Per gerą širdį gali tekti mokėti baudas

Dalintis:

Šešių Tauragės įmonių pagalba Liberalų sąjūdžiui prieš rudenį vykusius Seimo rinkimus atsirūgo – už Politinių kampanijų finansavimo ir finansavimo kontrolės įstatymo nuostatų pažeidimus visoms joms gresia piniginės baudos. Tarp šių įmonių – ir savivaldybės kontroliuojama Tauragės butų ūkio bendrovė, prieš pat rinkimus Liberalų sąjūdžiui išnuomojusi vieno daugiabučio Žalgirių mikrorajone sieną, ant kurios buvo skelbiama kandidato į Seimą reklama.

Pažeidė įstatymą

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) praneša, kad 15 šalies įmonių, tarp jų ir 6 Tauragės įmonės – UAB „Bremena“, UAB „Regmita“, UAB „Šaukštelis“, UAB „Švytis“, UAB „Taura group“ ir UAB Tauragės butų ūkis – pažeidė Politinių kampanijų finansavimo ir finansavimo kontrolės įstatymo nuostatas, prieš 2020 m. spalio 11 d. vykusius Seimo rinkimus skleisdamos politinę reklamą ir nedeklaravusios savo politinės reklamos įkainių bei sąlygų VRK.

VRK sprendimas apie pažeidimą priimtas šių metų kovo 4 d. Per vieną mėnesį nuo jo priėmimo jį dar galima skųsti Vilniaus apygardos administraciniam teismui.

Visos šios įmonės pripažintos politinės reklamos skleidėjais, privalėjusiais ne vėliau kaip likus 30 dienų iki Seimo rinkimų dienos deklaruoti savo skleidžiamos politinės reklamos įkainius VRK, tačiau įmonės to nepadarė. Už šį pažeidimą įstatymas numato baudą nuo 300 iki 1450 Eur. Kokios konkrečiai baudos gali būti skirtos prasižengusioms įmonėms, bus sprendžiama sprendimui įsigaliojus.

Ar skųs, nežino

VRK teigimu, vykdydama įstatyme numatytas funkcijas, komisija atkreipė dėmesį į tai, kad politinės kampanijos dalyviai VRK informacinėje sistemoje pateikė duomenis apie su įmonėmis, kurios nėra pateikusios politinės reklamos įkainių, sudarytas sutartis, nurodydami paslaugas, susijusias su išorine politine reklama (reklaminių lauko stendų nuoma, išorine vaizdine reklama). Šioms įmonėms buvo išsiųsti paklausimai. Konkrečiai Tauragėje visos 6 įmonės buvo sudariusios sutartis su Liberalų sąjūdžiu. Ant šių įmonių pastatų sienų, jų languose, valdomuose stenduose prieš Seimo rinkimus buvo reklamuojamas Liberalų sąjūdžio kandidatas į Seimą Tauragėje.

Liberalų kandidatą į Seimą reklamavusi bendrovė „Bremena“, kuriai šiuo metu vadovauja buvusio Tauragės mero, savivaldybės tarybos nario Sigito Mičiulio sūnus Šarūnas Mičiulis, savo pastato dalį Liberalų sąjūdžiui išnuomojo 2020 m. rugsėjo 16 d. VRK pažymoje rašoma, jog sudarytoje nuomos sutartyje nurodoma, kad „nuomotojas perduoda laikinai valdyti ir naudotis už užmokestį jam nuosavybės teise priklausančio pastato išorinę dalį <…> sutartyje nustatytomis sąlygomis nuomininkui jo reklaminiam plotui įrengti“. Tačiau įmonės vadovybė nepagalvojo, kad suteikdama ant savo pastato politinės reklamos plotą partijai privalėjo VRK deklaruoti politinės reklamos įkainius ir sąlygas.

„Bremenos“ vadovas Š.Mičiulis „Tauragės kurjerio“ paprašė atsiųsti klausimus raštu. Paklaustas, ar skųs VRK sprendimą, kuriuo vadovaujantis bendrovei gresia piniginė bauda, atsakė: „Sprendimo iš VRK dar nesu gavęs ir nesu su juo susipažinęs, todėl dar nežinau tikslaus sprendimo dėl tolimesnių veiksmų“. Š.Mičiulis žodžiu patikslino, kad politinės reklamos plakatai prieš rinkimus buvo užklijuoti ant lango.

Toks pat pažeidimas buvo nustatytas ir UAB „Regmita“, kuriai vadovauja S.Mičiulio žmona Regina Mičiulienė. Įmonės valdomo pastato dalį „Regmita“ Liberalų sąjūdžiui buvo išnuomojusi 2020 m. rugsėjį. Susisiekti su R.Mičiuliene „Tauragės kurjeriui“ nepavyko.

Tauragėje populiarios bendrovės „Šaukštelis“, tauragiškiams siūlančios sušius ir kitus patiekalus, vadovė Justina Visockienė „Tauragės kurjeriui“ sakė, kad prieš rinkimus ant jos vadovaujamos maitinimo įstaigos sienos buvo eksponuojamas maždaug 1 kv. m ploto politinės reklamos plakatas.

– Aš dar negavau VRK sprendimo. Nieko šią minutę negaliu pakomentuoti, šiuo metu esu išvykusi atostogų, dirbu truputį nuotoliniu būdu ir tikrai nieko nežinau. Kai žinosiu, tai komentarą kažkokį turėsiu, – paklausta, ar skųs VRK sprendimą, sakė J.Visockienė.

Už reklamą gauna ir butų ūkis

Tarp Liberalų sąjūdžiui reklaminį plotą ant pastatų suteikusių įmonių – ir savivaldybės kontroliuojamas Tauragės butų ūkis. Tačiau Liberalų sąjūdžiui butų ūkis išnuomojo ne savo, o vieno administruojamo daugiabučio – Gedimino g. 23 sieną. Sutartį su Liberalų sąjūdžiu ši savivaldybės kontroliuojama įmonė pasirašė 2020 m. rugpjūčio 31 d.

Paaiškinime VRK Tauragės butų ūkis nurodė, kad yra daugiabučių administratorius, kurio pagrindinė funkcija – namų techninės priežiūros valdymas. Kitos veiklos bendrovė iš esmės nevykdanti, todėl nėra susipažinusi su VRK nurodytais teisės aktais, kurie reglamentuoja visuomenės informavimo priemonių, informacijos rengėjų, reklamos ir panašių subjektų veiklą rinkimų laikotarpiu.

Ar savivaldybės kontroliuojama įmonė turi teisę gauti pajamas iš politinės reklamos stendų nuomos? Ar daugiabučio gyventojai apie tai buvo informuoti ir kokia dalis politinės reklamos pajamų teko daugiabučiam namui, ant kurio sienos buvo skelbiama politinė reklama? Kam šios lėšos buvo panaudotos? Šiuos ir kitus klausimus pateikėme Tauragės butų ūkio direktoriui Egidijui Vaitiekui elektroniniu paštu. Pasikalbėti telefonu su savivaldybės įmonės vadovu nepavyko.

Egidijaus Vaitiekaus teigimu, oficialaus atsakymo dėl įvykdyto pažeidimo jo vadovaujama įmonė negavo, todėl komentuoti, ar sprendimą skųs, jis negali.

„Gedimino g. 23 namo gyventojai 2017-05-02 susirinkimo metu (didžiąja balsų dauguma 56 %) nusprendė nuomoti reklaminį plotą ant jų namo sienos ir politinėms partijoms. LLS (Liberalų sąjūdis, – red.) sudarė sutartį ir sumokėjo už reklamos nuomos paslaugą, pinigai pervesti į namo sąskaitą“, – informavo E.Vaitiekus, tačiau sumos, kiek liberalai sumokėjo už reklaminį plotą ant namo sienos, neatskleidė.

Reklaminis stendas, pasak E.Vaitiekaus, yra Gedimino g. 23 namo bendraturčių nuosavybė. „85 proc. gautų lėšų už reklamos nuomą pervedamos į namo sąskaitą. UAB Tauragės butų ūkis už reklamos administravimą (sutarčių sudarymą, vykdymą, nutraukimą) gauna 15 proc. nuo reklamos nuomos pajamų“, – rašo butų ūkio direktorius.

***

Kaip nurodoma VRK priimtame sprendime, skųsti komisijos sprendimą Vilniaus apygardos administraciniam teismui įmonės turi teisę iki balandžio 4 d. Jei to nepadarys, joms gresia administracinė atsakomybė – gali tekti sumokėti įstatyme numatytas baudas.

Dalintis:

About Author

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ redaktorė.

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą