Lauksargių mokykloje – karo pabėgėlių apgyvendinimo centras

Dalintis:

Nenaudojamose Lauksargių mokyklos patalpose dar šiemet gali apsigyventi per 100 karo pabėgėlių iš Ukrainos. Jų antplūdžio tikimasi prasidėjus šalčiams – Rusijai despotiškai naikinant svarbiausią užpultos šalies infrastruktūrą, šilumos ir energetikos tinklus. Lauksargių gyventojai abejoja, ar vis dar veikianti mokykla yra tinkama masiniam pabėgėlių apgyvendinimo centrui kurti ir grasina valdžiai – savo vaikus perkels į miesto mokyklas.

Investuos ministerijos

Šiuo metu Tauragės rajone prieglobstį yra radę per 500 karo pabėgėlių iš Ukrainos: daugiausia moterys su vaikais ir pensinio amžiaus žmonės. Dalis jų jau dirba Tauragėje, kiti, praėjus adaptacijos laikui, išvažiavo į kitus šalies miestus ar į kitas Europos šalis. Pasak rajono mero Dovydo Kaminsko, rajono mokyklose mokosi per 120 vaikų iš Ukrainos, dalis rajone gyvenančių vaikų mokosi nuotoliniu būdu Ukrainos mokyklose.

Lauksargiuose steigti vieną iš dešimties Lietuvoje kuriamų masinių pabėgėlių apgyvendinimo centrų nutarta gavus Socialinės apsaugos ir darbo bei Vidaus reikalų ministerijų užklausas. Ruošiantis žiemai ministerijos pasiruošusios karo pabėgėlių apgyvendinimui panaudoti mokyklas ir kitas didesnes erdves, kurių pritaikymas gyvenimui nereikalauja didelių investicijų. Vyriausybė savivaldybėms žada apmokėti komunalines paslaugas ir už savo lėšas įrengti sanitarinius mazgus, minimalias virtuvėles, aprūpinti reikiamais baldais.

Kol kas lovos ir čiužiniai sandėliuojami Lauksargių mokyklos sporto salėje. Mortos Mikutytės nuotrauka

Ugdymui netrukdys

Lauksargių mokyklą vietos valdžia pasiūlė neatsitiktinai: dviejų aukštų pastate, antrame aukšte, yra nenaudojamų klasių, didžiulės patalpos nuolat šildomos.

– Lauksargių mokykloje mokosi 4 pirmokai, 11 antrokų, 7 trečiokai ir 3 ketvirtokai. Į antrą aukštą patekti galima per atskirą įėjimą, bendrą erdvę į koridorių, kuriuo galima nusileisti į pirmąjį aukštą, galima lengvai užtverti. Mokymo procesui apgyvendinti pabėgėliai tikrai netrukdytų, – „Tauragės kurjeriui“ kalbėjo Jovarų pagrindinės mokyklos, kuriai ir priklauso Lauksargių skyrius, vadovas Algimantas Kaminskis.

Pasak direktoriaus, Lauksargiuose dar ugdoma 12 ikimokyklinukų ir 7 priešmokyklinukai, bet ir karo pabėgėliai netrukdys.

– Jovarų pagrindinėje mokykloje ir skyriuose mokosi 44 vaikai iš Ukrainos. 9 vaikai mokosi nuotoliniu būdu pagal ukrainietišką švietimo programą, bet ateina į mūsų mokyklą keletą kartų per savaitę mokytis lietuvių kalbos. Vaikai vienodi ir Lietuvoje, ir Ukrainoje. Yra labai gerai besimokančių, ypač gabių vaikų, bet turime ir patinginčių. Jei pavasarį atlaidžiau žiūrėjome į ukrainiečių ugdymo procesą, stengėmės, kad vaikai čia nurimtų, apsiprastų, tai dabar jokių išimčių nėra. Mokome visus vienodai, – situaciją apibendrino A.Kaminskis.

Tauragėje vasarą apsilankiusi pirmoji šalies ponia Diana Nausėdienė buvo susitikusi ir su Jovarų pagrindinės mokyklos ukrainiečių bendruomene. Tuomet pedagogai pasidžiaugė, kad būtent Lauksargių skyriuje besimokantys mažieji ukrainiečiai išjudino Lauksargių mokyklos moksleivius ir per pertraukas vietoj to, kad lindėtų telefonuose, vaikai rinkosi žaidimus stadione ir žaidimų aikštelėse.

Reikėjo aiškintis

– Lauksargiuose gyveno per 40 ukrainiečių ir jokių bėdų su jais neturėjome. Seniūnijoje buvome įdarbinę vieną karo pabėgėlę, labai šauni moteris. Dirbo, stengėsi, su visais sutarė. Bėdų dėl netinkamo ukrainiečių elgesio neturėjo ir Griežpelkiuose juos laikinam gyvenimui priėmęs verslininkas. Visur visokių žmonių yra, bet ne iš gero gyvenimo jie atvyksta į Lietuvą, – trečiadienio vakarą susitikimo su gyventojais Lauksargiuose metu kalbėjo šios seniūnijos seniūnas Mindaugas Giačas.

Į susitikimą su rajono vadovais atėję lauksargiškiai juos apipylė klausimais ir abejonėmis. Violetos Karaliūnaitės nuotrauka

Seniūnui teko raminti vietos gyventojus susitikimo su rajono valdžios atstovais metu. Meras Dovydas Kaminskas ir savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Tomas Raulinavičius sukvietė lauksargiškius norėdami išgirsti – pritaria jie pabėgėlių apgyvendinimo centro kūrimui ar ne. Meras patikino susirinkusiuosius, kad Lauksargiai taps tik laikina nuo karo bėgančių ukrainiečių prieglobsčio stotele.

– Mūsų tikslas – padėti nuo karo bėgantiems žmonėms ir tai mažiausia, ką šiuo metu galime padaryti. Tokių centrų Lietuvoje bus kuriamas ne vienas ir mūsų savivaldybė yra tik šeštoje vietoje. Čia pabėgėliai būtų apgyvendinami tik užpildžius centrus kituose penkiuose rajonuose. Tikimės, kad čia apsigyventų mamos su vaikais ir vaikai lankytų Lauksargių mokyklą. Norime, kad kuo greičiau pabėgėliai integruotųsi į bendruomenę, rastų darbą, vėliau patys nuomotųsi gyvenamuosius būstus, – susirinkusius informavo meras.

Lovos jau atvežtos

Meras Dovydas Kaminskas apžiūrėjo atvežtas lovas. Violetos Karaliūnaitės nuotrauka

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija į Lauksargių mokyklą jau atvežė keliasdešimt senų ligoninės lovų ir čiužinių. Šiuo metu lovos susandėliuotos mokyklos sporto salėje. Dalį ypač sudėvėtų čiužinių seniūnija padovanojo gyvūnų prieglaudai.

– Ministerija norėtų, kad apgyvendintume 150 karo pabėgėlių, bet mūsų patalpose tiek netilps. Kalbame apie 50–60 žmonių. Mokyklos kieme jiems būtų įrengti moduliniai nameliai, kuriuose veiktų dušai, – idėją pristatė T.Raulinavičius.

Daugiausia klausimų ir baimių išsakė mokinių ir darželinukų tėvai. Susitikime dalyvavusios mamos net svarstė vaikus išvežti į miesto ugdymo įstaigas.

– Aš nenoriu, kad po darželio langais vaikščiotų svetimi žmonės. Pabėgėliai trukdys ugdymo procesui, jie virš vaikų galvų tryps, leis muziką, – įsitikinusios kai kurios lauksargiškės.

Savivaldybės atstovai ir seniūnas patikino, kad įkūrus laikiną pabėgėlių apgyvendinimo centrą jame bus įdarbinti tvarką prižiūrintys žmonės, o nuo karo bėgančios šeimos į Lietuvą ne pasilinksminti atvažiuoja.

– Pasižadame, kad jei iškils kokių problemų, spręsti jas iš karto, – pažadėjo meras.

Po susitikimo kartu su seniūnu apžiūrėjus mokyklos patalpas paaiškėjo, kad pabėgėlius galima apgyvendinti mokyklos dalyje, kur nevyksta pamokos, ir nei moksleiviams, nei darželinukams ukrainiečiai netrukdys. Pasak valdžios atstovų, rengiamas centras gali ir likti tuščias, bet pasiruošti galimam pabėgėlių antplūdžiui – privalu.

Dalintis:

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą