Mokestis kyla, o skola išaugo iki neregėtų aukštumų

Dalintis:

Gyventojus jau pasiekė didesnės antrojo pusmečio atliekų rinkliavos sąskaitos. Tauragiškiai jas vieną po kitos siunčia „Tauragės kurjeriui“ – vieni svarsto, kam rūšiuoti, jei vis tiek atliekų išvežimas brangsta, kiti piktinasi – šiukšlių namuose nepadaugėjo, kodėl mokėti reikia daugiau, treti net grasina streiku. Laisvės gatvės gyventojas ironizavo – iš kur gauti šiukšlių? Rūšiuoji, kad buitinių atliekų liktų kuo mažiau, o sąskaita vis tiek „kosminė“. Rinkliavos branginimas kol kas savivaldybės skolos TRATC‘ui nesumažino – ji artėja prie 700 tūkstančių eurų.

Aukso vertės konteineriai

Su „Tauragės kurjeriu“ susisiekusi 3 kambarių bute Tauragės mieste gyvenanti moteris sakė norinti tik viešai pasipiktinti. Pašto dėžutėje prieš kelias dienas ji rado sąskaitą už atliekų surinkimą. Moteris bute gyvena tik su paaugle dukra.

– Už pirmąjį pusmetį mokėjau 30 eurų, o štai už antrąjį turėsiu mokėti jau 36 eurus. Tikrai mūsų namuose šiukšlių nepadaugėjo. Tokie politikų sprendimai tai jau išvis darosi… – apmaudžiai kalbėjo moteris, patikinusi, kad atliekas rūšiuoja labai sąžiningai – kiekvieną popierėlį, visas plastmasines pakuotes metanti į tam skirtus konteinerius.

O štai Tauragėje, Laisvės gatvėje, privačiame name gyvenantis vyras kalbėjo griežčiau – kuriozas, tačiau vos vienas per pusmetį išpiltas konteineris jam kainuos 45 Eur.

Vyras parodė savo sąskaitas – ir pirmojo, ir antrojo pusmečių. Jis gyvena 100 kv. m ploto name. Sąskaitoje užfiksuota, kad 2020 metais iš viso jis išpylė 2 atliekų konteinerius. Pirmąjį pusmetį jam buvo išrašyta sąskaita 13,12 Eur. Antrąjį pusmetį turės sumokėti 45,50 Eur. Tiesa, pirmojo pusmečio sąskaitoje gyventojui padaryta 24 Eur nuolaida. Antrąjį pusmetį šios nuolaidos nebėra.

Vyras „Tauragės kurjeriui“ atsiuntė ir savo kaimyno sąskaitą, išrašytą antrajam šių metų pusmečiui. Sąskaitoje nurodyta, kad 2020 m. iš gyvenamojo namo nebuvo išvežta nė vieno konteinerio. Tačiau mokėti vis tiek reikia – nei daug, nei mažai – beveik 32 eurus už pusmetį. Žinoma, gali kilti klausimas, kaip žmonės gyvena be atliekų. Laisvės gatvės gyventojas atsako – turi kelis būstus, be to, atsakingai rūšiuoja – jei tai darai, kaip nurodyta taisyklėse, mišrių buitinių atliekų beveik nelieka. Tačiau tokiu atveju tie keli mišrių atliekų konteineriai tampa aukso vertės.

Moka už neatliktą paslaugą?

– Tai dabar dar prisidės žaliosios atliekos, tik neaišku, kokia jų kaina. Kaip skelbė Tauragės regiono atliekų tvarkymo centras, žaliųjų atliekų konteinerio pakėlimas kainuos tiek pat, kiek ir mišriųjų atliekų. Bet ar tai teisinga – kaip galima sulyginti šias atliekas? Juk žaliosios atliekos perdirbamos, iš jų perdirbėjai gauna pelno, o mišrios keliauja į sąvartyną, – kalbėjo Laisvės gatvės gyventojas.

Vyras piktinasi Tauragėje taikoma atliekų mokesčio skaičiavimo tvarka ir mano, kad ją reikia kuo greičiau keisti. Todėl jau kreipėsi į keletą savivaldybės tarybos narių.

– Mano kaimynas gavo sąskaitą tokią pačią, kaip ir aš. Iš jo namų valdos buvo iškratyti 24 konteineriai per metus, jam išrašyta 47 eurų sąskaita už pusmetį, o aš išpyliau du konteinerius per metus, man išrašyta 45 eurų sąskaita. Dar vienas kaimynas iškratė 9 konteinerius, ir jam tokia pati sąskaita išrašyta. Žodžiu, ar tu pilsi, ar nepilsi šiukšles, vis tiek tiek pat mokėsi, nes tau prirašo pakėlimus, kurių realiai nebuvo, – stebėjosi tauragiškis.

Vyras ironizuoja, kad Tauragėje reikėtų surengti tuščių konteinerių akciją prie savivaldybės, jei jau mokestis skaičiuojamas už neiškratytus konteinerius.

– O naujoje pakeistoje mokesčio tvarkoje padarė dar gražiau – kas gyvena vienas, anksčiau taikydavo lengvatą – į mokestį įtraukdavo 50 kv. m plotą, tai dabar tą nuolaidą panaikino ir žmogus moka daugiau. Tai negi pas tą žmogų šiukšlių padaugėjo ar kvadratai pradėjo šiukšlinti? Paprastai kalbant, žmonės moka už neatliktą paslaugą, – kalbėjo vyras.

Atliekų sutvarkymas kainuos dar daugiau

Tauragės regiono atliekų tvarkymo centro direktoriaus Virginijaus Noreikos gyventojų skundai nestebina. Mokestį, jo teigimu, reikėjo didinti, nes kitaip savivaldybė būtų nepajėgi padengti skolos TRATC‘ui. Į žmonių pastebėjimus, kad rūšiuoti atliekų nebeapsimoka, nes atliekų surinkimas brangsta ir nors mišrių atliekų nesukaupi, už jas vis tiek privalai mokėti, V.Noreika atsakė:

– Reikia rūšiuoti, priemonės tam yra duotos. Koks žmogui skirtumas, kur įmes tuščią pieno pakuotę – ar į tą, ar į tą konteinerį. Į mišrių atliekų srautą įmesta pakuotė jau niekam nebetinkama. O jei sako, kad rūšiuoti neapsimoka, tegu nerūšiuoja, tada mokės penkiskart daugiau, kai ateis laikas, – net pyktelėjo TRATC direktorius.

Virginijus Noreika atskleidė, kad ant jo stalo jau guli Vyriausybės svarstomo taršos mokesčio projektas – kiekviena į sąvartyną atvežta atliekų tona gali būti apmokestinta 50 Eur. Šiuo metu šis mokestis siekia vos 5 Eur, kitąmet bus padidintas iki 10 Eur už toną.

– Nežinau, ar nuo kitų, ar dar nuo kitų metų, bet tas mokestis kils. Jei bus patvirtinta 50 Eur kaina, Tauragė turės vien šio mokesčio sumokėti 1,5 milijono eurų. Ką tada daryti reikės? Žmonės nesupranta, kiek vakarų Europoje atliekų sutvarkymas kainuoja ir kiek tų šalių gyventojai už tai moka, – sakė V.Noreika.

Į gyventojo klausimą, kodėl vienintelis konteineris tiek daug pabrango ir kodėl jam netaikoma jokia nuolaida, nors jis tiek mažai konteinerių išpylė, V.Noreika suskubo žmogų raminti – nuolaida nepritaikyta, nes metai dar nepasibaigę. Esą kai pasibaigs 2021-ieji, bus įvertinta, kiek žmogus išpylė konteinerių, ir jam bus padaryta analogiška korekcija. Tačiau dabar už antrąjį pusmetį jis turi sumokėti priskaičiuotus 45 eurus.

Skola išaugo

Rinkliavą savivaldybės taryba didinti nuo šių metų liepos 1 d. nusprendė, kad būtų kiek įmanoma sumažinta savivaldybės skola TRATC‘ui. Šių metų pradžioje ji siekė 0,5 milijono eurų. Paklaustas, ar dabar, jau pakėlus mokestį ir gyventojams pradėjus apmokėti sąskaitas, skola pradėjo mažėti, V.Noreika atsakyti telefonu į klausimą negalėjo, sakė tiksliai šių duomenų neprisimenantis. Skola TRATC‘ui susidarė, nes iš gyventojų surenkamas mokestis nepadengia į sąvartyną atvežamo atliekų kiekio sutvarkymo kaštų.

Savivaldybės atstovas spaudai Kasparas Bertašius, paprašytas pateikti duomenis, ar savivaldybės skola, pakėlus mokestį, pradėjo mažėti, atsiuntė detalią skolos tendenciją.

2020 m. gruodžio 31 d. savivaldybės skola TRATC‘ui buvo 553 749,70 Eur; 2021 m. kovo 31 d. išaugo iki 679 818,57 Eur; gegužės 31 d. buvo kiek sumažėjusi – iki 607 708,71 Eur; birželio 30 d. siekė jau 661 914,98 Eur; o liepos 31 d. skola buvo didžiausia – 672 105,53 Eur.

„Savivaldybės skola TRATC‘ui buvo didėjanti, nes rinkliava pilnai nepadengė gyventojų išmetamų atliekų tvarkymo kainos. Šį pusmetį skola po truputį pradės mažėti dėl rinkliavos pakėlimo“, – savivaldybės „Tauragės kurjeriui“ poziciją perdavė K.Bertašius.

 

 

 

 

 

 

 

Dalintis:

About Author

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ redaktorė.

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą