Koronavirusas ir gyventojus, ir valdžios atstovus ant trumpo pavadžio laiko jau daugiau nei pusmetį. Per šešis mėnesius nuo pandemijos pradžios Tauragės rajono savivaldybė patyrė beveik 100 tūkst. Eur nuostolių.
Dezinfekuoti puolė pirmi
Lietuvoje prasidėjus karantinui, buvo pradėta masinė daugiabučių laiptinių ir net viešųjų erdvių dezinfekcija. Tauragės rajono savivaldybės administracijos vyriausiasis specialistas, atsakingas už civilinę saugą ir viešąją tvarką, Mindaugas Mikutavičius sakė iki šiol jaučiantis dėl to nuoskaudą. Pasirodo, Tauragės rajono savivaldybė ne tik labai greitai surado patalpas grįžusiesiems iš užsienio ar sergantiesiems izoliuoti, bet bene pirmoji šalyje puolė dezinfekuoti viešąsias erdves. Už rajono biudžeto pinigus.
– Butų ūkio darbuotojai kartu su „Dunokų“ specialistais greitai reagavo į užduotis ir vykdė darbus. Iki šiol rajone veikia Ekstremaliųjų situacijų operacijų centras, kuris ir davė nurodymus. Kai tik prasidėjo pandemija, nežinojome, kaip virusas veikia, kaip jis gali plisti. Aplinkos apsaugos ministerijos tinklalapyje radome rekomendaciją dezinfekuoti tiek laiptines, tiek viešas erdves. Tą ir padarėme. Gerai, kad saugojome savo rajono gyventojus, bet blogai, kad valstybė už atliktus darbus mums nekompensavo. Vėliau buvo paskelbta, kad tai savivaldybių reikalas ir jokio įsakymo apie privalomąją dezinfekciją nebuvo. Jaučiame šiokį tokį širdagraužį. Investavome pinigus, o kompensacijos jokios, – apmaudžiai kalbėjo specialistas.
Daugiausiai – apsaugai
Vis dėlto Vyriausybės nutarimu Tauragės rajonui buvo skirti 312 784 eurai, kurie iš dalies padengs patirtas išlaidas. Savivaldybės Finansų skyriaus vedėjas Ignas Kymantas „Tauragės kurjeriui“ pateikė išlaidų, kurias dėl koronaviruso pandemijos patyrė savivaldybė, sąrašą. Patalpų pritaikymas gyventojų izoliavimui kainavo 13 425 Eur, asmenų izoliacija iki šiol atsiėjo 74 513 Eur, autotransporto dezinfekcija – tik 70 eurų, už laiptinių ir viešųjų erdvių dezinfekavimą sumokėta 76 487 Eur.
Daugiausiai biudžeto lėšų išleista apsaugos ir medicininėms priemonėms pirkti. Pirkimai vykdomi iki šiol. Apsaugos priemonėms savivaldybė jau išleido 243 893 Eur. Pinigai kovai su COVID-19 „nuimti“ nuo viešųjų renginių biudžetų.
Purškė gatves ir suoliukus
UAB Tauragės butų ūkis karantino metu išdezinfekavo Tauragės, Skaudvilės miestų, Tarailių, Tauragės dvaro, Eičių, Adakavo daugiabučių gyvenamųjų namų laiptines, duris, laiptus, turėklus, pašto dėžutes. Iš viso išdezinfekuota 521 laiptinė.
UAB „Dunokai“ buvo atsakinga už miesto viešąsias erdves – dezinfekavo J.V.Kalvano parką, Pilies, Atgimimo aikštes, Bažnyčios skverą ir juose esančius suoliukus, šiukšlių dėžes, pėsčiųjų ir dviračių tiltą per Jūros upę, suoliukus Jūros krantinėje, Vasario 16-osios, Prezidento, Respublikos gatves, vaikų žaidimo ir požemines konteinerių aikšteles. Buvo dezinfekuojami ir daugiabučių kiemai bei įvažiavimai.
Suskaičiavus visas išlaidas ir atėmus gautus pinigus iš Vyriausybės, rajono biudžete dėl koronaviruso pandemijos vis tiek liko 95 606 Eur skylė.
Savivaldybės rezervas nesenka
Paklaustas, ar pasiteisino savivaldybės iniciatyva dezinfekuoti viešąsias erdves, už gyventojų saugą atsakingas M.Mikutavičius suabejojo.
– Niekas nežino ir niekas neatsakys. Įsivaizduokite, išdezinfekuojame laiptinę, o po pusvalandžio ja praeina sergantis. Kita vertus, jei dezinfekcija neturėjo įtakos COVID-19, tai bent šiek tiek miestą išvalėme nuo kenkėjų. Dezinfekcija žmonėms nekenkia, o tai svarbiausia. Artimiausiu metu dezinfekuoti nieko neplanuojame. Išdrąsėjome prieš tą kovidą visi, – pastebėjo savivaldybės specialistas.
Pasak M.Mikutavičiaus, savivaldybė yra sukaupusi būtiniausių apsaugos priemonių rezervą. Kritiniu atveju jo turėtų užtekti mėnesiui. Švietimo įstaigoms prabilus apie priemonių trūkumą, pradėta jų pirkti papildomai. Preliminariai suskaičiuota, kad rajono mokyklos per dieną sunaudoja apie 1000 veido kaukių.
– Žinoma, į kairę ir dešinę rezervo nedalinam, bet aprūpinti tikrai visi. Savivaldybės rezerve yra ir veido apsaugos priemonių – skydelių, kaukių, respiratorių, ir pirštinių, turime ir kostiumų. Ligoninės apsauga apsirūpinusios pačios, o mūsų įstaigoms tikrai užteks, – mano specialistas.
Į reisą leidžia po du autobusus
Prasidėjus mokslo metams, Tauragės autobusų parkas į reisus išleidžia daugiau autobusų vienu metu. Kasdien, baigus darbą, jie dezinfekuojami. Dieną vairuotojai minimalią autobusų dezinfekciją vykdo ir atvykę į paskutinę maršruto stotelę. Autobusų parko direktorius Rimantas Martinavičius sako, kad du autobusai, vienu metu važiuojantys tuo pačiu maršrutu, leidžia užtikrinti saugų atstumą tarp keleivių.
– Pavyzdžiui, į Taurus siunčiame du autobusus. Šiuo metu jie važiuoja 5 minučių skirtumu, bet akivaizdu, kad reikės abu išleisti vienu metu. Į darbą važiuojantys žmonės ir į mokyklas skubantys moksleiviai vis tiek sulipa į pirmą atvažiavusį autobusą. Rytinio reiso metu pervežame apie 70 žmonių. Viename autobuse – tik sėdimosios vietos, kitame galima ir stovėti, – sakė R.Martinavičius.
Paklaustas, ar autobusų reisų sumažės, jei bus nuspręsta įvesti nuotolinį mokymą, direktorius sakė net nenorįs apie tai girdėti.
– Keleiviai – mūsų duona. Reisų stabdymas, mažinimas ar nuėmimas nieko gero.
Pasak autobusų parko direktoriaus, keleiviai dėvi veido apsaugos priemones, bet būtent dėl jų ir kyla konfliktinių situacijų.
– Įstatymiškai reglamentuota, kad neįgaliems žmonėms dėvėti veido kaukių nereikia. Dažnai keleiviai, ypač vyresnio amžiaus, dėl to susipyksta. Vieni su kaukėm, kiti – be. Nepatikrinsi visų, ar žmogus tikrai neįgalus. Keistas sprendimas, bet čia jau ne mūsų galioje jį pakeisti, – sakė autobusų parko vadovas.
Tauragės savivaldybės tarybai nusprendus miesto ir rajono gyventojus autobusais iki metų galo vežti nemokamai, keleivių akivaizdžiai padaugėjo. Autobusų parkas suskaičiavo, kad mieste keleivių srautas išaugo 60 procentų, kaimo vietovėse autobusais važinėja 30 procentų daugiau žmonių.