vidaus politikos procesus, apie grėsmes, kurios kyla iš NATO valstybių. Manau, kad jo žinutė šiandien pirmiausia buvo skirta Baltarusijos gyventojams, o ne kaimyninėms šalims. Lietuvai tiesiogiai tai tikrai daug nereiškia. Visi puikiai supranta, kad Lukašenkos įvardintos grėsmės neturi jokio pagrindo ir tai yra bandymas nukreipti dėmesį nuo to, kas vyksta jo paties šalyje, – sakė politologas.

Paklaustas, ar A.Lukašenkos sprendimą galėjo lemti rytoj vyksianti Baltarusijos palaikymo akcija, L.Kojala tikino, kad tai tik viena sprendimą lėmusių aplinkybių.

– Tokios iniciatyvos, kaip „Laisvės kelias“, faktas, kad Baltarusijoje iki šiol daugybė žmonių reiškia nepasitenkinimą rinkimais, tarptautinės bendruomenės reakcija į padėtį Baltarusijoje, išprovokuoja Lukašenkos reakciją. Bet ji nėra niekuo išskirtinė. Jau prieš keletą dienų buvo kalbama, jog vakarinėje Baltarusijos dalyje esančios karinės pajėgos turi būti „kažkam“ pasirengusios, nors visi puikiai supranta, kad jokios kaimyninės valstybės grėsmės Baltarusijai tikrai nekelia ir niekada nekels, nes NATO veikimo principas yra visiškai kitoks, – kalbėjo L.Kojala.

Saugumas – svarbiausia

Aukščiausiojo lygio kovinė parengtis reiškia, kad kariuomenė Baltarusijoje pasirengusi labai greitai reaguoti į grėsmes, kurios identifikuojamos kaip galinčios kilti pačiu artimiausiu metu.

– Nemanau, kad akcijos dalyviams Lietuvoje gali kilti grėsmė. Provokacijų neturėtų būti. Tiems, kurie bandys jungtis į gyvą grandinę Baltarusijoje, gali būti kitaip. Jiems, kaip ir kitiems protestuotojams, kils įvairiausių pavojų. Lukašenka puikiai supranta, kad NATO valstybės yra neliečiamos, ir apie jokias provokacijas užsienio teritorijose galvoti neturėtų, – sakė L.Kojala.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras vykstantiems į Laisvės kelią primena:

* dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones;

* dėvėti vienkartinio naudojimo pirštines ir dezinfekuoti rankas;

* laikytis saugaus 1–2 metrų atstumo nuo kitų žmonių iki susikibimo ir per ištiestos rankos ilgį jau susijungus į grandinę.

Dalintis:

Palikite komentarą