Seimas pavasarį pakoregavo gyvūnų gerovės įstatymą, todėl visiems gyventojams privaloma savo augintinius paženklinti mikroschema ir įrašyti į gyvūnų registrą. Šiai prievolei įvykdyti liko vos pusmetis. Valstybė ne visiems ruošiasi kompensuoti ženklinimo išlaidas. „Turi į pačių žmonių savimonę įaugti tas dalykas, kad pravartu ir svarbu ženklinti augintinį“, – įsitikinęs gyvūnų globėjas Sigitas Klymantas.
Mikroschema padeda rasti paklydusius
Pagal įstatymą iki 2021 m. gegužės 1 d. atvestus augintinius būtina „sučipuoti“ iki 2022 m. gegužės. Gimę nuo 2021 m. gegužės privalo būti paženklinti per keturis mėnesius nuo gimimo.
Žemės ūkio ministerija ragina nedelsti, ji parengė planą, pagal kurį iki šių metų pabaigos būtų skirta 300 tūkst. Eur ženklinimo kompensacijai socialiai remtiniems asmenims ir gyvūnų globėjams. Vienam socialinės pašalpos gavėjui būtų kompensuojamos trijų augintinių ženklinimo išlaidos. Valstybė pinigus išmokėtų veterinarams. Tam dar turi pritarti Vyriausybė.
Gyvūnų augintinių registro 2021 m. sausio 1 d. duomenimis, Tauragės rajone registruotų kačių buvo 477, šunų – 2059, šeškų – 71. Nuo metų pradžios iki spalio 1 d. užregistruotos ir paženklintos 259 katės, 847 šunys, o šeškų – nė vieno.
Lietuvos gyvūnų globos draugijos Tauragės skyriaus pirmininkas Sigitas Klymantas sako, kad šuniukai gali pasprukti juos bevedžiojant, o surasti lengviau „sučipuotus“. Taip nutiko praėjusią savaitę Ateities take, kai apie 21 val. išsigandęs šernų paspruko Jorkšyro terjeras. Laimei, jį greitai surado. Dar prieš savaitę Šilinės miškuose dingo šiurkščiaplaukis jagdterjeras. Šeimininkai savo augintinio ieškojo visą parą, o jį prie Meižių tvenkinio atsitiktinai rado jauna šeima ir nuvežė į veterinarijos kliniką. Būtų gražų ir jauną šunį priglaudę, tačiau paaiškėjo, kad jis turi mikroschemą. Veterinaras paskambino šuns šeimininkams, taip paklydėlis sugrįžo į namus.
Ar verta „čipuoti“ seną gyvūną?
– Vis dėlto, mano nuomone, ženklinimo įstatymas ne taip turėjo būti priimtas. Žmonėms koktu nuo draudimų, įsakymų ir kontrolės, dažnas mano, kad jei augintinis – jo nuosavybė, kodėl pats negali nuspręsti, ar reikia jį skiepyti, ar nereikia. Prievolė gąsdina žmones. Turi į pačių žmonių savimonę įaugti, kad pravartu ir svarbu ženklinti augintinį, – įsitikinęs Sigitas. – Vengdami ženklinimo išlaidų, jauniklių šuniukų ir kačiukų žmonės atsikrato juos išmesdami. Neseniai Viešvilės miškuose rado dar aklų šuniukų vadą. Kačiukus skandina. Ar nepadaugės tokių atvejų?
Sigitas Klymantas svarsto, ką kaime močiutei daryti, jei kalytė atsivedė septynis šuniukus, kur juos dėti, nes pagal įstatymą nepaženklintų negalima atiduoti nei kaimynams, nei giminaičiams. Viena mikroschema kainuoja apie 15 Eur, o septynios – labai brangu.
– Kita vertus, gyvena pas mane 9 metų aklas šuo, dėl fizinės negalios jam apribota judėjimo laisvė – ar tokį šunį privalu ženklinti? Kažkokios išimtys turėtų būti. Ar reikia 12–15 metų katiną „čipuoti“, jei jis ištisai guli ant pečiaus? O to nepadarius galima sulaukti sankcijų. Kaip veiks kompensavimo mechanizmas, dar neaišku, jis dabar tik gražiai skamba, – svarstė gyvūnų globėjas.
Važinėja per gyvenvietes
VšĮ „Fontibus“ mobilusis veterinaro kabinetas rugpjūtį ir rugsėjį Tauragėje bei Skaudvilėje nemokamai ženklino ir registravo gyvūnus. Tokią akciją buvo vykdoma ir Klaipėdoje, Šilutėje, Šilalėje bei Pagėgiuose. Užsiregistravę iš anksto su augintiniu ateidavo paskirtu laiku į nurodytą vietą. Skaudvilėje ir Šilutėje bandytas kitoks modelis – autobusiukas važiavo iš kiemo į kiemą, nes taip patogiau žmonėms. Įstaigos vadovas Saulius Oželis pastebėjo, kad mažesniuose miesteliuose gyventojai atviresni, atėję klausia, susidomi ir atsiveda savo augintinį, nors ir neužsiregistravę. Miestuose kitaip – ateina tik registruoti. Klaipėdoje vietos veterinarai ženklina už 25 Eur.
– Rugpjūčio 19 d. suženklinome 23 gyvūnus, 26 d. – 24, o rugsėjo 24 d. Skaudvilėje – 20 gyvūnų. Maisto ir veterinarijos tarnyba parūpino nemokamai vakcinos nuo pasiutligės, akcijos metu nemokamai ja skiepijome. Dabar jau ženkliname už 12 Eur mokestį. Važiuojame du kartus per savaitę, per dieną paženkliname iki 30 augintinių. Apie tai paskelbę feisbuke per pusvalandį surenkam gyvūnų, – sakė S.Oželis. – Mikroschema labai greitai įvedama, tačiau daug laiko reikia prašymams užpildyti. Žmonės supranta, kad artėja terminas ir visi augintiniai turės būti sužymėti.
Kainuoja 15–20 Eur
Į Tomo Bartušio veterinarijos gydyklą šeimininkai atveda ženklinti ne tik jaunus, bet ir vyresnius gyvūnus. Pasak veterinarijos gydytojos Justinos Petkienės, dažnai tauragiškiai užeina ir paklausinėti apie ženklinimą ir kam jis reikalingas. Kai kurie išklausę nusprendžia, kad jų augintiniui mikroschema nereikalinga, nes jis niekada nepabėgs, arba neverta, nes gyvūnas jau senas. Gydykloje ženklinimo procedūra kainuoja nuo 15 iki 20 Eur.
– Žmonės aktyviai ženklina gyvūnus, nuomonių yra įvairiausių: vieni už ženklinimą, kiti – šiek tiek prieš, tačiau daug priešiškų nuomonių neteko išgirsti. Šeškų ženklinti dar neteko, dažniausiai atveda šuniukus, kačiukų – šiek tiek rečiau. Gan aktyviai ženklina ir kaimuose laikomus gyvūnus, nors būna, kad pasako: ai, kam čia reikia, juk vis tiek prie būdos pririštas, – kalbėjo veterinarijos gydytoja. – Su mikroschema augintinis lengviau grįžta į namus paklydęs.