Pirkimų prievaizdai: ruošdamasi šventėms, Tauragė apribojo konkurenciją

Dalintis:

Iki Trijų Karalių šalies miestai dar džiaugėsi miestų eglėmis. Tylant švenčių šurmuliui, Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) pasidomėjo, kaip miestai ruošėsi Kalėdoms ir Naujiesiems metams. Konstatuota – reikalingus šventėms pirkimus savivaldybės turėtų organizuoti gerokai iš anksto. Dabar pirkimai dažnu atveju pradedami vėlai, jie skaidomi, kad būtų mažos vertės ir galima būtų kreiptis į vieną tiekėją. Nesant konkurencijos, prarandama galimybė nupirkti pigiau. Numatomi trumpi pirkimų įgyvendinimo terminai, todėl sutartys vykdomos skubotai. Tarp tokių miestų tarnyba įvardija ir Tauragę.

Tarnybos apžvalga parodė, kad kalėdines egles ir puošybą savivaldybės perka pačios arba paveda tai daryti pavaldžioms įstaigoms. Dažniausiai pirkimai skaidomi į dalis. Nors dėl to padidėja galimybė pirkimuose dalyvauti smulkiems tiekėjams, tačiau, panašu, kad skaidymo tikslas būna ne tas. Pirkimai išskaidomi, kad būtų mažos vertės ir galima būtų neskelbiant pirkimo Centrinėje viešųjų pirkimų informacinėje sistemoje kreiptis į konkretų tiekėją. Taip apribojama konkurencija ir prarandama galimybė nupirkti pigiau ir taupyti lėšas. Pavyzdžiui, Vilniuje tie patys septyni tiekėjai šventinių renginių paslaugas teikė ir 2018, ir 2017 metais. Tauragėje tas pats tiekėjas – Vilniaus UAB „GES projektai“ šventinius renginius organizavo ir šioms, ir praėjusioms Kalėdoms, Alytuje tas pats tiekėjas renginį taip pat rengė dvejus metus iš eilės.

Taip pat pastebima, kad dažnai sutarties įgyvendinimo terminas būna vos kelios dienos, o pasiruošimas sutartį įgyvendinti paprastai užtrunka kur kas ilgiau (pvz., leidimų elektros prisijungimui išdavimas trunka ilgiau nei kelias dienas). Todėl tikėtina, kad paslauga perkama iš konkretaus numatyto tiekėjo, kuris iš anksto jau yra pasiruošęs įgyvendinti sutartį.

Labiausiai skubotai centrinę miesto eglę ir jos puošybą pirko Vilnius – pirkimo konkursą organizavo lapkričio pradžioje, o jai įgyvendinti liko vos dvi savaitės. Pirkime dalyvavo vienintelis tiekėjas. Trumpą sutarties įgyvendinimo terminą (iki dviejų savaičių) paliko, tai yra pirkimus vėlai vykdė, ir Marijampolė bei Tauragė.

O kiek gi kainavo pagrindinių miestų eglių puošimas? Vilnius išleido beveik 95 tūkstančius Eur, Kaunas – 80 tūkst. Eur, Klaipėda – arti 60 tūkst. Eur. Mažesnieji miestai apsiribojo kuklesnėmis sumomis. Pigiausiai eglė atsiėjo Utenai – kiek daugiau nei 10 tūkst. Eur. Alytus išleido arti 30 tūkst. Eur, Marijampolė – per 27 tūkst. Eur. Kalėdų šventei Tauragės rajono savivaldybė 2017-aisiais išleido 19 536 Eur, 2018-aisiais – 20 892 Eur.

Buvo ir šventėms taupiusių miestų. Pavyzdžiui, Telšiai eglutės visai nepirko, ją gavo dovanų iš gyventojų. Eglę dekoravo Telšių kultūros centras.

Žymos:
Dalintis:

About Author

Ramunė Ramanauskienė

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ redaktorė.

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą