Seimas užsimojo koreguoti prekybininkų darbo laiką

Dalintis:

Seimo narių grupė, kurioje ir Tauragėje rinktas Tadas Sadauskis, užregistravo įstatymo pakeitimo projektą, kuriame siūlo riboti prekybos centrų darbo laiką. Politikas tvirtina, kad taip skatins ir palaikys smulkųjį verslą.

Ima pavyzdį iš kaimynų

Seimo pavasario sesijoje, kuri prasidės kovo 10-ąją, Seimo svarstymui bus pateiktas 23 Seimo narių pasirašytas Mažmeninės prekybos įmonių nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymo dviejų straipsnių pakeitimo įstatymo projektas. Projekte numatoma įstatymą papildyti nauja dalimi, kuri draustų mažmeninės prekybos įmonėms sekmadieniais ir Darbo kodekse nustatytomis švenčių dienomis vykdyti prekybą jų prekybos vietose, kurių plotas yra didesnis arba lygus 300 kvadratinių metrų. Įstatymo projektą užregistravę Seimo nariai tikina, kad tokios pataisos gimė stebint infliacijos augimą ir kukliau pinigus prekybos centruose leidžiančius gyventojus.

Tadas Sadauskis

Tadas Sadauskis. Asmeninio albumo nuotrauka

Vienas įstatymo pakeitimo iniciatorių – ir Tauragėje rinktas Seimo narys Tadas Sadauskis. Jis „Tauragės kurjerį“ tikino, kad uždraudus didiesiems prekybos centrams dirbti sekmadieniais būtų skatinamos trumposios maisto grandinės, mažieji gamintojai turėtų galimybę labiau įsitvirtinti rinkoje. Kiek šalyje yra prekybos vietų, kurios viršija 300 kvadratinių metrų plotą, Seimo narys nežino.

– Galime pasižiūrėti į Vakarų Europos šalis: Lenkiją, Skandinavijos šalis. Sekmadieniais ten išvis niekas nedirba. Veikia tik degalinės, be duonos žmonės nelieka. Mes taip pat galėtume būtinais produktais pasirūpinti iš anksto ir daugiau laiko praleisti sekmadieniais su šeimomis. Tokia įstatymo pataisa taip pat yra šansas smulkiesiems verslininkams sekmadienį daugiau užsidirbti. Gal suaktyvėtų turgūs, – mano T.Sadauskis.

Skirti laiką šeimai

Aiškinamajame rašte po įstatymo pataisa pasirašę politikai dėsto, kad nemažėjantis gyventojų vartojimas leido prekybininkams perkelti didelę dalį žaliavų pabrangimo į galutinę kainą vartotojams – nuostolių prekybininkai nepatiria, o padidėjusias sąnaudas kompensuoja pakeltos kainos vartotojams.

„Besiplečiantys didieji Lietuvos prekybos centrai ir jų augančios pajamos leidžia sau užtikrinti uždarą ratą, kuriame negali konkuruoti mažesnės įmonės, vykdančios prekybą maisto produktais ir gėrimais, namų ūkiai, gaminantys maisto prekių produkciją. Jei leistume skatinti trumpąsias maisto grandines, mažieji gamintojai turėtų galimybę labiau įsitvirtinti rinkoje. Svarbu ir tai, kad dėl mažmeninių prekybos įmonių prekybos Darbo kodekse nustatytomis švenčių dienomis minėtų įmonių darbuotojai netenka galimybės deramai paminėti švenčių dienas, dalyvauti joms skirtuose renginiuose, minėjimuose ar praleisti laiką kartu su savo šeimomis. Taip pat atsižvelgiama į darbuotojų viešai teikiamas pastabas dėl ne visada tinkamo apmokėjimo už darbą švenčių dienomis“, – kodėl reikia priimti pataisas, raštu Seimo nariams dėsto jas inicijavę politikai.

– Kad ir kokį klausimą svarstytume, visada sulauksime neigiamų ir teigiamų gyventojų ar verslo reakcijų. Jų nebijau. Nemanau, kad nuostoliai bus milžiniški. Jei gyventojai neapsipirkinės sekmadieniais, jie gal daugiau prekių pirks šeštadieniais ar pirmadieniais, – įsitikinęs T.Sadauskis.

Paklaustas, ar nenukentės ir taip nedidelį darbo užmokestį gaunantys pardavėjai ir kiti prekybos centrų darbuotojai, Seimo narys tikino, kad darbuotojai parduotuvėse dažnai dirba slenkančiu darbo grafiku bei gauna tik minimalų darbo užmokestį. Jis taip pat užtikrino, kad vienašališkai politikai nenuspręs – dirbti sekmadieniais ar ne pirmiausia diskutuos tiek su verslu, tiek tarpusavyje.

– Nugalės argumentai. Nieko žlugdyti ar uždarinėti, mažinti pelnus nenorime. Tikiuosi, kad įstatymo projekto pateikimo stadijoje jam Seime bus pritarta, o vėliau taip pat tikimės kolegų palaikymo Seimo pavasario sesijoje, – viliasi T.Sadauskis.

Apsispręs po diskusijų

Aušrinė Norkienė. Asmeninio albumo nuotrauka

Tauragiškė Seimo narė Aušrinė Norkienė įsitikinusi, kad jos, kaip pirkėjos, gyvenime tokie pakeitimai sumaišties neįneš. Bet pritarti ar ne įstatymo pakeitimams politikė apsispręs tik po diskusijų.

– Aš buvau supratusi, kad kolegos Seimo nariai, teikiantys pataisas, kalbėjo apie didžiuosius prekybos centrus, kurių plotas didesnis nei 3000 kvadratinių metrų. Projektas turi ir pliusų, ir minusų. Suprantame tuos darbuotojus, kurie yra priversti dirbti sekmadieniais. Man atrodo, kad čia galvojama apie juos. Pateikimo stadijoje Seime galėsime užduoti kolegoms klausimus, kokiu tikslu tokias pataisas teikia ir kokio rezultato tikisi. Aš girdžiu, jog teisininkai sako, kad tokios pataisos gali prieštarauti Konstitucijai. Žiūrėsime, ar tas projektas ateis iki posėdžių salės, – svarstė A.Norkienė.

Ne vieną kadenciją Seime dirbanti tauragiškė nežino, ar savaitgaliais dirbantys parduotuvių darbuotojai gauna didesnį darbo užmokestį, ir klaus šios informacijos projekto rengėjų.

– Man sunkumų sekmadieniais ir švenčių dienomis nedirbančios didesnės parduotuvės nesudarytų. Aš planuoju savo pirkinius iš anksčiau. Sekmadieniais galima rasti ir kitų laisvalaikio praleidimo formų. Perku ir turguje. Perku ten šviežias daržoves, raugintus produktus. Turgus man patinka, – „Tauragės kurjeriui“ sakė A.Norkienė.

Verslas abejoja

UAB „Gulbelė“, valdančios parduotuves „Gulbelė“, vadovas Arūnas Tarnauskas įsitikinęs, kad bet kokie pokyčiai atneša sumaišties ir negali būti vertinami tik teigiamai arba neigiamai. Pasak A.Tarnausko, jo vadovaujama įmonė turi ir mažesnių, ir didesnių prekybinių plotų parduotuvių, bet įstatymo pataisoms pritarti neskubėtų.

– Kuo daugiau yra ribojimų laisvoje rinkoje, tuo daugiau nežinome, į ką jie veda. Vieną dieną vieną ribosim, o rytoj jau bus ribojama kitaip ir tai tęsis nesustojant. Pasimesim, nuo ko pradėjom, ko siekiam ir kur esam. Bet kokios nusistovėjusios tvarkos keitimą visada vertinu labai atsargiai. Iniciatyvos gal ir gražios, bet pas mus pokyčių, prie kurių reikia prisitaikyti, vyksta per daug, – įsitikinęs A.Tarnauskas.

Paklaustas, ar įvedus ribojimus nenukentėtų prekybos įmonių pelnas ir jose dirbančių žmonių atlyginimai, verslininkas spėlioti nesiėmė. Jis įsitikinęs, kad pirmiausia visus pokyčius pajus vartotojai.

– Kaip bus, taip mes vykdysim. Kažkam bus geriau, kažkam blogiau. Pokyčių įgyvendinimas kainuos, o už tai ir vėl turės susimokėti tie patys piliečiai – vienokia ar kitokia forma. Gal mažam verslui užsidirbti papildomu laiku ir gerai. Jie papildomą srautą tikrai sugeneruos, bet taip jau gyvenimas surėdytas, kad su vienu draudimu nesustojama. Vėliau seks dar kažkas, – įsitikinęs verslininkas.

Dalintis:

Rekomenduojami video:

5 komentarai

  1. Jai darbuotojui kompensuos uz ta diena valio,as uz.bet taip juk nebus.su seima daugiau gali pabuti jai nereikia antro darbo dirbti,jai atlyginima sumazins tai reikes ir 3 darba pasieskoti

  2. † █ Kapinių sargas █ † on

    Gal pabandykit prekybininkų antkainius koreguoti. Bijot gauti per ausis?

  3. Galetu nedirbti nei viena parduotuve Šeštadieni,Sekmadieni,ir raudonom švenčių dienomis.Sveikėsni žmonės butu,ir žmonės pardavėjai matytu baltas dienas su šypsena.

  4. Matosi, kad pas šitą vyruką smegenų mažoka. Geriau patylėtų

  5. Tai gali ir medikai ir policininkai ir gaisrininkai ir vairuotojai ir kt. dirbantieji nedirbti šeštadienį ir sekmadienį ir raudonai pažymėtomis dienomis. Mūsų seimūnai jau nežino ką ir beveikti. Nori parodyti, kad labai dirba, labai susirūpinę žmonių gerove. O kai ta pardavėja gaus mažesnę algą, kas bus kaltas? Gal seimo nariai pridės iš jiems skirtų kanceliarinių išlaidų. Liežuvį laidyti labai greiti. Reikia būtinai mažinti jų skaičių, nes jie neturi ką veikti, savo pasiūlymais ir kalbomis tik žmones piktina.

Palikite komentarą