fbpx

Nacionalinis kraujo centras: tauragiškiai labai dosnūs

Dalintis:

Kartą per mėnesį Tauragėje vykstančios kraujo donorystės akcijos kaskart pavyksta – kada atstovų bepaklaustum, visada džiūgauja dėl tauragiškių dosnumo. Paskutinės akcijos metu vėl sulaukta gausaus būrio aukojusių kraujo. Taip pat primenama apie galimybę gauti antrojo laipsnio valstybinę pensiją tapus Garbės donoru.

Nacionalinio kraujo centro (NKC) Klaipėdos skyriaus donorystės akcijų organizatorė Rūta Ramanauskienė „Tauragės kurjeriui“ pasakojo, kad visas kolektyvas vykdamas į Tauragę džiaugiasi – žino čia sutiksiantys draugiškus ir geros širdies žmones.

– Kaskart didelis donorų būrys papildo kraujo komponentų atsargas. Paskutinį kartą į kraujo donorystės akciją, kuri vyko Tauragės bendruomenių namuose, atvyko 58 donorai, iš kurių 51 dovanojo kraujo, o 2021 metais tauragiškiai jau paaukojo 251 kraujo donaciją, – sakė R.Ramanauskienė.

Pašnekovės teigimu, kraujo donorystė yra sunkus darbas organizmui, todėl yra tam tikros rekomendacijos, kurių donoras turi laikytis. Geriau kraujo duoti pirmoje dienos pusėje, kol dar žmogus nepavargęs. Labai svarbu būti pavalgiusiam. Kraujo davimo metu žmogus netenka apie 470 ml kraujo, todėl ypatingai svarbu gerti daugiau nei įprasta skysčių. Specialistai tvirtina, kad kraujo donorystės metu išeikvojama tiek energijos, kiek pakaktų ilgos distancijos bėgimui.

Visgi iš tauragiškių po donorystės akcijų dažnai galima išgirsti komentarų apie akcijos laiką. Esą darbo valandomis ne kiekvienas norintis paaukoti kraujo gali atvykti, ne vienas norėtų donorystės akcijoje sudalyvauti jau po darbo valandų. Apie tai paklausus R.Ramanauskienės, ši patikino, kad į tai bus atsižvelgta ir gegužės 24-ąją donorystės akcija Tauragės bendruomenių namuose planuojama nuo 13 iki 18 val.

NKC feisbuko paskyroje galima perskaityti įvairių faktų apie donorystę. Vienas jų – Garbės donoru tapęs žmogus įgauna teisę į antrojo laispnio valstybinę pensiją.

– Garbės donoro vardas suteikiamas donorui, ne mažiau kaip 40 kartų neatlygintinai davusiam kraujo ar 200 kartų – plazmos (sudedamoji kraujo dalis). Taip pat ne mažiau kaip 10 metų aktyviai dalyvavusiam nemokamos donorystės veikloje – tai galėtų būti neatlygintinos kraujo donorystės akcijų organizavimas, savanorystė, donorų kvietimas, aplinkinių raginimas tapti kraujo donorais. Nemokamas kraujo ar plazmos davimas garbės donoro vardui gauti skaičiuojamas nuo Kraujo donorystės įstatymo įsigaliojimo dienos, t.y. nuo 1997 m. sausio 1 d.. Valstybinė pensija garbės donorams mokama sulaukus senatvės pensijos amžiaus. Jos dydis – 116 eur, – patikslino NKC donorystės akcijų organizatorė.

Kiek Garbės donorų yra Tauragės rajone, R.Ramanauskienė patikino neturinti duomenų, mat šią informaciją turi antrojo laipsnio pensiją skirianti Lietuvos Respublikos pirmojo ir antrojo laipsnių valstybinių pensijų skyrimo komisija, kurios sprendimas perduodamas asmeniškai pačiam Garbės donorui.

– Viena tauragiškė (jau buvusi kraujo donorė) tikrai gauna minėtą pensiją – apie tai ji pati mus informavo, – atskleidė R.Ramanauskienė.

Dalintis:

About Author

Morta Mikutytė

Naujienų portalo kurjeris.lt redaktorė

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą