Socialinės apsaugos ir darbo ministerija sau pavaldžius Adakavo socialinės globos namus perduoda savivaldybės žinion. Atidalijimas turėtų įvykti per artimiausius metus. Savivaldybei ant pečių nukris ne tik administracinė, bet ir finansinė našta. Rajono meras Dovydas Kaminskas jos nesikrato.
– Jei savivaldybės nori daugiau savarankiškumo, turi priimti ir atitinkamus sprendimus, – įsitikinęs D.Kaminskas.
Adakavo socialinės globos namų išlaikymui kasmet skiriami 3,9 milijonai eurų. Didžioji dalis lėšų tenka specialistų atlyginimams. Rugpjūčio pabaigoje ministrė Monika Navickienė vizito Tauragėje metu akcentavo, jog savivaldybės žinion įstaiga būtų perduodama užtikrinant, kad jos veikla nenuostolinga. Ministrė taip pat dalijo patarimus ir siūlė praplėsti įstaigoje teikiamų socialinių paslaugų spektrą, kad ji taptų patrauklia ne tik Žemaitijos regiono gyventojams. Pasak Tauragės mero Dovydo Kaminsko, ministrė garantavo, jog perdavus Adakavo socialinės globos namus savivaldybės žinion, bus užtikrinamas didesnis finansavimas, nei šiandien.
– Tikrai bus papildoma biurokratinė našta, bet turime suprasti, kad tai mūsų pareiga, funkcija ir mes turime rūpintis. Savivaldybės prašo daugiau savarankiškumo priimant sprendimus, o kai savarankiškumą suteikia, negalime tiesiog pasakyti „Ne“, – įsitikinęs rajono vadovas.
Pasak mero, Adakavo socialinės globos namuose situacija tikrai gera dėka vadovės ir profesionalių ten dirbančių specialistų. Ypač pagirtina apsaugoto būsto paslauga, grupinių gyvenimo namų plėtra ir specialistų dėka savarankiškam gyvenimui paruošti buvę Adakavo gyventojai.
Permainos bus į gera
Adakavo socialinės globos namams 8 metus vadovaujanti Kristina Anulienė tokį ministerijos sprendimą vertina atsargiai. Moteris tikina, jog perdavimui kruopščiai turi pasiruošti savivaldybės specialistai, mat dalį finansavimo globos namų gyventojams užtikrina valstybė, tik suplanuotų pajamų kasmet kylant kainoms ir didėjant darbuotojų algoms, neužtenka.
– Prieš aštuonerius metus atėjusi dirbti radau žmones ir pastatus, į kuriuos reikėjo daug investuoti. Tuo metu įstaigoje buvo teikiama tik viena paslauga – ilgalaikė socialinė globa, kuri buvo teikiama tik Adakave. Tas pertvarkos procesas, kuris užsisuko visoje valstybėje, stipriai palietė mus. Esame patys pirmieji, kurie pateko į pertvarką. Prijungėme Tauragės neįgaliųjų reabilitacijos padalinį prie Adakavo, o dabar veikla išsiplėtė ir šiuo metu teikiame 9 paslaugų rūšis. Pati populiariausia – dienos globa asmens namuose, – sakė K.Anulienė.
Socialinės globos namuose nuolat gyvena 202 gyventojai, skaičiuojant kitas teikiamas paslaugas, per mėnesį įstaiga aptarnauja apie 400 žmonių. Nuolat įstaigoje gyvena ne tik tauragiškiai. Čia teikiama paslauga visos Lietuvos neįgaliesiems.
– Turime žmonių iš aplinkinių rajonų, Vilniaus, Kauno. 81 gyventojo išlaikymą finansuoja valstybė, kitų – savivaldybės pareiga. Kasmet kylant kainoms ir darbo užmokesčiui, skiriamos pinigų sumos, kokia yra šiandien, tikrai neužteks, – įsitikinusi K.Anulienė. Vadovės teigimu, ministerija savivaldybių atsakomybėn nori perduoti visas socialines įstaigas, tik kitos savivaldybės tokios naštos kratosi.
Paruošia savarankiškam gyvenimui
Ilgalaikės socialinės globos kaina asmeniui turinčiam vidutinę negalią per mėnesį sudaro 860 eurų, sunkiam ligoniui išlaikyti reikia 960 eurų. Tokia pati suma numatyta ir už trumpalaikę socialinę globą, laikinojo atokvėpio paslaugą. Dienos globa asmens namuose įkainota 1242,11 eurų per mėnesį.
K.Anulienė pasidžiaugė sėkmingu pilotiniu projektu ir neįgaliųjų integracija į savarankišką gyvenimą.
– Turime porą, kuri ne tik pradėjo savarankišką gyvenimą, bet puikiai tvarkosi su finansais, planuoja pinigų krepšelį, ir net įsidarbino. Kai matai kaip žmogus pasikeičia ir kaip suspindi jo akys, tikrai malonu, – sakė K.Anulienė.
Prieš įstaigos perdavimą savivaldybei dar numatytas ir gyventojų skaičiaus sumažinimas, įstaigos pertvarka. Adakave liks vienas slaugai pritaikytas pastatas, kuriame gyvens 40 slaugos poreikį turinčių asmenų ir 50 senyvo amžiaus gyventojų.
– Grupiniuose gyvenimo namuose gyvens 60 gyventojų. Dalis žmonių gyvens apsaugotame būste, teiksime ir dienos globos paslaugas. Realiai, tas skaičius mažai keisis, – sakė K.Anulienė.
Vykdant pertvarką, 30 dabartinių gyventojų bus perkelti į Jurbarko savivaldybės grupinius namus, 20 į Šilalės ir 10 į Pagėgių.
Perėmus savo žinion socialinės globos namus, įkainius už gyventojų priežiūrą nustatys rajono taryba.