Milijoninės vėjo jėgainės griūtis – vis dar mįslė Lietuvos ir užsienio tyrėjams

Dalintis:

Prie vėjo jėgainės, kurios stiebas spalį lūžo Kreivėnų kaime (Lauksargių seniūnija), vis dar dirba tyrėjai, stengdamiesi išsiaiškinti nelaimės priežastis. Kol nebus paskelbtos tyrimo išvados, tol jėgainės demontuoti negalima. Prieš keletą dienų buvo leista išgabenti įvykio metu ugnies suniokotą kraną. Tikimasi, jog tyrimas bus baigtas dar šiais metais.

Tyrimas vyksta

Lūžusi vėjo jėgainė – Alytuje registruotos įmonės „Energogrupė“ nuosavybė. Įmonė Tauragės krašte yra pastačiusi vėjo jėgainių parką. Įmonei priklausančias vėjo jėgaines prižiūri ir eksploataciją vykdo „Enercon Services Lietuva“ (jėgaines gaminančios vokiečių įmonės „Enercon“ padalinys). Nelaimė įvyko spalio 11 d., jos priežastys vis dar neaiškios.

– Tyrimas dar vyksta, todėl nevykdomi jokie darbai. Vokiečiai ir Valstybinė energetikos inspekcija tyrimą atlieka, ir draudimo įstaigos. Manau, kad tirs iki gruodžio pabaigos. Mes norėtume ją demontuoti, vokiečiai pasiruošę ją ten numontuoti, bet negalime. Vokiečiai yra gamintojai šių elektrinių ir jie aptarnavimus atlieka. Tai pirma tokia nelaimė mūsų įmonėje, pasaulyje tokių nelaimių yra vienetai. Jų visai nebūtų, jei viskas teisingai būtų atliekama, – situaciją atskleidė įmonės vadovas Justinas Vilpišauskas.

Darbininkų, dirbančių prie vėjo jėgainių, nuomone, buvo atjungta elektra, paskui bandant vėjo turbinos sparnus paleisti suktis, kažkodėl jie „neįkinkė vėjo“, prarado koordinaciją. Vėjui „netinkamu kampu“ įsisukus į sparnus nebeatlaikė stiebas ir lūžo.

Priežastis nuspėja

Jėgainės savininkai laukia tyrimo pabaigos, atvirai išsakyti savo nuomonės neskuba – nenori užbėgti įvykiams už akių.

–  Atsitiko ne dėl vėjo, tokios nelaimės dėl vėjo neatsitinka. Tokios avarijos atsitinka tik dėl to, kad kažkas kažko nepadaro taip, kaip priklauso padaryti. Čia yra žmogiškasis faktorius. Dabar pasakyti ko kažkas nepadarė – aš negaliu, nors maždaug žinoma. Kol nebaigtas oficialus tyrimas kažką apkaltinti būtų neetiška. Bet ji tikrai nenugriuvo nuo vėjo, ir ne nuo konstrukcinių ypatumų, ir ne nuo kažkokių pašalinių jėgų. Teisingai kalba, kad tai žmogiškoji klaida. Tai nutiko net neremontuojant jėgainę, o ją aptarnaujant. Ji tada nebuvo veikianti, ji buvo išjungta, ten buvo kranai, – atviravo J.Vilpišauskas.

Jis sakė, kad įvykis labai nemalonus, o nuostoliai dideli ne tik įmonei, bet ir tiems, kieno kranas sudegė su visais ratais. Šiuo metu darbininkai pluša šalia lūžusio jėgainės stiebo, todėl buvo manoma, kad vyksta jo remontas.

– Baisūs nuostoliai, nors jie dar neįvardinti. Iš tikrųjų nežinome, kokie nuostoliai čia yra, kiek viskas kainuos, kad atstatyti taip, kaip buvo. Daug kainuos demontavimas ir utilizacija. Visas mūsų turtas yra draustas. Aš visko kalbėti nenoriu dėl to, kad visi draudimai atlieka savo tyrimus. Dar gali apkaltinti, kad įtakoju tyrimo užbaigimą. Todėl laukiu, kol baigsis oficialus tyrimas ir bus išvada. Remontai prie jėgainės nevyksta, buvo leista išsivežti tik kraną. Jis ne mums priklauso. Kadangi kranas sudegęs, tai jį reikia pirmiau išardyti ir taip išgabenti. Ten darbininkai tik kraną ardo, – pasakojo vadovas.

Jėgainės neremontuos

Pasibaigus tyrimui, lūžusios vėjo jėgainės remontuoti neplanuojama – vietoje jos statys visiškai naują jėgainę, kainuojančią net kelis milijonus eurų.

–  Visiškai stiebas bus numontuotas. Tauragės krašte turime dešimt jėgainių ir dvi yra Pagėgių savivaldybėje. Kol kas jų daugiau statyti neplanuojame. Vienos jėgainės pastatymas kainuoja nuo 2,5 iki 3 milijonų eurų. Norint pastatyti jėgainę, reikia užsisakyti ir maždaug du metus laukti, kol bus pagaminta. Paskui kol dar atveža, pristato į vietą. Ji surenkama iš dalių, o sumontavimas gali užtrukti mėnesį. Jas gamina Vokietijoje. Lietuvoje gal gamina tik kokias nors sudedamąsias vėjo jėgainių dalis. Vėjo jėgainės aukštis 78 metrai, – kalbėjo J.Vilpišauskas, tikėdamasis tyrimo baigties sulaukti iki metų pabaigos.

 

Dalintis:

About Author

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ žurnalistė

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą