fbpx

Pirmąją mokslo metų dieną laisvas pusdienis ar laisva diena?

Dalintis:

Artėjanti mokslo metų pradžia tėveliams kelia klausimų, mat ne visiems aišku, ar darbdavys suteiks galimybę palydėti vaiką į mokyklą. Valstybinė darbo inspekcija informuoja, kad pirmąją mokslo metų dieną, laisvą pusdienį turi darbuotojai, kurie neturi teisės į „tėvadienius/mamadienius“, tačiau augina vaiką iki 14 metų, besimokantį pagal priešmokyklinio, pradinio ar pagrindinio ugdymo programas.

Tuo atveju, kai darbuotojas neturi teisės į apmokamą pusdienį, o „mamadieniu/tėvadienu“ jau yra pasinaudojęs, Valstybinė darbo inspekcija (VDI) rekomenduoja susitarti su darbdaviu dėl neapmokamo laisvo laiko. Taip pat darbuotojo auginančio vaiką iki 14 metų prašymu darbdavys turi tenkinti nemokamų atostogų prašymą.

Lietuvos Respublikos darbo kodeksas (DK) nenumato „mamadienių/tėvadienių“ sumavimo tuo atveju, kai yra skirtingi „mamadienio/tėvadienio“ suteikimo pagrindai. VDI laikosi pozicijos, kad esant keliems skirtingiems pagrindams, turėtų būti suteikiamas palankiausias variantas, t.y. „mamadienis/tėvadienis“ vieną kartą per mėnesį.

DK įtvirtinta lengvata yra nustatyta, atsižvelgiant į 8 valandų darbo dieną bei 40 valandų darbo savaitę. Jeigu darbuotojas dirba ne visą darbo laiką, pavyzdžiui, 20 valandų per savaitę, jam turėtų būti suteikiamas 4 valandų papildomas poilsis per mėnesį (arba sutrumpinamas darbo laikas 1 valanda per savaitę), o jeigu dirbama ir pagal susitarimą dėl papildomo darbo, pavyzdžiui, 60 valandų per savaitę, tuomet darbuotojui turėtų būtų suteikiama proporcingai ilgesnė papildoma poilsio diena – 12 valandų per mėnesį (arba sutrumpinamas darbo laikas 3 valandomis per savaitę).

Jeigu darbuotojas dirba ilgesnėmis negu 8 darbo valandos pamainomis, jo prašymu turi būti suteikiama galimybė pasinaudoti visa laisva darbo diena (pamaina), papildomą poilsio laiką sumuojant, pavyzdžiui, darbuotojai, kurie dirba 12 valandų per parą, visa laisva pamaina galėtų pasinaudoti kas pusantro mėnesio, o tie, kurie dirba 24 valandas – kas 3 mėnesius. Atkreipiamas dėmesys į tai, kad darbuotojams, kuriems numatytas papildomas poilsio laikas vieną kartą per tris mėnesius, bet jie dirba ilgesnėmis negu 8 darbo valandos pamainomis, visa poilsio diena susidarytų ne per 3 mėnesius, jei darbo pamaina trunka 8 val. – per 4,5 mėn.

Dalintis:

About Author

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą