fbpx

Rūkančiais kaimynais nepatenkinti tauragiškiai galės kreiptis į savivaldybę

Dalintis:

Prasidėjus 2021 metams, įsigaliojo draudimas rūkyti daugiabučių namų balkonuose, jei nors vienas namo gyventojas tam prieštarauja. Savo prieštaravimą rūkymui balkone išreikšti reikia oficialiu prašymu, o prasižengėlius bausiantys policijos pareigūnai informuoja, kad pažeidėjus užfiksuoti teks patiems namo gyventojams.

Nuo 2021-ųjų sausio 1-osios įsigaliojo Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo 19 straipsnio pakeitimas, kuriame numatomas draudimas rūkyti daugiabučių namų balkonuose, jei yra tam prieštaraujančių gyventojų. Šiuo įstatymu jau anksčiau buvo numatytas reikalavimas užtikrinti, kad tabako dūmai nepatektų į kitų savininkų patalpas bei draudimas rūkyti bendrosiose patalpose. Draudžiama rūkyti bendruose koridoriuose, laiptinėse ir kitose bendrose patalpose.

Vidaus reikalų ministro patvirtintame apraše teigiama, kad daugiabučio namo gyventojas turi teisę pareikšti prieštaravimą dėl rūkymo balkone – užpildytas prašymas turi būti tekiamas savivaldybės administracijai. Šioji įpareigota informuoti apie gautą prašymą daugiabučio namo administratorių, kuris turės informuoti visus daugiabučio namo savininkus ir gyventojus apie nustatytą draudimą. Teks pasirūpinti ir informaciniais ženklais.

Plėtros, investicijų ir turto valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Edita Jonikaitienė „Tauragės kurjerį“ informavo, kad kol kas savivaldybė dar negavo tokių prašymų. E.Jonikaitienė tokius prašymus ragina teikti elektroniniu būdu per elektroninius valdžios vartus, užėjus į internetinį puslapį epaslaugos.lt, pasirinkus skiltį „Gyventojams“ ir tada – Tauragės rajono savivaldybės administracijos skiltį.

– Pagal dabar galiojantį tvarkos aprašą, prieštaravimą rūkyti gali pateikti to daugiabučio namo gyventojas, kuris yra deklaravęs savo gyvenamąją vietą būtent tame name. Jei prieštaravimą pareikš asmuo, kuris gyvens, bet nebus deklaravęs gyvenamosios vietos konkrečiame daugiabučiame name, draudimas rūkyti bus panaikintas po 6 mėnesių, jei prieštaravimą pareiškęs asmuo per 6 mėnesius nuo prieštaravimo pareiškimo dienos nedeklaruos gyvenamosios vietos tame name. Ši nuostata galioja tiek buto savininkams, tiek nuomininkams, – aiškino E.Jonikaitienė.

Paklausus, ar nėra baiminamasi, kad uždraudus rūkyti kurio nors daugiabučio namo balkone, rūkantieji tai darys kitose buto patalpose – vonioje ar virtuvėje, savivaldybės atstovė priminė kitą to paties įstatymo 19 straipsnio dalį, kurioje nurodoma prievolė užtikrinti, kad tabako dūmai nepatektų į kito savininko pastato patalpas bei to paties buto patalpas.
Kur gi bus galima rūkyti, jei daugiabučio kaimynai tai daryti balkone uždraus? Atsakymas paprastas – lauke.

– Daugiabučio namo savininkai gali priimti atskirus sprendimus dėl rūkymo vietų, tačiau tai neturi prieštarauti Lietuvos Respublikos įstatymams bei teisės aktams. Už visa tai bus atsakingi namų valdytojai – bendrijos, administratoriai, jungtinės veiklos sutarties įgaliotiniai, – dėstė Edita Jonikaitienė.

Dar prieš įsigaliojant šiam pakeitimui, Lietuvos policijos generalinis komisaras Renatas Požėla sakė, kad policija tokiems įvykiams pirmumo tikrai neteiks. Jis pats paragino gyventojus fiksuoti pažeidimus ir informuoti policijos pareigūnus jau su turimais įrodymais. O įsigaliojus šiems draudimams policijos pareigūnai išplatino iliustruotą schemą, kurioje smulkiai išdėstyta, kaip gali elgtis gyventojai, prieštaraujantys, kad daugiabučiame name yra rūkoma. Jei namo balkonuose rūkyti draudžiama, reikalavimų nepaisantį rūkalių galima užfiksuoti fotografuojant ar filmuojant. Turimus įrodymus perduoti galima savivaldybei ar policijai per epolicija.lt internetinį puslapį.

Parengė Lietuvos policija

Pagal Administracinių nusižengimų kodeksą (ANK) neleistinai daugiabučio balkone rūkiusiam žmogui gresia įspėjimas arba bauda nuo 20 iki 50 eurų. Prasižengus pakartotinai – bauda nuo 50 iki 90 eurų. Taip pat numatyta prievolė patalpų savininkams nurodyti pažeidėjo asmens duomenis. Šio reikalavimo nevykdymas gali užtraukti baudą nuo 30 iki 60 eurų, o pakartojus pažeidimą – nuo 60 iki 120 eurų.

Įstatymo pakeitimais taip pat numatytas ir draudimas rūkyti lauko kavinėse, dengtose viešojo transporto stotelėse, vaikų žaidimų aikštelėse.

Dalintis:

About Author

Morta Mikutytė

Naujienų portalo kurjeris.lt redaktorė

Palikite komentarą