Nori didinti rinkliavą – brangtų 30 procentų

Dalintis:

Kaip manote – 0,5 milijono eurų savivaldybės skolą Tauragės regiono atliekų tvarkymo centrui turėtų sumokėti pati savivaldybė ar gyventojai? Trečiadienį Tauragės regiono atliekų tvarkymo centrui iš Tauragės rajono savivaldybės tarybos nepavyko išmušti didesnės atliekų surinkimo kainos. Didinti rinkliavą iš gyventojų prašyta solidžiai – apie 30 proc. Tačiau šio drastiško sprendimo vietos politikai priimti vis dėlto neišdrįso – klausimo svarstymas atidėtas balandžiui.

Kaip „Tauragės kurjerį“ informavo Tauragės regiono atliekų tvarkymo centro (TRATC) direktorius Virginijus Noreika, situacija pastaraisiais metais susidarė kurioziška. Šiuo metu Tauragės rajono savivaldybė TRATC‘ui skolinga apie 0,5 milijono eurų. Paklaustas, kaip tokia didžiulė skola susidarė ir kodėl savivaldybė jos TRATC‘ui nesumoka, šios įstaigos vadovas paaiškino procesą:

– Žmonės, gavę sąskaitas už atliekų surinkimą, apmoka jas į TRATC‘o surenkamąją sąskaitą. Pagal koncesijos sutartį, kad savivaldybė galėtų kontroliuoti pinigų srautus, mes kas mėnesį arba net kas savaitę šias lėšas pervedam į savivaldybės sąskaitą. O pasibaigus mėnesiui išrašome savivaldybei sąskaitą už sutvarkytą atliekų kiekį. Ir čia kuriozas – pavyzdžiui, iš gyventojų per mėnesį surinkome 30 tūkstančių eurų. Pervedėm juos savivaldybei. O atliekų į sąvartyną buvo atvežta tiek, kad savivaldybei išrašom sąskaitą už 50 tūkstančių eurų. Ir jūs manote, kad savivaldybė, sąskaitoje turėdama 30 tūkstančių eurų, mums sumokės 50 tūkstančių eurų? Ji ir sumoka 30 tūkstančių eurų. Per metus ir susikaupė skola.

Virginijaus Noreikos teigimu, ši nedėkinga situacija susidarė dėl to, kad gyventojai už atliekas moka pagal gyvenamąjį plotą, o savivaldybė TRATC‘ui – pagal į sąvartyną atvežtų atliekų kiekį. Tačiau niekas kitas čia nekaltas – tokią tvarką 2017 metais prisiėmė patys tarybos nariai.

Todėl TRATC‘as ir kreipėsi į tarybą, prašydamas didinti atliekų surinkimo mokestį gyventojams. Įmonės vadovas sako, kad „popieriuje“ lyg ir viskas būtų gerai – už keturių savivaldybių atliekų sistemą atsakingas TRATC‘as pernai metus baigė pelningai (tiesa, kiek pelno turėjo 2020 metais, V.Noreika neatskleidė, esą finansiniai dokumentai dar iki galo neparengti), tačiau pelnas esąs tik „popieriuje“. Realiai lėšų TRATC‘ui trūksta.

Vis dėlto TRATC‘o prašymas didinti rinkliavą Tauragės rajono tarybos neįtikino. Trečiadienį kilo aršios ir ilgos diskusijos, dešimtys, o gal net šimtai klausimų – ką daryti, kad būtų atsiskaityta su TRATC‘u: didinti mokestį gyventojams ar skolintis? Priimti nepopuliaraus sprendimo nenorėjo nei valdantieji, nei opozicija.

Kaip tarybai aiškino V.Noreika, nors gyventojams ir suteikta galimybė atliekas rūšiuoti, dėl to nerūšiuotų šiukšlių į sąvartyną lyg turėtų patekti mažiau, tačiau yra atvirkščiai – nerūšiuotų atliekų tik daugėja. Nepartinis Robertas Piečia suabejojo, ar TRATC‘o neapgaudinėja atliekų surinkėjas – bendrovė „Ekonovus“, juk ir ji, ir pats TRATC‘as suinteresuoti, kad atliekų į sąvartyną būtų atvežta daugiau ir būtų daugiau už jas sumokėta. V.Noreika R.Piečios abejonių nepaneigė – esą visko gali būti, atliekų vežėjas kontroliuojamas, tačiau visko nesukontroliuosi.

Meras, aiškindamas kolegoms, kodėl reikia didinti rinkliavą, vis kartojo tą pačią frazę:

– Arba turim daugiau surinkti iš gyventojų, arba mažiau tonų atvežti į sąvartyną.

Nepartinis Sigitas Kancevyčius kirto iš peties – politikai ir vėl lenda į žmonių kišenę, o liberalas Sigitas Mičiulis pirmasis pasiūlė šio klausimo svarstymą atidėti balandžiui.

– Atliekos liečia visus. Daug klausimų kyla. Aš siūlyčiau šitą klausimą atidėti kitam tarybos posėdžiui. Siūlau keisti rinkliavos metodiką ir apmokestinti ne plotą, o konteinerį, – sakė S.Mičiulis, nors prieš ketverius metus tarybos nariai patys už tokį sprendimą balsavo, vienintelis, pasipriešinęs šiai tvarkai, buvo tarybos narys Vidas Bičkus.

Iš TRATC‘o per mėnesį pareikalauta pateikti ataskaitą už 2020 metus – kiek pajamų gauta iš rinkliavos, kiek už kompostą, detalizuoti įmonės išlaidas. Neatmesta ir galimybė 0,5 milijono eurų, kuriuos savivaldybė skolinga TRATC‘ui, skolintis. Tačiau didžiulę paskolą iš biudžeto turėtų grąžinti savivaldybė, tai yra nors ir netiesiogiai, bet tais pačiais mokesčių mokėtojų pinigais, o jei rinkliava nedidės ir atliekų sąvartyne nemažės, kaupsis nauja skola.

Klausimo svarstymą atidėjus, meras D.Kaminskas tarybos nariams pasiūlė nuvažiuoti apžiūrėti sąvartyno, o „valstietis“ Kęstutis Balašaitis – pavažinėti paskui šiukšliavežes ir net pabudėti prie sąvartyno vartų bei patikrinti, ar atliekų vežėjai, į sąvartyną atvežantys atliekas, nemeluoja jų kiekio. Vaizdelis būtų išskirtinis. Tik džiūgavimo šūksnių iš kolegų šis pasiūlymas nesulaukė.

Rinkliavos nepadidinus, Tauragės gyventojus netrukus turėtų pasiekti sąskaitos už 2021 metus dar senosiomis atliekų rinkliavos kainomis.

Dalintis:

About Author

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ redaktorė.

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą